Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obvody Pardubic přestanou vyplácet dávky, je to další důvod ke zrušení

  9:48aktualizováno  9:48
Pardubic se víc než jiných měst po Novém roce dotkne zákon, podle něhož městské obvody přestanou vyplácet sociální dávky. V krajském městě se totiž už dlouho diskutuje o (ne)potřebnosti "malých radnic" a nová norma dává jejich kritikům do ruky další munici.

Sdružení Pardubáci by chtělo, aby pojem radnice v Pardubicích znamenal jen budovu na Pernštýnském náměstí. | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Zákon od příštího roku přenese vyplácení dávek na pracovní úřady. Zatímco v mnoha městech zůstanou úředníci na městských úřadech a lidé budou chodit do stejné kanceláře, Pardubice čeká změna. Ředitel pracovního úřadu Petr Klimpl chce vyplácet dávky z jednoho místa.

"V úvahu připadá bývalé sídlo krajského úřadu v Jiráskově ulici nebo v ulici Za Divadlem. Počítám s tím, že k nám přejde asi deset lidí, ale někteří odejdou," řekl Klimpl.

Obvod pomohl odpůrcům kácení stromů

V minulých dnech se ukázalo, jak nešťastné může být, když má malá radnice na starosti životní prostředí. Když odbor životního prostředí na prvním obvodu vydával povolení ke kácení stromů při rekonstrukci Tyršových sadů, vznikl dokument s tolika právními vadami, že Česká inspekce životního prostředí musela kácení zastavit. Radnice tím sice prokázala nedocenitelnou službu odpůrcům kácení, projekt obnovy parku se tak ale nejspíš kvůli úřednické chybě dostal na několik let k ledu.

To dává do ruky další argument těm, kteří poukazují na zbytečnost a hlavně nehospodárnost městských obvodů. Jejich úhlavním odpůrcem je sdružení Pardubáci, které se chystá přejít do útoku proti malým radnicím.

"Budeme se snažit jim odebrat další kompetence. Otázka zrušení městských obvodů musí přijít znova na stůl," řekl šéf Pardubáků František Brendl. Dodal, že v době, kdy je v městské kase stále méně peněz, je potřebnost malých radnic přinejmenším mlhavá.

Obvodům zůstane životní prostředí nebo rybáři

Městským obvodům po tomto posledním zásahu už příliš mnoho kompetencí nezbývá. "Budeme mít na starost životní prostředí, dopravu, jako třeba uzavírky, přestupky a povolení rybářských lístků," řekl starosta prvního městského obvodu Jaroslav Menšík.

To skutečně není mnoho na to, aby pardubičtí daňoví poplatníci platili každý rok kolem padesáti milionů korun na provoz malých radnic.

Starosta Menšík však obvody hájí. "Pokud se zruší, lidé to pocítí. Kdokoliv sem přijde kvůli lokálnímu problému, je vyslyšen. Na velké radnici se nedostane ani k tajemníkovi," řekl Menšík.

To potvrzuje například čerstvá zkušenost obyvatele I. obvodu Jana Stejskala. "Ptal jsem se e-mailem starosty, co bude s umírající zelení ve Smilově ulici. Obratem mi přišla kompetentní odpověď, že se chystá výměna stromů, " řekl Stejskal.

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Moderní stavby Litomyšle přiblíží nový manuál, stačí mít chytrý telefon

Bazén v Litomyšli

Městská galerie v Litomyšli představila architektonický manuál, který nabízí přes internet cestu k fotografiím,...

Šéf tří nemocnic Julínek: Lékaři chybí, ale sehnat sestry je ještě těžší

Tomáš Julínek byl před deseti lety ministrem zdravotnictví. Nyní je ředitelem...

Už bezmála rok stojí v čele tří nemocnic na východě Pardubického kraje exministr zdravotnictví Tomáš Julínek. V...

Návštěvy pacientů v nemocnicích jsou opět povoleny. Chřipka ustoupila

Nemocnice v Pardubicích

Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje ukončil zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů, který platil kvůli...

Najdete na iDNES.cz