Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odsouzený Kasič je zpět, vede okresní ČSSD. Případ má na stole premiér

  11:43aktualizováno  11:43
Nejvýše postaveným mužem ČSSD na Pardubicku se před pár týdny stal Ján Kasič, místní politik pravomocně odsouzený za korupci. Zastupujícím šéfem okresního výboru je poté, co z tohoto postu po měsíci odstoupil čerstvě zvolený předseda Pavel Svoboda.

Bývalý starosta Ján Kasič se stáhl z politiky po korupční aféře. Nyní vede okresní výbor ČSSD. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když před pár měsíci soud potvrdil pravomocný rozsudek za korupci nad pardubickým zastupitelem Jánem Kasičem, zdálo se, že se nad politikem pomalu zavírá voda. Okamžitě přišel o post starosty v městském obvodu Dubina a dalších komunálních voleb už se nezúčastnil.

Teď se však Ján Kasič opět stal vlivným politikem, když převzal vedení Okresního výkonného výboru ČSSD v Pardubicích. Nový šéf okresní partaje ale nemá mandát okresní konference, k vedoucímu postu se dostal „oklikou“. Sněm totiž zvolil za okresního šéfa Pavla Svobodu, ředitele pardubické záchranky. Ten ani ne po měsíci obhájil také funkci krajského předsedy a post na okrese uvolnil.

„Už při kandidatuře na okresního předsedu jsem avizoval, že v případě zvolení na krajského šéfa post opustím, nechci sedět na dvou židlích,“ uvedl Svoboda.

Okresní výbor následně na jeho místo zvolil právě Jána Kasiče. Ten své zvolení vidí jako zcela v souladu se stanovami strany. „Jsem jen zastupující do té doby, než zvolíme nového předsedu,“uvedl Kasič. To však může trvat měsíce.

Proti stanovám takový postup skutečně není, jde ale o to, že Kasič s sebou nese stigma minulosti. Byl odsouzen za pokus uplatit novináře, aby nevysílali reportáž o jeho profesní minulosti ve službách komunistického Sboru národní bezpečnosti. V reportáži hovořili svědci, kteří popisovali, s jakou brutalitou například potlačoval rockový koncert na Kunětické hoře.

Uvedené skutečnosti kdosi pod jménem Radim Novák dokonce poslal předsedovi strany a premiérovi vlády Bohuslavu Sobotkovi. „Zatím nemohu říct, jak s dopisem pan předseda naloží. Po několika dnech totiž přišel ještě jeden dopis, ve kterém pisatel uvádí, že se unáhlil,“ řekla mluvčí předsedy ČSSD Eva Gregorová.

Za vše mohou spory uvnitř strany

Jméno však může být smyšlené, navíc ani není jasné, zdali oba dopisy pocházejí z jednoho pera. Oslovení sociální demokraté se totiž shodují, že veškeré dění vyplývá z jakési války klanů uvnitř pardubické ČSSD.

Potvrdil to například člen předsednictva strany a pardubický hejtman Martin Netolický. „Nepovažuji za šťastné, aby takoví lidé obsazovali funkce v ČSSD. Mám ale pocit, že se jedná spíše o vyřizování účtů ve straně,“ uvedl hejtman. Podobně mluví i Kasič. „Je to něčí snaha odpoutat pozornost od jeho problémů, které jsou nyní aktuální,“ řekl.

Bez ohledu na to je pravda, že Jána Kasiče už jeho korupční aféra stála místo starosty Dubiny a stejně dopadl návrh nominovat jej do představenstva Dopravního podniku. Vedení města však mělo dostatek sebereflexe, aby uznalo, že jmenování odsouzeného korupčníka není šťastné řešení. ČSSD je však jiného mínění.

„Je to dobrovolná funkce, navíc sám předseda nemůže nic rozhodnout, je těžké najít někoho, kdo to chce dělat,“ uvedl Kasič.

Za strůjce celé akce pisatel označil okresního místopředsedu Vítězslava Novohradského. Ten to ale odmítá: „Je to snaha o likvidaci člověka, proto lidé píší nesmysly, jako trestní oznámení, nebo že jsem chtěl Kasiče dostat do služeb města.“

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Odpůrce zdí proti povodni a kácení stromů v Žamberku se obrátil na policii

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice...

Radnice v Žamberku je stále pod palbou kritiky kvůli zdem a mizejícím stromům na břehu Divoké Orlice. Neboli kvůli...

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Najdete na iDNES.cz