Město omezí hazard jen kosmeticky. Ilustrační snímek

Město omezí hazard jen kosmeticky. Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MF DNES

Hazard v Pardubicích zůstane, město chce jen kosmetická omezení

  • 5
Provozovatelé hazardu mohou být v Pardubicích spokojeni. Politici sice automaty a sázkové kanceláře opět omezí, ale jen symbolicky. Ani do budoucna největší strany ve městě rušení byznysu neplánují.

Litomyšl, Králíky nebo Vysoké Mýto. Tam všude už radní rozhodli, že hazard z města vymýtí. V Chrudimi o stejné věci budou debatovat zastupitelé v pondělí.

V Pardubicích se však nic takového nechystá, a to ani v budoucnu. Politici sice schválili další kroky k omezení v řadě zemí nelegálního byznysu, ale zástupci klíčových stran se shodli, že ani po volbách nebudou hazard likvidovat úplně.

"Absolutní prohibice nikdy nic nedocílila, co dějiny pamatují, byla to slepá ulička. Proto úplný zákaz nezvažujeme a ani ho nebudeme dávat do programu," řekl náměstek primátorky František Brendl ze Sdružení Pardubáci.

Kde je nejvíce automatů

(Počet obyvatel na jeden automat)

1. Olomouc 76
2. Ostrava 96
3. Plzeň 103
4. Pardubice 112
5. Liberec 121
6. Brno 135
7. Praha 148
8. Hradec Králové 183

Do volebních letáků si nic o úplném zákazu výherních automatů, kasin či sázkových kanceláří nebudou dávat ani zástupci ČSSD. Jedním z hlavních důvodů jsou i výnosy, které městská pokladna z hazardu má.

"Loni nám z hazardu přišlo do veřejných rozpočtů 70 milionů korun. To není rozhodně zanedbatelná částka, která by se jen tak lehce nahradila. I to je jeden z důvodů, proč v ČSSD zatím rušení tohoto odvětví nezvažujeme," uvedl náměstek primátorky Jiří Rozinek.

Nic podobného podle dalšího náměstka Michala Koláčka nechystá ani Sdružení pro Pardubice. Přesto se však radní rozhodli, že místa určená pro hazard bude i nadále redukovat. Aktuální usnesení zastupitelstva říká, že budou muset zmizet provozovny, které jsou do 100 metrů od škol a školek všech druhů.

Zmizet budou muset provozovny hazardu od škol a školek

"Podle prvních našich zjištění se to týká sedmi nebo osmi míst, kde se sází nebo hraje. Provozovny budou muset prostě zavřít. Chceme, aby fungovala ochranná zóna alespoň v místech, kde se pravidelně pohybují děti," uvedl Brendl.

Jisté také je, že v Pardubicích hned tak nevznikne žádná nová sázková kancelář nebo herna. Původně nesměly nové provozovny vznikat pouze ve čtyřech obvodech, po úterním rozhodnutí zastupitelů nesmí vznikat nikde.

"Herny, které jsou sice zaregistrované, ale žádné výherní přístroje momentálně nemají, už provoz na území celého města obnovit nemohou. Nemůže si je pořídit ani případný nový nájemce. V současné době má povolení 89 heren," uvedl mluvčí pardubického magistrátu Šimon Hradní.

Pardubická radnice reguluje hazard od roku 2011. Počet výherních hracích přístrojů se ve městě tak pravidelně snižuje, protože město jejich počty omezuje. Nahradily je však videoterminály, které nabízejí mnohem větší sázky a jsou pro provozovatele výhodnější.

Ty povoluje ministerstvo financí. Loni zastupitelé také schválili vyhlášku, která zakázala propagaci sázkových her. Fasády heren nesmějí mít neonové štíty i jiné reklamy a dovnitř provozoven nesmí být vidět.

"To drtivá většina majitelů takových zařízení splnila. Městská policie to bedlivě kontrolovala a nemáme zprávy, že by s tím byly nějaké větší potíže. Poutače jsou pryč," řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber.