Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci kontroverzní sochy Jana Pernera v Třebové rezignovali, dílo zůstane

  8:13aktualizováno  22:46
Rozruch, který způsobila kontroverzní socha Jana Pernera v České Třebové, pomalu utichá. Její odpůrci se s dílem musí smířit. Pozdvižení kolem zvláštní sochy přineslo nečekaný zájem o stavitele železnic Pernera a jeho dílo.

Socha Jana Pernera před dopravním terminálem v České Třebové - Rachitická socha vyvolala v České Třebové vášnivou debatu. (15. září 2010) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Tohle opravdu není podobizna stavitele železnic! rozčilovali se vyděšeně odpůrci. Odstraňte ji.

Ano, to není podobizna, to je soudobé umění, uznávali příznivci. Diskuse vypukla, když na podzim postavila radnice v České Třebové na nově zbudované Pernerovo, dříve Bezručovo náměstí, sochu Jana Pernera.
Dokonce se objevil i vtip, že když někdo rachitické a velmi avantgardní soše štíhlé ruce urazí, bude náměstí opět Bezručovo.

Petice za odstranění provokující sochy Jana Pernera ale pohořela. Podepsalo se pod ni dvě stě lidí. "Město nemá žádný důvod, aby uvažovalo o odstranění nebo přemístění výtvarného díla," odpověděl autorovi petice Martinu Felgrovi starosta Jaroslav Zedník v dopise schváleném městskou radou.

Socha Jana Pernera v České Třebové

Socha Jana Pernera v České Třebové

"Odpověděli nám, že máme nárok na vyjádření vlastního názoru, ale s odstraněním rozhodně nepočítají. Z mé strany je boj u konce," říká autor protestu Martin Felgr.

Odpůrci sochy chtějí alespoň vysvětlující tabulku

Ten při spuštění petice plánoval, že nasbírá dva tisíce podpisů. To se zdaleka nepodařilo. "Myslím, že je tady problém vyjádřit vlastní názor. Spousta lidí mi říkala, jak se jim to nelíbí, ale když jsem jim navrhoval, aby petici podepsali, tak to už nechtěli," řekl Felgr.

Jediným výsledkem odporu proti soše může být informativní tabulka, kterou petičníci navrhují na Pernerově náměstí umístit. "Chtěli jsme nějaký vysvětlující text o tom, kdo byl Perner. Bylo by to vhodné pro někoho, kdo přijede do města. Kdo byl Jan Perner, vědí lidé v České Třebové, a nikdo jiný asi ne. A právě pro ně myslím byla určena ta socha," řekl Felgr.

Socha Jana Pernera v České Třebové

"Petičníkům jsme slušně poděkovali za jejich návrhy. Dál se tou věcí budeme ještě zabývat, nemá cenu se tím ale zaobírat teď, protože řešíme jiné věci. Třeba architekt najde nějaké vhodné místo pro takovou tabulku," řekl starosta Jaroslav Zedník.

Žádost o vysvětlující tabulku trochu připomíná požadavky kritiků sochy nějak dovysvětlit, že ona kovová abstrakce není podobiznou stavitele železnic.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

Najdete na iDNES.cz