Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Odbočka k Peklu je nebezpečná, policie žádá úpravu křižovatky

  7:59aktualizováno  7:59
Cesta k soukromému zábavnímu parku u Hlinska je špatně značená a letos se tu stalo už šest nehod. Nepřehledný a přitom hlavně rychlý úsek se však vylepšení v nejbližší době dočká jen částečně.

V prosinci to bude přesně rok, co se za Hlinskem otevřela ojedinělá turistická atrakce. Bohužel z ní návštěvníci neodjíždějí jenom se zážitky. Past na zvědavce, lačnícího po dvanáct metrů hlubokém pohádkovém labyrintu plném chodeb a čertů, číhá daleko před vstupem. Na samotném příjezdu k Peklu, na který neupozorňuje žádná dopravní značka.

Fotogalerie

Jediné, čeho si řidiči na poslední chvíli všimnou, jsou dřevěné výtvory kousek od silnice a čert vítající návštěvníky. Odbočka na prašnou cestu v polích je na hlavním tahu mezi Hlinskem a Poličkou, kde řidiči na přehledném úseku jezdí i vyšší než maximální povolenou rychlostí.

O tom, že zde mnozí řidiči nečekaně dupnou na brzdu, svědčí na silnici četné stopy po brzdění. A nezůstalo jenom u nich. Od otevření zábavního centra se zde stalo šest oznámených dopravních nehod, z toho jedna s těžkým zraněním. Ve všech případech bylo podle policie příčinou nedodržení bezpečné vzdálenosti a nepřizpůsobení rychlosti jízdy.

Nejtěžší nehoda se zde stala naposledy 6. srpna, kdy motorkář zezadu narazil do před ním zastavujícího auta, které odbočovalo k Peklu. „Vážně zraněného motorkáře musel transportovat vrtulník,“ upozornila na nehodu Hana Pelikánová z Čertoviny. Přitom před otevřením zábavního parku zde nikdy k žádné dopravní nehodě nedošlo.

Ačkoli bylo jasné, kolik taková stavba pojme lidí, nikdo pro vyjádření policii neoslovil. „Krajské ředitelství policie Pardubického kraje nebylo v rámci stavebního řízení osloveno k tomu, aby vydalo své vyjádření k zajištění bezpečnosti při vjezdu a výjezdu na toto turisty navštěvované místo,“ sdělila mluvčí krajské policie Eva Maturová.

Stavební úřad ruší stavební povolení

Veškerá jednání začala až po otevření atrakce a poté, co na nebezpečí neoznačené křižovatky přišli sami dopravní inženýři.

„V první řadě byl majitel požádán o úpravu reklamních tabulí v ochranném pásmu a umístění červených sloupků, což akceptoval. Dále padlo doporučení obrátit se na Klub českých turistů, aby toto místo mohlo být označeno jako kulturní a turistický cíl. Zde padlo zamítavé stanovisko, neboť jde o soukromý objekt,“ dodala Maturová.

Jedinou možností, jak celou křižovatku zpřehlednit, je vybudování odbočovacích pruhů, které budou policisté v obnoveném stavebním řízení vyžadovat. Do té doby podle policie dojde alespoň k označení sjezdu dopravními značkami.

Krajský úřad na základě rozhodnutí soudu vrátil celé stavební řízení zpět na stavební úřad do Hlinska, který stavbu zlegalizoval.

„Po vyhraném soudu stavební úřad krajského úřadu v Pardubicích uznal, že stavební povolení se ruší a celé stavební řízení proběhne znovu od začátku,“ řekla Hana Pelikánová za spolek Pláčeme, který loni poukázal na vyschlé studny v okolí centra kvůli nelegálnímu čerpání spodní vody.

Peklo u Hlinska

Peklo u Hlinska

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Cyklista za jízdy bleskově okradl stařenku s chodítkem, vzal jí kabelku

Ilustrační snímek

Pořádný šok nejspíš utrpěla devětaosmdesátiletá seniorka, která si ve Vysokém Mýtě vyšla na procházku za pomoci...

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz