Hejtman Martin Netolický slíbil, že se kraj začne zabývat školami už vážněji.

Hejtman Martin Netolický slíbil, že se kraj začne zabývat školami už vážněji. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Rozhořčeným školám hejtman už bude naslouchat. Snad není pozdě

  • 1
Po čtvrtku je jasné, že pardubickou krajskou radou schválený návrh na splynutí deseti středních škol byl krokem vedle. Byl udělán tajně, byl špatně připravený a hejtman Martin Netolický jej stáhl z programu s tím, že v únoru kraj připraví nový. Školy se bojí, že to nestačí.

Přes hodinu a půl krajští zastupitelé poslouchali výtky na hlavu krajských radních, kteří navrhli splynutí deseti škol bez projednání s vedením měst i samotných škol.

Zástupci škol i měst si stěžovali, že politici je zveřejněním svého plánu vážně poškodili. A to, že svůj plán stáhli, věc nevyřeší. Právě v tomto období se totiž děti z devátých, případně už pátých tříd, rozhodují, kam si podají přihlášku. Školy navržené k útlumu v Jevíčku, Králíkách, Mýtě, Svitavách či přímo ke zrušení v Třemošnici mají strach, co je teď čeká.

"Zveřejnění záměru je pro naši školu polibkem smrti, kdo z rodičů dá dítě do školy, o jejíž budoucností nedokážeme nic říct? Udělal by to někdo z vás?" ptala se krajských zastupitelů starostka Králík Jana Ponocná. Bojí se, že do opravárenského učiliště se děti nepřihlásí.

"Za tři měsíce nás čeká přijímací řízení, předhodnoťte termín, jestli to má přispět ke stabilizaci na školách," vyzval politiky místostarosta Jevíčka Miroslav Šafář.

Okrajovým regionům se má naopak pomáhat

"Apeluju na vás, dejte nám čas," řekl starosta Třemošnice Stanislav Peca. Třemošnice se bojí, že děti utečou do škol v Chotěboři či Čáslavi. Ovšem zástupci měst a škol žádnou odpověď nedostali. Platí slib hejtmana, že přijede do všech ohrožených škol na návštěvu. Toť vše.

Co kraj plánoval

Kvůli úbytku dětí chtěl kraj od prvního července 2014 z opravárenského učiliště v Králíkách udělat detašované pracoviště žamberské školy. Učiliště v Třemošnici mělo skončit. Gymnázium Vysoké Mýto mělo opustit budovu a přesunout se do stavební školy. Zdravotnická škola ve Svitavách měla splynout s Obchodní akademií. Gymnázium Jevíčko se mělo stát jen detašovaným pracovištěm moravskotřebovského gymnázia.

Zástupci Jevíčka, Králík i Třemošnice si stěžují, že kraj hodlá de facto rušit jediné školy, které v jejich městech na periferii kraje zbývají.

"Kraj by měl hledat, jak podpořit okrajový region a zlepšit podmínky jeho obyvatel," uvedl starosta Třemošnice Stanislav Peca.

Politici uznali chybu už tím, že plán stáhli z programu a slíbili, že budou brát vážně stanoviska měst i třeba význam škol pro odlehlé regiony. Hejtman řekl, že vznikne studie, která se bude zabývat rozložením středních škol až do roku 2016.

Zároveň však podle náměstkyně hejtmana Jany Pernicové platí, že změnám se školy nevyhnou. "V tomto školním roce nastoupilo o 800 žáků méně, příští rok bude propad o tisíc žáků, další rok o další tisíc," uvedla Pernicová.

Omluvu za partyzánský způsob rozhodování politiků ale zástupci škol čekali marně. Nejblíže k tomu byl hejtman Martin Netolický, který vydal prohlášení, podle něhož se chce celou věcí důkladně zabývat.

"Z jeho prohlášení cítím určitou míru sebereflexe, kterou na sebe za krajskou radu vzal," uvedl místostarosta Jevíčka Miroslav Šafář.