V Dětském domově v Dolní Čermné byl podle krajských kontrolorů ředitel neomezeným vládcem.

V Dětském domově v Dolní Čermné byl podle krajských kontrolorů ředitel neomezeným vládcem. | foto: Dětský domov

Obviněný bývalý ředitel dětského domova dává svůj vyhazov k soudu

  • 0
Žalobou na Dětský domov v Dolní Čermné se jeho bývalý ředitel domáhá zrušení vyhazovu, který dostal za čachry s odměnami a špehování zaměstnanců. Zároveň už si však vyslechl i policejní obvinění.

Podle hejtmana Martina Netolického to byl exemplární případ, který mezi organizacemi spravovanými krajem nemá obdoby. Krajská kontrola loni odhalila v Dětském domově v Horní Čermné, jakým neomezeným vládcem byl ředitel Pavel Skřeček (více o tom čtěte zde).

Ten se nyní hodlá soudit, vyhazov prý po kontrole dostal neoprávněně. „Žalobu podal bývalý ředitel poslední den, kdy mu končila lhůta na možnost podání stížnosti na neplatnost výpovědi,“ uvedla současná ředitelka dětského domova Iva Nesvadbová.

Čachry s deseti či dokonce statisícovými odměnami pro sebe a vyvolené spolupracovníky, nerespektování ochrany osobních informací, podvody nebo nedostatečná péče o svěřený majetek.

Tak podle krajských revizorů vypadalo Skřečkovo vedení dětského domova. Jedna zaměstnankyně podepsala kontrolorům čestné prohlášení, že polovinu z šedesátitisícových odměn musela vrátit přímo do Skřečkovy kapsy.

Skřeček si například podle revizorů sám sobě vyplatil šedesátitisícovou odměnu k dvacetiletému výročí nástupu do organizace.

Také někteří další spolupracovníci si během roku dokázali přijít na odměny, které překračovaly stotisícovou částku. Když slavili jubileum jiní, „méně oblíbení“ spolupracovníci, dostali buď pět tisíc korun, nebo také nic.

K ovládání lidí sloužil i elektronický Dozorce

Součástí krajské kontroly jsou i e-maily, ve kterých zabavené prémie odvolaný ředitel popisuje svému právníkovi a ptá se ho na radu, jak se zachovat.

Navíc Skřeček nechal do počítačů podřízených nainstalovat program Dozorce, díky němuž mohl z jednoho počítače sledovat veškerou činnost zaměstnanců včetně kontroly soukromé pošty.

Následně se o tyto praktiky začala zajímat policie, která věc právě nyní předala soudu. „Případ byl předán na Státní zastupitelství v Ústí nad Orlicí s návrhem na podání obžaloby,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Vilímková.

Nastala tak neobvyklá situace, o které většina zúčastněných tvrdí, že jí nerozumí. Skřeček chce totiž zvrátit výpověď, již dostal za věci, o kterých je policie přesvědčená, že jsou trestnými činy.

Navíc když při policejním vyšetřování vyšlo najevo, že se obohatil na úkor domova o sto tisíc korun, vrátil tyto peníze dobrovolně na účet krajem spravované organizace, kterou vedl.

Sám Pavel Skřeček se k tomu nechce nijak vyjadřovat. „Nebudu k tomu nic říkat. Zatím ne, dokud nebude vše skončené,“ řekl pouze.

Současná ředitelka si přitom návrat svého předchůdce údajně nedokáže představit. Je přitom pravda, že by Skřeček nebyl prvním zaměstnancem, který se svou žalobou na neplatnost výpovědi uspěl u soudu.

„Když jsem nastoupila, tak se lidé báli chodit do ředitelny, jaká tu byla atmosféra. Pokud mu dá soud za pravdu, tak nevím, zda je v našem státě vše v pořádku,“ uvedla Nesvadbová.

Původně podala na Skřečka trestní oznámení dočasná vedoucí dětského domova Hana Šilarová. Po dvou dnech je však stáhla, důvod nechtěla sdělit. Policie ji ale upozornila, že stáhnout trestní oznámení jen tak nejde, a v šetření nadále pokračovala.