Zhruba třicet lidí se sešlo v Tyršových sadech, aby protestovali proti kácení...

Zhruba třicet lidí se sešlo v Tyršových sadech, aby protestovali proti kácení stromů. (17. března 2012) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Odpůrci přeměny Tyršových sadů uspěli, drahý projekt stojí na rozcestí

  • 13
Odpůrci obnovy Tyršových sadů v centru Pardubic si připsali nečekaný úspěch. Jejich úterní kritiku kácení stovek stromů a instalaci drahých prvků do parku vyslyšeli zastupitelé a vrátili projekt za 84 milionů korun na začátek.

"Tohle je naše poslední možnost, všechny kroky jsme vyčerpali," řekl na úterní demonstraci proti nákladné opravě Tyršových sadů předseda sdružení Chráníme stromy Miroslav Seiner.

Netušil v tu chvíli, že už za hodinu zastupitelé na radnici, před kterou se demonstrace konala, obnovu parku za 84 milionů korun odsunou na okraj propasti.

Bezprostředně po demonstraci totiž zastupitelé odhlasovali, že je třeba znovu přezkoumat ekonomickou stránku celého projektu a posoudit, zdali jej nebudou komplikovat autorská práva na architektonické prvky.

"Ukázalo se, že problém Tyršových sadů vidíme jako problém celého města, i zastupitelé to berou velmi vážně. Nejlepší by asi bylo projekt zrušit," řekla primátorka Štěpánka Fraňková.

Rozhodne mimořádné zastupitelstvo, jde o 60 milionů z Bruselu

Proč jej tedy rovnou nezruší, když se proti němu konají demonstrace a i vedení města se domnívá, že k úspěšné obnově parku nevede? Důvod je jednoduchý: Radnice tolik let nebyla schopna vyčerpat přidělené desítky milionů z Evropské unie, že se park stal poslední možností, na co by se daly peníze použít. A teď hrozí, že šedesát milionů přichystaných na opravu parku pojede zpět do Bruselu.

Situace je natolik vážná, že se vedení města rozhodlo kvůli parku svolat mimořádné zastupitelstvo, které se rozhodne, jestli projekt neskončí zaprášený v archivu.

"Dohodli jsme se na jeho svolání, možná, že místem konání bude kulturní dům v Hronovické, tam se musí definitivně rozhodnout, jestli v projektu pokračovat," uvedla Štěpánka Fraňková.

"Pro nás je to neočekávaný úspěch, vypadalo to dost pesimisticky. Je dobře, že si zastupitelé všimli demonstrace. Snad jim došlo, že evropský mejdan končí," řekl Seiner. Radní přitom označili odpůrce obnovy parku za hrstku lidí, která dokázala "ohnutými" informacemi ovlivnit názor lidí. Je pravda, že jejich třetí petici podepsalo do středy 6 350 lidí.

"Odpůrci nám nedodali jediný odborný posudek, který by jim dával za pravdu. My přitom máme posudek z Mendelovy univerzity," řekl náměstek primátorky František Brendl.

Ze stejného zkreslování údajů však obviňují město i aktivisté ze sdružení Zelená pro Pardubice a Chráníme stromy. "Proč se ohánějí posudkem z univerzity a neukážou posudek ze Státní agentury ochrany přírody a krajiny, který mluví jinak?" kontroval Seiner.

Lavičky předražené nejsou, jsou prostě jen drahé

Jedním z argumentů aktivistů bylo i to, že v parku mají být i lavičky, jedna za šedesát tisíc korun, které označili za předražené. MF DNES se však podařilo zjistit, že lavičky jsou sice drahé, ale cena odpovídá ceně na trhu.

Firma mmcité dodává stejný typ o délce tři metry za 45 tisíc korun, čtyřmetrová by pak měla vyjít skutečně na 60 tisíc. "Cena tropického dřeva na trhu není zrovna nízká a tyto lavičky mají tropických desek požehnaně," uvedla manažerka firmy Nikol Hanačíková.

"Proto bych tomu ani neříkala lavička. Když slyším to slovo, představím si něco o délce jeden a půl metru, co se dá koupit v obchodě. Proto sama používám spíše výraz odpočinkové molo," řekla primátorka Fraňková.

Právě z obav, že by se evropským fondům nemusely líbit položky, jako jsou odpočinková mola za šedesát tisíc, hlasovali ve středu zastupitelé i o tom, aby začátek nákladné akce počkal na dobu, než bude mít evropské peníze definitivně přiklepnuty.

Tento návrh ale neprošel. Podle radních bude mít město jistotu evropských peněz až v září, a to by znamenalo konec celého projektu už dnes.