Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Městský obvod vybírá peníze na nelegálním parkovišti v centru Pardubic

  8:36aktualizováno  8:36
Pardubický první obvod nechal mezi Tipsport arenou a Tyršovými sady zřídit na zelené louce parkoviště. Vysypal ho štěrkem a začal vybírat poplatek od řidičů. Potíž je v tom, že nic takového zákony neumožňují.

Automat na parkovišti v blízkosti pardubické arény by na tomto místě neměl vůbec stát. Prostor je podle územního určený pro jiný účel. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubičtí politici a úředníci si uřízli ostudu. Povolili totiž stavbu placeného parkoviště na místě, kde nemá co dělat. Jedná se o štěrkový plac vedle Okresní správy sociálního zabezpečení.

Městský obvod jedna ho nechal upravit a následně tam začal vybírat parkovné. Ovšem na to neměl právo.

„Vybírat parkovné mohou obce dle zákona číslo 13/1997 Sbírky jen na místních komunikacích. Pozemek za sociálkou není komunikací, takže se tam parkovné vybírat nemůže,“ řekl šéf odboru dopravy města Pardubice Vladimír Bakajsa.

Právě on by se přitom mohl zdát jako první podezřelý z porušení zákonů. Ovšem Bakajsa dává od případu ruce pryč.

Křišťálová Lupa 2016

„Tím, že se nejedná o silnici, tak jsme se k případu ani nevyjadřovali. Parkoviště tam umístil první obvod a my jsme se ho už i písemně ptali, na základě čeho tak učinil,“ doplnil Bakajsa.

Zřízení parkoviště a instalaci automatu dle slov radního prvního obvodu Jiřího Lejhance schválilo právě politické vedení malé radnice. Na chybu radních však měli upozornit úředníci, kteří tak podle něj neučinili. Naopak tajemnice úřadu Gabriela Křížková stavbu v obsáhlém vyjádření, které má MF DNES k dispozici, hájí.

„Odstavení vozidla bylo i v místě štěrkového trávníku nutné zpoplatnit, protože by bylo poškozeno město na svých příjmech,“ uvedla v něm Křížková ačkoliv o pár řádků výše přiznává, že zmíněný pozemek nemůže sloužit k placenému stání. „Plocha, která je předmětem informace, v tomto nařízení zahrnuta není, a protože místní komunikací není, ani zde zahrnuta být nemůže,“ doplnila.

Informace o další černé stavbě v centru Pardubic se poprvé veřejně probírala na čtvrtečním zasedání městského zastupitelstva. Na něm zastupitel Aleš Klose zvolený za Pardubáky uvedl, že parkoviště vzniklo v rozporu s územním plánem podobně jako dlouho probíraná vila Miloše Holečka v parku Na Špici.

„Na odboru hlavního architekta mi řekli, že se jedná o smíšené území, kde magistrátem zadané studie počítají s dětským hřištěm. Vůbec nechápu, jak tam tedy někdo mohl povolit parkoviště,“ řekl Klose.

Chyba je na straně malé radnice, říká primátor

Primátor Pardubic Martin Charvát se k celé situaci nechtěl příliš vyjadřovat. Z jeho slov pouze vyplynulo, že pochybení vidí jen na straně malé radnice.

„My jsme nic takového na radě neměli. Je to akce obvodu. Pokud se stala chyba, musí nyní konat státní správa,“ uvedl primátor, který tak poměrně překvapivě nepodržel starostu obvodu Jaroslava Menšíka, který je stejně jako on zvolený za hnutí ANO.

Právě Menšík měl už nedávno problém s nelegálně postaveným billboardem u Paláce Pardubice, na kterém propagoval sám sebe přes senátními volbami, ve kterých nakonec neuspěl. „Mám pocit, že pan starosta při páchání dobra už zapomíná na úplně vše, včetně zákonů. Těch chyb je už poměrně dost a měl by z toho vyvodit osobní odpovědnost,“ uvedl lídr opozičních Pardubáků František Brendl.

Menšík, který včera nebral mobilní telefon, už kvůli plakátu čelil snaze o odvolání z rady města i postu starosty. Je dost dobře možné, že po kauze s parkovištěm se situace bude opakovat.

„Mám za to, že za celou situaci může hnutí ANO, které se rozhodlo odstavit starostu Menšíka, a tak vytvořilo tuto kauzu. Sama radnice porušuje zákony také velmi často. Třeba parkování před hokejem na Sukově třídě není v souladu se zákony,“ dodal Lejhanec z Patriotů.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Kubíky dřeva tam, kubíky sem. Ekologické dřevo do kraje firmy dovážejí

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich...

Jen jedenáct vlastníků lesů v Pardubickém kraji, které zabírají něco přes procento zalesněné plochy, má certifikát o...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Najdete na iDNES.cz