K záchytu živočichů zatím slouží zábrany z igelitové fólie.

K záchytu živočichů zatím slouží zábrany z igelitové fólie. | foto: Petr Broulík, MAFRA

Dobrovolníci odchytli při záchraně tisíců žab také myši nebo užovku

  • 1
Ochránci přírody v těchto dnech každý den sbírají v lesích i na okraji polí v obci Přívrat na Orlickoústecku stovky obojživelníků, které opatrně přenášejí v kbelících ke břehům čtyř rybníků. Odhadují, že jich přenesou na sedm tisíc.

Obojživelníci přezimují v lesích a v těchto dnech se vracejí přes několik silnic k přívratským rybníkům, kde se páří. V minulosti jich kvůli tomu tisíce končily svou cestu ze zimovišť v Přívratu pod koly projíždějících automobilů.

„Žáby v době páření doslova ztrácejí hlavu a v roce 2004 nás místní obyvatelé vyzvali, ať s tím něco děláme,“ říká Vít Bednář z českotřebovské základní organizace Českého svazu ochránců přírody Podorlicko.

„Hodně nám pomáhají dobrovolníci a každý všední den jezdíme v šest hodin ráno a o víkendu v osm sbírat žáby ze speciálních nádob, které jsou zapuštěné v zemi. Každý rok necháme vybudovat podél silnic v Přívratu na čtrnáct set metrů dočasných zábran,“ uvádí.

V nádobách o víkendu nalezli ochranáři i skokana zeleného, blatnici skvrnitou či malého čolka.

„Objevili jsme i rosničku zelenou. Někdy mezi žábami najdeme i vystresované a pištící polní myši, to pak přemýšlíme, jak je dostat z kbelíku, aby nás třeba nekously. Tak jsme to vyřešili klackem, po kterém vylezou a zmizí. Už jsme našli mezi žábami i užovku,“ popisuje ochránkyně přírody Hana Dušková.

Současné zábrany se skládají z dřevěných kolíků a silnějších igelitových fólií, které jsou umístěny tak, aby zamezily obojživelníkům v jejich podlezení.

„Dál hledají cestu k rybníku a putují podél fólií až k nádobám, které jsou od sebe každá asi deset metrů. Nádoby mají převislé okraje do svého vnitřku, takže zamezí obojživelníkům vylézt. Putují z lesů hlavně v noci, když noční teplota přesahuje sedm stupňů, takže každé ráno v posledních dnech jich je v nádobách dost,“ vysvětluje Vít Bednář princip odchytávání žab.

Kraj plánuje trvalé zábrany

Zábrany nejsou ale ideální, neboť zastavují všechny živočichy a někteří z nich mohou v nádobách uhynout nebo stresovat obojživelníky. Proto chce ochráncům pomoci krajský úřad, který slibuje v jednom z úseků transferu obojživelníků do příštího jara vybudovat podél cest v Přívratu trvalé celoroční zábrany z pozinkovaného plechu, jako například silniční svodidla. Stálé zábrany budou na koncích příkopů, kde začínají krajnice silnic (o plánu jsme psali ZDE).

„Budou mít podobu písmena cé a budou stejně jako okraje nádob do příkopů vracet žáby, které budou chtít zábrany přelézt. Na některých místech pak budou pod silnicemi průchody, jimiž se obojživelníci dostanou na druhou stranu silnice. Odpadne tak jejich přenášení a obojživelníci se sami dostanou do rybníků, kde nakladou vajíčka,“ vysvětluje Vít Bednář.

Celý projekt transferu obojživelníků stojí asi 44 tisíc korun.