(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Pavel Wellner, MAFRA

Pokuta školce za neočkované děti platí, potvrzení od psychiatra nestačilo

  • 257
Mateřská škola v Chrudimi nedostane zpět 40 tisíc korun, které zaplatila jako pokutu za to, že přijala neočkované děti. Rozhodl o tom krajský soud. Školka se chce dál bránit.

Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové odmítla zrušit pokutu 40 tisíc korun, kterou dostala Mateřská škola v Chrudimi Na Rovině za to, že v roce 2015 přijala několik dětí, jež nebyly očkovány všemi povinnými vakcínami.

Mateřská škola kvůli pokutě podala správní žalobu na ministerstvo zdravotnictví. Liga lidských práv, která školu zastupuje, se chce po středečním rozsudku dál bránit.

„Podáme kasační stížnost,“ uvedla právnička z Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Porušení zákona bylo podle soudu evidentní a pokuta přiměřená.

„Výše sankce nevybočuje, je u spodní hranice,“ uvedl soudce Aleš Korejtko. Pokutu soukromá školka už uhradila. Peníze jí pomohla sehnat Liga lidských práv, která zveřejnila výzvu na podporu tohoto zařízení. Lidé, které příběh oslovil, vybrali přes padesát tisíc korun.

Krajská hygienická stanice při kontrole Mateřské školy Na Rovině v Chrudimi zjistila, že se šest z pravidelně docházejících dětí nepodrobilo pravidelnému očkování.

Mateřská škola mohla hygienikům ukázat jen potvrzení, že rodiče očkování odmítli z důvodu svědomí. Nic takového zákon nepřipouští. Před soudem se minulý týden nakonec vedla debata především o dítěti, jehož rodiče přinesli potvrzení od psychiatra, který očkování nedoporučil.

Podle ministerstva zdravotnictví měla škola požadovat potvrzení od pediatra.

„Pravidelné očkování provádí lékař pro děti a dorost. Ten má vydat i potvrzení. Přijmout posudek od psychiatra je zcela mimo pravidla,“ uvedla u soudu Zdena Krýsová z ministerstva zdravotnictví, podle níž by pak podobný posudek mohl psát nejen psychiatr, ale i oftalmolog či stomatolog. „Připustili bychom naprostou anarchii,“ uvedla.

Školka si nemá určovat, zda je očkování přípustné

Zuzana Candigliota si myslí, že psychiatr může dojít k závěru, že dítěti by očkování mohlo z různých důvodů uškodit.

„Dítě se začne opožďovat ve vývoji, mění chování, proč by tuto záležitost nemohl posuzovat psychiatr? Navíc to není školka, kdo má určit, zda je takové potvrzení přípustné, nebo ne. Pokud hygienická stanice zjistí, že lékař překročil své kompetence, ať jde proti němu,“ uvedla.

Dodala, že ministerstvo interpretuje právní předpisy týkající se očkování co nejvíce represivním způsobem.

Krýsová uvedla, že důležité je ochránit zdraví dětí před závažnými infekcemi. „Jde o to, aby děti neumíraly v náručích matek,“ uvedla.

Že i relativně přísné české právní předpisy ohledně očkování jsou děravé, se ukázalo i během jednání soudu. Tři děti, jejichž nedostatečné očkování hygienikům vadilo, do školy dál chodí. Staly se z nich předškoláci, jejichž očkování už škola prověřovat nemusí.

Podle zákona o ochraně veřejného zdraví mohou do školky akreditované ministerstvem školství chodit výhradně očkované děti. Zákon ale neplatí v zařízeních, ve kterých je povinná docházka. Tudíž po zavedení povinné školky už nemusejí být děti v posledním ročníku očkovány.

„Někteří rodiče děti nenechávají očkovat, dávají je do lesní školky a přihlásí je k nám až jako předškoláky, kdy už to neřešíme,“ uvedla ředitelka Mateřské školy Na Rovině Jana Hrázská.

„Jak je dítě předškolák, tak i kdyby rodiče na očkování jen kašlali, tak už to stát nezajímá. A zároveň honí rodiče, kteří mají vážné důvody, proč nechtějí své děti očkovat,“ uvedla Candigliota.