Odpůrci přeměny Tyršových sadů uspěli, drahý projekt stojí na rozcestí

  10:35aktualizováno  10:35
Odpůrci obnovy Tyršových sadů v centru Pardubic si připsali nečekaný úspěch. Jejich úterní kritiku kácení stovek stromů a instalaci drahých prvků do parku vyslyšeli zastupitelé a vrátili projekt za 84 milionů korun na začátek.

Zhruba třicet lidí se sešlo v Tyršových sadech, aby protestovali proti kácení stromů. (17. března 2012) | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Tohle je naše poslední možnost, všechny kroky jsme vyčerpali," řekl na úterní demonstraci proti nákladné opravě Tyršových sadů předseda sdružení Chráníme stromy Miroslav Seiner.

Netušil v tu chvíli, že už za hodinu zastupitelé na radnici, před kterou se demonstrace konala, obnovu parku za 84 milionů korun odsunou na okraj propasti.

Bezprostředně po demonstraci totiž zastupitelé odhlasovali, že je třeba znovu přezkoumat ekonomickou stránku celého projektu a posoudit, zdali jej nebudou komplikovat autorská práva na architektonické prvky.

"Ukázalo se, že problém Tyršových sadů vidíme jako problém celého města, i zastupitelé to berou velmi vážně. Nejlepší by asi bylo projekt zrušit," řekla primátorka Štěpánka Fraňková.

Rozhodne mimořádné zastupitelstvo, jde o 60 milionů z Bruselu

Proč jej tedy rovnou nezruší, když se proti němu konají demonstrace a i vedení města se domnívá, že k úspěšné obnově parku nevede? Důvod je jednoduchý: Radnice tolik let nebyla schopna vyčerpat přidělené desítky milionů z Evropské unie, že se park stal poslední možností, na co by se daly peníze použít. A teď hrozí, že šedesát milionů přichystaných na opravu parku pojede zpět do Bruselu.

Situace je natolik vážná, že se vedení města rozhodlo kvůli parku svolat mimořádné zastupitelstvo, které se rozhodne, jestli projekt neskončí zaprášený v archivu.

"Dohodli jsme se na jeho svolání, možná, že místem konání bude kulturní dům v Hronovické, tam se musí definitivně rozhodnout, jestli v projektu pokračovat," uvedla Štěpánka Fraňková.

"Pro nás je to neočekávaný úspěch, vypadalo to dost pesimisticky. Je dobře, že si zastupitelé všimli demonstrace. Snad jim došlo, že evropský mejdan končí," řekl Seiner. Radní přitom označili odpůrce obnovy parku za hrstku lidí, která dokázala "ohnutými" informacemi ovlivnit názor lidí. Je pravda, že jejich třetí petici podepsalo do středy 6 350 lidí.

"Odpůrci nám nedodali jediný odborný posudek, který by jim dával za pravdu. My přitom máme posudek z Mendelovy univerzity," řekl náměstek primátorky František Brendl.

Ze stejného zkreslování údajů však obviňují město i aktivisté ze sdružení Zelená pro Pardubice a Chráníme stromy. "Proč se ohánějí posudkem z univerzity a neukážou posudek ze Státní agentury ochrany přírody a krajiny, který mluví jinak?" kontroval Seiner.

Lavičky předražené nejsou, jsou prostě jen drahé

Jedním z argumentů aktivistů bylo i to, že v parku mají být i lavičky, jedna za šedesát tisíc korun, které označili za předražené. MF DNES se však podařilo zjistit, že lavičky jsou sice drahé, ale cena odpovídá ceně na trhu.

Fotogalerie

Firma mmcité dodává stejný typ o délce tři metry za 45 tisíc korun, čtyřmetrová by pak měla vyjít skutečně na 60 tisíc. "Cena tropického dřeva na trhu není zrovna nízká a tyto lavičky mají tropických desek požehnaně," uvedla manažerka firmy Nikol Hanačíková.

"Proto bych tomu ani neříkala lavička. Když slyším to slovo, představím si něco o délce jeden a půl metru, co se dá koupit v obchodě. Proto sama používám spíše výraz odpočinkové molo," řekla primátorka Fraňková.

Právě z obav, že by se evropským fondům nemusely líbit položky, jako jsou odpočinková mola za šedesát tisíc, hlasovali ve středu zastupitelé i o tom, aby začátek nákladné akce počkal na dobu, než bude mít evropské peníze definitivně přiklepnuty.

Tento návrh ale neprošel. Podle radních bude mít město jistotu evropských peněz až v září, a to by znamenalo konec celého projektu už dnes.

Autor:

Nejčtenější

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Při čelním střetu zemřeli dva lidé na okraji Pardubic, zřejmě nepřipoutaní

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Spolujezdec ze staršího BMW a řidič dalšího osobního vozu značky Kia zemřeli před šestou ranní v Doubravicích na okraji...

Další z rubriky

Cyklostezka z Pardubic do Hradce má nových pět kilometrů

Stavbaři přemostili slepé rameno Labe v hradecké městské části Třebeš, které...

Cyklostezka z Pardubic do Hradce Králové se rodí ve velkých bolestech. Zatímco od Pardubic se lidé už roky dostanou...

Kauza národního hřebčína je po letech u soudu, obžalobu četli tři hodiny

Část obviněných manažerů, kteří se domlouvali na opravách hřebčína

Krajský soud začal projednávat rozsáhlý případ oprav kladrubského hřebčína za evropské miliony. Obžaloba viní 17 lidí a...

Násilník ohrožoval nožem bývalou partnerku, vykopl dveře od dvou bytů

Kuchyňský nůž, jímž se muž pokusil zavraždit svou manželku.

Jako smyslů zbavený řádil v Ústí nad Orlicí muž, který hledal svoji expartnerku. Když nebyla doma, vykopl dveře bytu...

Najdete na iDNES.cz