Otřepané odpovědi. Premiér Nečas nebyl v Pardubicích moc objevný

  7:56aktualizováno  7:56
Premiér Petr Nečas se v pardubickém hotelu Euro sešel se starosty za ODS. Přestože bylo cílem jeho cesty vysvětlování, proč je právě on dobrý šéf strany, účastníci se shodují, že se nic nového nedozvěděli.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas v Pardubicích vyzval ke společnému hledání cest, jak uspět ve čtyřech nejbližších volbách. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Návštěva premiéra Petra Nečase v Pardubicích by se také dala nazvat záchrannou misí. Během svých cest totiž přesvědčuje starosty ODS, že to, nad čím balancuje jeho strana, není tobogán do říše minulosti.

"Celé jednání jsem vycítil tak, že ODS má dál jít pod vedením Petra Nečase," potvrdil účel pondělního setkání v pardubickém hotelu Euro starosta Opatovic Pavel Kohout.

Mezi komunální politiky přitom Nečase přivedla zatím největší krize ODS, rozpadající se strana a touha po podpoře "zespodu".

Podpora politiků ODS z Pardubického kraje však byla podle Kohouta poněkud rozporuplná. "Viděl bych to tak padesát na padesát," řekl.

Na konkrétní dotazy padaly dávno známé pravdy

Obdobně mluví i šéf pardubické ODS Jiří Janků. "Dvě hodiny strávené s členy ODS nemohly změnit náladu, která mezi nimi panuje. Navíc se členové ptali celkem konkrétně a dostávali obecné odpovědi, které již známe," uvedl.

Premiér skutečně nebyl v Pardubicích příliš objevný. "Musíme se zaměřit na praktické problémy lidí, podnikatelů i zaměstnanců," byla jedna z jeho vět.

A hned se pochválil, že se mu podařilo konsolidovat veřejné finance, ale že jenom to nestačí. Vzápětí opět "spadl" do stokrát vyřčených frází. "Na základě konsolidovaných financí musíme vytvářet podmínky pro ekonomický růst, protože jenom to s sebou přinese nová pracovní místa."

Přesto se premiér nemusí obávat toho, že by v Pardubickém kraji zněly hlasy pro jeho odvolání. Na tom, že by měl na svém postu šéfa ODS setrvat až do konce svého funkčního období, které mu začalo loni na podzim, se shodují i jeho kritici.

"Neříkám, že by neměl stranu vést, ale ať se dívá do budoucnosti," uvedl Kohout.

"Obecně panuje názor, že výměna předsedy není na pořadu dnešního dne," dodal Janků.

Nečas si tak v pardubickém hotelu jen musel vyslechnout palbu nepříjemných otázek, na které podle účastníků debaty nebyl schopen dát konkrétní, a hlavně uspokojivé odpovědi.

Program, který ho udržel v křesle, skončil v zapomnění

"Padl třeba dotaz, jak postupuje předseda v plnění svého programu Cesta k důvěře, který byl stěžejním materiálem, jenž přesvědčil řadu delegátů kongresu k jeho znovuzvolení. Nejsou však vidět konkrétní body jeho plnění. Neznamená to však, že nejsou. Možná se o nich pouze neví," uvedl šéf pardubické ODS Janků.

Premiér přesto odjížděl z Pardubic s pocitem dobře využité šance k debatě se svými spolustraníky. "Je to příležitost si mnohé vysvětlit - a já z tohoto pohledu považuji setkání pro mě osobně za velmi užitečné. ODS se musí kvalitně připravit na příští rok, ve kterém proběhnou čtvery volby. My všichni společně musíme hledat cesty, jak v nich uspět co nejlépe," uvedl.

Jako důvod turné po všech krajích republiky uvedl, že tím plní svůj slib z poslední obhajoby předsednického křesla. "Už na podzimním kongresu jsem avizoval, že vedení ODS bude věnovat vnitřní diskusi více energie, i když podobná setkání se odehrávala i předtím," řekl.

Účastníci setkání se však shodují, že to je pro budoucnost ODS málo. "Politika je složitá věc. A nám vadí hlavně naše zkostnatělost," dodal Kohout.

Autor:


Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Jednání o pardubické koalici se protahuje, čeká se, jak se rozhodne ODS

Povolební koaliční jednání v Pardubicích zmrzlo.

Za dva týdny se bude konat v Pardubicích ustavující zastupitelstvo, které by mělo zvolit nové vedení města. Jenže aby...

Koaliční jednání v pardubických obvodech vítězové voleb zvládli

Ve velkých pardubických obvodech měl nejlepší výsledek starosta Polabin Radek...

Žádná velká překvapení nepřinesla povolební vyjednávání na malých radnicích v Pardubicích. V obvodech se tak stanou...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK V LISOVNĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz