Otřepané odpovědi. Premiér Nečas nebyl v Pardubicích moc objevný

  7:56aktualizováno  7:56
Premiér Petr Nečas se v pardubickém hotelu Euro sešel se starosty za ODS. Přestože bylo cílem jeho cesty vysvětlování, proč je právě on dobrý šéf strany, účastníci se shodují, že se nic nového nedozvěděli.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas v Pardubicích vyzval ke společnému hledání cest, jak uspět ve čtyřech nejbližších volbách. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Návštěva premiéra Petra Nečase v Pardubicích by se také dala nazvat záchrannou misí. Během svých cest totiž přesvědčuje starosty ODS, že to, nad čím balancuje jeho strana, není tobogán do říše minulosti.

"Celé jednání jsem vycítil tak, že ODS má dál jít pod vedením Petra Nečase," potvrdil účel pondělního setkání v pardubickém hotelu Euro starosta Opatovic Pavel Kohout.

Mezi komunální politiky přitom Nečase přivedla zatím největší krize ODS, rozpadající se strana a touha po podpoře "zespodu".

Podpora politiků ODS z Pardubického kraje však byla podle Kohouta poněkud rozporuplná. "Viděl bych to tak padesát na padesát," řekl.

Na konkrétní dotazy padaly dávno známé pravdy

Obdobně mluví i šéf pardubické ODS Jiří Janků. "Dvě hodiny strávené s členy ODS nemohly změnit náladu, která mezi nimi panuje. Navíc se členové ptali celkem konkrétně a dostávali obecné odpovědi, které již známe," uvedl.

Premiér skutečně nebyl v Pardubicích příliš objevný. "Musíme se zaměřit na praktické problémy lidí, podnikatelů i zaměstnanců," byla jedna z jeho vět.

A hned se pochválil, že se mu podařilo konsolidovat veřejné finance, ale že jenom to nestačí. Vzápětí opět "spadl" do stokrát vyřčených frází. "Na základě konsolidovaných financí musíme vytvářet podmínky pro ekonomický růst, protože jenom to s sebou přinese nová pracovní místa."

Přesto se premiér nemusí obávat toho, že by v Pardubickém kraji zněly hlasy pro jeho odvolání. Na tom, že by měl na svém postu šéfa ODS setrvat až do konce svého funkčního období, které mu začalo loni na podzim, se shodují i jeho kritici.

"Neříkám, že by neměl stranu vést, ale ať se dívá do budoucnosti," uvedl Kohout.

"Obecně panuje názor, že výměna předsedy není na pořadu dnešního dne," dodal Janků.

Nečas si tak v pardubickém hotelu jen musel vyslechnout palbu nepříjemných otázek, na které podle účastníků debaty nebyl schopen dát konkrétní, a hlavně uspokojivé odpovědi.

Program, který ho udržel v křesle, skončil v zapomnění

"Padl třeba dotaz, jak postupuje předseda v plnění svého programu Cesta k důvěře, který byl stěžejním materiálem, jenž přesvědčil řadu delegátů kongresu k jeho znovuzvolení. Nejsou však vidět konkrétní body jeho plnění. Neznamená to však, že nejsou. Možná se o nich pouze neví," uvedl šéf pardubické ODS Janků.

Premiér přesto odjížděl z Pardubic s pocitem dobře využité šance k debatě se svými spolustraníky. "Je to příležitost si mnohé vysvětlit - a já z tohoto pohledu považuji setkání pro mě osobně za velmi užitečné. ODS se musí kvalitně připravit na příští rok, ve kterém proběhnou čtvery volby. My všichni společně musíme hledat cesty, jak v nich uspět co nejlépe," uvedl.

Jako důvod turné po všech krajích republiky uvedl, že tím plní svůj slib z poslední obhajoby předsednického křesla. "Už na podzimním kongresu jsem avizoval, že vedení ODS bude věnovat vnitřní diskusi více energie, i když podobná setkání se odehrávala i předtím," řekl.

Účastníci setkání se však shodují, že to je pro budoucnost ODS málo. "Politika je složitá věc. A nám vadí hlavně naše zkostnatělost," dodal Kohout.

Autor:

Nejčtenější

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Požár Apolenky někdo založil úmyslně, lidé z farmy jsou rozčarovaní

Ze shořelé stodoly zbyly jen obvodové zdi.

Velký požár farmy Apolenka u Pardubic, který minulý týden zničil stáje a zásoby sena a slámy na celou zimu, má...

Další z rubriky

Letní kino v Pardubicích má finanční potíže, nabídlo dárkové certifikáty

Promítání letního kina v Pardubicích.

Tradice bezplatného letního kina trvá v Pardubicích od roku 2006. Od té doby se jeho zakladatel Jan Motyčka s podnikem...

Opravené autobusové nádraží v Moravské Třebové hlídají před vandaly kamery

Autobusové nádraží v Moravské Třebové prokouklo.

Budova autobusového nádraží v Moravské Třebové se zaplivanou čekárnou a ještě horším bufetem v sousedství, který...

Chceme muzeum železnice i nulovou toleranci hazardu, říká starosta Chocně

Hlavní třída v Chocni přezdívaná „Masaryčka“ se po rekonstrukci z minulých let...

Podzimní komunální volby způsobily na choceňské radnici zemětřesení. Dlouholetí vládci z ODS utrpěli debakl a k veslu...

Najdete na iDNES.cz