Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Padesát tisíc pro starostu obvodu je až až, říkají neplacení politici

  16:22aktualizováno  16:22
Lidé z vedení pardubického magistrátu říkají, že v soukromé sféře si vydělali více. Ani na obvodech nepovažují politici a úředníci své platy za nějak úžasné. Chybí jim pokora, reaguje exprimátorka Fraňková nebo lídr TOP 09 Jan Němec.

Bývalý starosta Dukly Jaroslav Kňava připomíná, že na rozdíl od soukromého sektoru mají starostové jistotu slušného výdělku, i kdyby se v práci nepřetrhli. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Primátor Pardubic Martin Charvát má základní hrubý plat 68 285 korun. Jeho náměstci pak pobírají 60 234 měsíčně. Starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík si v prosinci 2014 přišel na 56 432.

Úhel pohledu na to, jestli jde o malo peněz nebo hodně, se značně liší podle toho, zda o platech mluví politici, kteří ještě jsou na radnicích, nebo ti, kteří už odešli.

„Co se týče mé osoby, tak beru určitě o hodně méně, než jsem vydělával v soukromém sektoru,“ uvedl třeba náměstek primátora Jan Řehounek, který před nástupem na radnici pracoval v pojišťovnictví. Podobně se na svůj plat dívá i náměstkyně Helena Dvořáčková či primátor Martin Charvát.

Podle jeho předchůdkyně Štěpánky Fraňkové však platy na radnici nejsou vůbec špatné a politici by si jich měli vážit. „Pokud někdo hovoří o tom, že to jsou peníze „nic moc“, tak bych byla více pokorná. Myslím si, že 50 tisíc čistého v Pardubicích nemá zase jen tak kde kdo a jsou to jistě velmi slušné peníze, které by si spousta lidí přála vydělat. Já je v nemocnici nyní nemám,“ uvedla Fraňková, která se vrátila do nemocnice jako lékařka.

Obvody živí spoustu lidí

Samostatnou kapitolou jsou pak platy na malých radnicích, které mnoho lidí považuje v tak malém městě, jakým jsou Pardubice, za zbytečné. Starostové těch větších obvodů mají přes padesát tisíc hrubého měsíčně. U těch menších je odměna zhruba 46 tisíc. K tomu většina obvodů podobně dobře platí i tajemníky.

„Na platech je vidět, že se obvody prakticky zrušit nedají. Příliš dobře živí velkou spoustu lidí. Podle mne jsou malé radnice jen vyhazováním milionů z oken, zvláště třeba v centru nebo na Dukle, ale není síla, která by je zrušila,“ říká Jan Němec, lídr pardubické TOP 09, která se snažila městské obvody zrušit.

Jaké jsou platy na radnicích

Primátor Pardubic Martin Charvát:        68 285
Tajemník magistrátu Michal Zitko:         61 326
Náměstci primátora: 60 234

Starosta obvodu I. Jaroslav Menšík:      56 432
Starosta obvodu II. Radek Hejný: 53 439
Starosta obvodu III. V. Štěpánek: 52 087
Starosta obvodu IV. Petr Heřmanský:     45 881
Starosta obvodu V. Jiří Rejda: 52 337
Starosta obvodu VI. Petr Králíček:         46 388
Starosta obvodu VII. V. Čapek  46 606

Šéfové odborů na magistrátu:
průměr cca 46 500

Poznámka: Jde o hrubé platy v Kč za prosinec 2014.

Zajímavé porovnání má dlouholetý starosta Dukly Jaroslav Kňava. Ten po konci na radnici už více než čtyři roky pracuje v soukromém sektoru, a tak může hodnotit.

„Řekl bych to asi takhle: starosta nemusí celé dny dělat vůbec nic a stejně má jistotu, že mu přijde celkem slušná výplata. To v soukromém sektoru se musíte na stejnou gáži pořádně snažit. Jediným arbitrem u starosty jsou jednou za čtyři roky voliči,“ uvedl Kňava, který momentálně rozjíždí svůj projekt v Kralupech.

„Jsem tam od pondělí do soboty od sedmi do sedmi. Je to dost tvrdé. Na radnici jsem se určitě neflákal, ale tohle je něco jiného. Často tady dělám i rukama,“ hlásí politik z ODS, který pro Duklu třeba sehnal desítky milionů korun od Unie.

Nutné je dodat, že platy politiků i úředníků jsou dané zákonem a určitě existují případy, kdy to je pro radnice limitující. Tajemník magistrátu Michal Zitko třeba upozorňuje, že průměrné úřednické platy na radnici těžko nalákají ty nejlepší odborníky. „Získat na tabulkové platy třeba velmi schopného právníka je prakticky nemožné. Dá se to řešit třeba vyšším osobním hodnocením, ale i tak má soukromý sektor výhodu,“ uvedl Zitko.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Najdete na iDNES.cz