Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na otevření pardubického Rio parku dorazí Hašek či Hilgertová

  8:21aktualizováno  8:21
Slavnostní ceremoniál večer ve 20:16 otevře Olympijský park Pardubice. Pro řidiče to znamená nové komplikace, lidé v okolí se v příštích dnech asi moc nevyspí, ale návštěvníci parku mohou okusit trochu olympijské atmosféry a vyzkoušet si 66 sportovních disciplín.

Speciální olympijské větrníky u pardubického zámku. | foto: Michal Klíma

Další parky otevřou své brány v Plzni a Ostravě. Ten největší je pak na jihočeském Lipně.

Návštěvníci Olympijského parku Pardubice si budou moci vyzkoušet kanoistiku, judo, travní lyžování, gymnastiku, plážový volejbal, lukostřelbu či golf a řadu dalších sportovních disciplín. Akce potrvá až do 21. srpna. Podobně tomu bude i v Plzni a Ostravě, Centrální fanzóna s nejširším programem je pak nachystána na Lipně.

Pardubický ceremoniál odstartuje ve 20:16 u fontánky na třídě Míru. Karnevalový průvod se pak vydá směrem k Zelené bráně a odtud k Tyršovým sadům. V parku Na Špici si pak zájemci budou moci vzít „svůj“ olympijský oheň - svítící tyčinku, která se zavěsí na železné olympijské kruhy.

„Svou účast potvrdila řada sportovních osobností. Dorazí například bývalý hokejový brankář Dominik Hašek nebo dvojnásobná olympijská vítězka ve vodním slalomu Štěpánka Hilgertová,“ uvedla mluvčí pardubického magistrátu Iveta Koubková.

Zahajovacího ceremoniálu se zúčastní i bývalý československý atlet Imrich Bugár, basketbalista Jiří Welsch, bývalí hokejisté Vladimír Martinec a Dušan Salfický, paralympijská reprezentantka v cyklistice Tereza Diepoldová či bývalý reprezentant v běhu na lyžích Martin Koukal.

V následujících dnech bude každé ráno připravena rozcvička, která bude začínat v osm hodin v parku Na Špici. Od devíti do šestnácti hodin budou mít návštěvníci možnost vyzkoušet si různé sporty, a to pod odborným dohledem, který zajistí trenéři ze zapojených sportovních klubů. Například lukostřelbu.

„Na místě budeme mít připraveny 3D terče i terče pro klasickou lukostřelbu. K dispozici budou naše klubové luky a zájemcům vždy vysvětlíme základy lukostřelby. Budou moci střílet na kruhový terč nebo makety zvířat - tygra či divoké prase,“ řekl předseda lukostřeleckého spolku Kentaur Pardubice Pavel Šrut. V úterý 9. srpna odpoledne by se zde navíc měla uskutečnit ukázka nevidomých lukostřelců.

Uzavírky spojené s olympijským parkem

Kvůli konání Olympijského parku Pardubice budou ve městě uzavřeny některé ulice, a to až do konce akce. Jedná se především o ulice Labská a U Stadionu, které jsou uzavřeny od 3. do 21. srpna, dále o ulici U Mlýnů, jež je neprůjezdná od 1. do 21. srpna. Od 5. do 21. srpna řidiči neprojedou ani ulicemi Na Ležánkách a Na Haldě. Do těchto dvou ulic budou mít vjezd povolen pouze rezidenti a zásobování.

Součástí akce bude i kulturní program. Konat se bude divadelní festival Pernštejn(l)ove, Latino fest a Festival chutí, vůní a řemesel. Zahrají například kapely Mixle v piksle, Memphis, Doctor Victor, představí se i zpěvačka Monika Načeva.

Akce se budou odehrávat nejen v parku Na Špici, ale také na letním stadionu, tenisových kurtech, v prostoru bývalých jatek, na Labi, Chrudimce, v Tyršových sadech, na třídě Míru či na Pernštýnském náměstí.

V době konání akce budou posíleny policejní hlídky. „Policisté budou dohlížet na bezpečnost a dodržování veřejného pořádku. Dopravní hlídky se zaměří na regulaci provozu i případné dopravní přestupky. Budou i u záchytných parkovišť pro návštěvníky parku. Nejen tam, ale i kdekoli ve městě může docházet k dopravním komplikacím a řidiči by se na to měli připravit,“ řekla policejní mluvčí Jana Drtinová.

Na veřejných prostranstvích v centru města bude možné po dobu konání akce konzumovat alkohol. Provoz restauračních předzahrádek byl prodloužen do jedné hodiny ranní, ve východní části parku Na Špici bude noční klid platit od jedné do šesti hodin, v západní části parku pak od čtyř do šesti hodin.

Ve středu města je doba nočního klidu dočasně upravena v období nocí z pátku na sobotu a ze soboty na neděli od tří do šesti hodin, v ostatních dnech od jedné do šesti hodin.

Do parku pojede kyvadlová doprava i noční spoje

Návštěvníci Olympijského parku Pardubice budou moci po dobu konání akce využívat speciální linky městské hromadné dopravy, zvláštní spoj u Českých drah, kyvadlovou dopravu nebo vláček. Připravena budou také dvě záchytná parkoviště. Kyvadlová doprava bude jezdit ze zastávky U Kapitána přes náměstí Republiky, Sukovu třídu a zpět, druhá trasa povede od hlavního nádraží přes náměstí Republiky a Sukovu třídu opět k nádraží.

Po zahajovacím ceremoniálu bude připraven speciální spoj u Českých drah. „Rychlík odjede z Pardubic v sobotu v 0.20 hodin a stavět bude ve Valech u Přelouče, Přelouči, Řečanech nad Labem, Chvaleticích, Kolíně, Týnci nad Labem, Praze- Libni a skončí ve stanici Praha hlavní nádraží,“ uvedla koordinátorka Olympijského parku Pardubice Dana Valášková.

Posíleny budou i noční spoje. „Oba zvláštní noční spoje pojedou ve 2:19 hodin ze zastávky Sukova – jeden směrem k hlavnímu vlakovému nádraží, do Polabin a na Duklu, druhý na sídliště Dubina, Slovany a Štrossovou ulicí také na Duklu,“ řekl ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán.

Připraven bude rovněž turistický vláček, jenž se bude pohybovat na okruhu historickou částí města. Jízda začíná vždy u zdymadla Pardubice. Odtud vláček pokračuje před bránu pardubického zámku.

K dispozici budou také záchytná parkoviště, jež se budou nacházet u Univerzity Pardubice a v areálu Masarykových kasáren. Otevřena budou od 8 do 22 hodin.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz