Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obvody Pardubic přestanou vyplácet dávky, je to další důvod ke zrušení

  9:48aktualizováno  9:48
Pardubic se víc než jiných měst po Novém roce dotkne zákon, podle něhož městské obvody přestanou vyplácet sociální dávky. V krajském městě se totiž už dlouho diskutuje o (ne)potřebnosti "malých radnic" a nová norma dává jejich kritikům do ruky další munici.

Sdružení Pardubáci by chtělo, aby pojem radnice v Pardubicích znamenal jen budovu na Pernštýnském náměstí. | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Zákon od příštího roku přenese vyplácení dávek na pracovní úřady. Zatímco v mnoha městech zůstanou úředníci na městských úřadech a lidé budou chodit do stejné kanceláře, Pardubice čeká změna. Ředitel pracovního úřadu Petr Klimpl chce vyplácet dávky z jednoho místa.

"V úvahu připadá bývalé sídlo krajského úřadu v Jiráskově ulici nebo v ulici Za Divadlem. Počítám s tím, že k nám přejde asi deset lidí, ale někteří odejdou," řekl Klimpl.

Obvod pomohl odpůrcům kácení stromů

V minulých dnech se ukázalo, jak nešťastné může být, když má malá radnice na starosti životní prostředí. Když odbor životního prostředí na prvním obvodu vydával povolení ke kácení stromů při rekonstrukci Tyršových sadů, vznikl dokument s tolika právními vadami, že Česká inspekce životního prostředí musela kácení zastavit. Radnice tím sice prokázala nedocenitelnou službu odpůrcům kácení, projekt obnovy parku se tak ale nejspíš kvůli úřednické chybě dostal na několik let k ledu.

To dává do ruky další argument těm, kteří poukazují na zbytečnost a hlavně nehospodárnost městských obvodů. Jejich úhlavním odpůrcem je sdružení Pardubáci, které se chystá přejít do útoku proti malým radnicím.

"Budeme se snažit jim odebrat další kompetence. Otázka zrušení městských obvodů musí přijít znova na stůl," řekl šéf Pardubáků František Brendl. Dodal, že v době, kdy je v městské kase stále méně peněz, je potřebnost malých radnic přinejmenším mlhavá.

Obvodům zůstane životní prostředí nebo rybáři

Městským obvodům po tomto posledním zásahu už příliš mnoho kompetencí nezbývá. "Budeme mít na starost životní prostředí, dopravu, jako třeba uzavírky, přestupky a povolení rybářských lístků," řekl starosta prvního městského obvodu Jaroslav Menšík.

To skutečně není mnoho na to, aby pardubičtí daňoví poplatníci platili každý rok kolem padesáti milionů korun na provoz malých radnic.

Starosta Menšík však obvody hájí. "Pokud se zruší, lidé to pocítí. Kdokoliv sem přijde kvůli lokálnímu problému, je vyslyšen. Na velké radnici se nedostane ani k tajemníkovi," řekl Menšík.

To potvrzuje například čerstvá zkušenost obyvatele I. obvodu Jana Stejskala. "Ptal jsem se e-mailem starosty, co bude s umírající zelení ve Smilově ulici. Obratem mi přišla kompetentní odpověď, že se chystá výměna stromů, " řekl Stejskal.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Na vysílači Krásné opravil kameru a udržel vysílání o okupaci

Vysílač Krásné se nachází zhruba 500 metrů od obce Krásné na 614 metrů vysokém...

S 21. srpnem 1968 je spojeno i protiokupační vysílání Československé televize. Po obsazení Měšťanské besedy se podařilo...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz