Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odvolaný ředitel vrátil domovu sto tisíc, zabavoval je podřízeným

  17:01aktualizováno  17:01
Kraj odvolal Pavla Skřečka z jeho místa v dětském domově v Dolní Čermné. Bývalý šéf domova si už od policie vyslechl obvinění ze zpronevěry.

Minulý ředitel tohoto dětského domova v Dolní Čermné je obviněn ze zpronevěry. Děti už mají novou ředitelku. | foto: Dětský domov

„Tady máš pořádné prémie k výplatě, ale půlku mi musíš odevzdat.“ Tak nějak vypadala debata ředitele dětského domova v Dolní Čermné Pavla Skřečka s některými zaměstnanci ústavu.

Že museli část svých prémií řediteli skutečně odevzdávat, potvrdili už tři z nich. „Již jsme v tomto případu sdělili obvinění ve věci zpronevěry, celý spis chceme uzavřít v červnu,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Vilímková. Pokud soud uzná Skřečka vinným, hrozí mu podle mluvčí až dva roky vězení.

Celkem si měl podle svědectví ředitel dětského domova přijít na sto tisíc korun. Tomu odpovídá i fakt, že Skřeček právě takovou částku tento týden poslal na účet dětského domova. „Mohu potvrdit, že uvedená částka se skutečně objevila na našem účtu, nicméně důvodem jeho odvolání nebyly jen tyto peníze,“ řekla nová ředitelka domova Iva Nesvadbová.

Krajská revize v ústavu skutečně na konci loňského roku objevila mnohem více hříchů. „V září jsme dostali podnět podepsaný jednou ze zaměstnankyň s detailně popsanou situací v domově. Okamžitě jsem tam poslal kontrolní oddělení, některé věci šly ihned na místě doložit dokumenty a potvrdit,“ uvedl po skončení kontroly hejtman Martin Netolický.

Informacemi ze soukromé pošty rozkládal kolektiv

„Mimořádná pochybení kontrolní skupina zjistila v personální a mzdové agendě, zvláště v oblasti evidence pracovní doby, čerpání dovolené a přesčasů, v oblasti vyplácení mimořádných odměn a odměn při pracovních a životních výročích,“ stojí v závěru krajských revizorů.

V praxi to znamenalo, že někteří vyvolení zaměstnanci dostávali odměny ve výši několika desítek tisíc korun, někteří se však následně museli s ředitelem o takto získané peníze podělit. „Je prokázáno, že jedna pracovnice část vyplacených odměn odevzdala zpět řediteli, dle mailové korespondence je navíc kontrolní skupina přesvědčena, že případů bylo víc,“ stojí ve zprávě.

Inspektoři se totiž dostali k mailům, ve kterých odvolaný ředitel popisuje svému právníkovi, jak inkasoval peníze od svých podřízených, a ptá se ho na radu, jak se zachovat. Kromě toho vyšlo také najevo, že Skřeček nechal do počítačů podřízených nainstalovat program Dozorce, díky němuž mohl z jednoho počítače sledovat veškerou činnost zaměstnanců, včetně kontroly soukromé pošty.

Právě dostatek informací byl podle pracovníků dětského domova nástrojem, díky němuž Skřeček dokázal rozdělovat kolektiv a zbavovat se některých lidí. „Revize ukázala, že dával důtky i za věci, které byly třeba několik měsíců staré a on si je schovával v šuplíku,“ dodal hejtman.

Získat vyjádření Pavla Skřečka se nepodařilo. Údajně si změnil telefonní číslo a nový kontakt na něj nemají ani v dětském domově.

Skřeček byl odvolán z místa ředitele na konci loňského roku, i nadále však zůstal zaměstnancem ústavu, byť už v něm nijak nepůsobil. Definitivně končí až nyní, po rozhodnutí rady kraje.

V dubnu na jeho místo nastoupila Iva Nesvadbová, učitelka z Králík. Podle hejtmana Martina Netolického hodnotila nakonec odborná komise šest uchazečů. „Kvalifikační předpoklady Iva Nesvadbová splňovala nejlépe, dvacet let pracovala ve speciální škole v Králíkách,“ sdělil Netolický.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Najdete na iDNES.cz