Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opozice varuje radní, že nesmí opravu okolí nádraží jen tak odbýt

  16:20aktualizováno  16:20
Šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán nebo bývalý radní architekt Milan Košař nesouhlasí s plánem nového vedení Pardubic na prostou opravu okolí vlakového nádraží. Zástupci opozice se shodují, že než přestavbu udělat polovičatě, lepší bude počkat na větší dotace od Unie.

Vizualizace ukazuje jednu z velkorysejších variant řešení prostoru před pardubickým vlakovým nádražím. | foto: Město Pardubice

Před týdnem pardubičtí radní vrátili do hry přestavbu prostoru mezi pardubickým vlakovým nádražím a lihovarem.

Podle nich by bylo nejlepší, kdyby radnice vzala nabízených 100 milionů od správců Švýcarských fondů a rychle opravila alespoň blízké okolí nádražní budovy.

Ovšem takový záměr kritizují opoziční zastupitelé. Podle nich nedostatečně promyšlený projekt může město poškodit na dlouhé roky mnohem více než zachování současného mizerného stavu.

„Zásadní otázka je, zda usilovat o realizaci v podstatě kosmetických úprav pouze v rozsahu omezeném na pozemky města před nádražní budovou s využitím Švýcarských fondů, nebo pokračovat v přípravě komplexního řešení celého širšího území tak, aby odpovídalo velikosti a významu Pardubic,“ uvedl bývalý radní Milan Košař zvolený za Pardubáky.

Vedení Pardubic chce stavět jen na pozemcích města, protože radnice má na všechno velmi málo času. Švýcarská strana blokuje peníze pro Pardubice s podmínkou, že alespoň jejich část prostaví už příští rok.

„Bude se stavět na území, které z jedné strany ohraničuje pošta, na druhé činžovní dům, na další nádraží a na té poslední silnice první třídy u lihovaru. Třeba do přestavby křižovatek, jak plánovali naši předchůdci, se pouštět nebudeme. Naším hlavním cílem je smysluplně vyčerpat dotaci, kterou nám Švýcaři nabízejí,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Doprava se nebude mít kam rozvíjet

Jenže takový plán se nelíbí ani šéfovi dopravního podniku Tomáši Pelikánovi, který je také zastupitelem za opoziční Sdružení pro Pardubice.

„K těm plánům mám spoustu výhrad. Především musíme k celému území přistupovat tak, aby mohlo dobře sloužit dalších patnáct nebo dvacet let. Pokud projdou původní návrhy, tak se městská hromadná doprava nebude u nádraží mít kam rozvíjet. Je třeba myslet na všechny dopravní vazby,“ uvedl Pelikán.

Ten se navíc s Košařem a dalšími kritiky shoduje na tom, že není nutné úplně bojovat o peníze ze Švýcarských fondů. Pardubice by si totiž měly už brzy sáhnout na tučné fondy Unie, které mají kapitoly zaměřené právě na dopravu.

Oprava okolí pardubického nádraží

Pardubická radnice už měla v roce 2012 hotový projekt, včetně klíčových povolení. Nový terminál městské hromadné dopravy, přesun autobusového nádraží a další novinky měly stát zhruba dvě stě milionů korun. Polovinou sumy měli přispět správci Švýcarských fondů. Podle plánů bývalého náměstka primátorky Martina Bílka se už v dubnu 2013 mělo začít stavět. Jenže pak Bílek musel z radnice odejít a z projektu sešlo. Nyní se k němu vracejí noví radní, kteří oprášili původní myšlenku na prostou přestavbu blízkého okolí vlakového nádraží za 100 milionů.

Navíc nynější stavba by mohla zablokovat jejich využití. „Investice ze Švýcarských fondů pravděpodobně zablokuje jakoukoliv případnou změnu v tomto území kvůli takzvané podmínce udržitelnosti na několik let,“ říká další zastupitel za Pardubáky a architekt Aleš Klose.

Ovšem i vedení radnice má své argumenty. Podle primátora Martina Charváta by bylo plýtváním nechat propadnout nabízené desítky milionů korun.

„Máme tady takzvané tvrdé peníze, které bychom měli využít. Je teď naší prioritou okolí nádraží opravit,“ uvedl Charvát, který doufá, že radnice vše stihne v termínech daných Švýcary. „Věřím, že to stihneme. Když to vše půjde, tak jak má, mohlo by být hotovo za dva roky,“ dodal primátor.

Nutné je také dodat, že zatím není určená konečná podoba projektu, podle kterého se bude stavět. Dají se tak nad jeho přípravou čekat ještě bouřlivé debaty.

„Nyní se budou tvořit nové vizualizace. Potom budeme chytřejší. Jsme teprve na začátku procesu, ale ten chceme rychle posouvat vpřed,“ doplnila Dvořáčková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Univerzita Pardubice nabízí do nového roku lepší vybavení kolejí i služby

Pardubická univerzita investuje do rekonstrukce kolejí.

Nový akademický rok na pardubické univerzitě startuje. Škola si pro studenty připravila celou řadu různých novinek....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz