Poslední koncert turné Chinaski v Pardubicích

Poslední koncert turné Chinaski v Pardubicích - (27. října 2010) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

OBRAZEM: Z prvních byli poslední. Turné Chinaski skončilo v Pardubicích

  • 3
Pardubické publikum mělo být původně první, kdo spatří výpravu koncertního turné kapely Chinaski k nové desce Není na co čekat. Nakonec ale solidně zaplněná ČEZ Arena viděla kvůli zranění frontmana Michala Malátného závěr šňůry s vypilovanými detaily. A byla spokojená.

Původní termín se o měsíc posunul. Malátný se sice přibelhal na pódium o francouzské holi, ale mohl ji s klidem odhodit.

Koncert byl mixem písní z aktuálního alba s populárními hity z minulých, někdy už poměrně "dávných" let. A zakončený obligátní Vinárnou U Valdštejna, bez které - jak konstatoval sám zpěvák - vystoupení téhle kapely snad ani skončit nemůže.

Poslední koncert turné Chinaski v PardubicíchPoslední koncert turné Chinaski v Pardubicích

Koncertní scénu s jednou velkou a šesti menšími projekčními plochami kapele navrhl Brit Simon Sidi, který pracoval pro Depeche Mode, Kanye Westa, Annie Lennox nebo Rogera Waterse.

Chinaski se s ním seznámili během koncertování ve Spojených státech a získali od něho kompletní návrh pódia, včetně světel i projekcí. A pardubické publikum to ocenilo.

Není na co čekat, zjistili po smrti kamaráda

"Opravdu není na co čekat," vysvětluje zpěvák Michal Malátný odhodlání skupiny, kterou po tragické nehodě kapelníka, textaře a bubeníka Pavla Grohmana doplnil Otakar Petřina jr.

"Když je člověku osmnáct, má na všechno čas a říká si, že všechno jednou stihne. Pak si náhle uvědomí, že jeho čas je omezený. Zvlášť když se setká takhle zblízka se smrtí. Dojde mu, že všechno je jinak. Myslím, že právě v takové situaci jsme. A jestli se chceme v muzice posunout, překvapit něčím novým a také získat další posluchače, musíme to udělat právě teď. Víc šancí být nemusí," dodává Malátný.

Poslední koncert turné Chinaski v Pardubicích

Od loňského roku si kapela přehrávala nápady a vybrušovala je v nové zkušebně. Hudbu skládali Ondřej Škoch, František Táborský, Petr Kužvart a Michal Malátný, který si napsal většinu textů.

Jen v písni 7 hříchů kapela rozpracovala starší nápad Pavla Grohmana. Na albu se podílel každý člen kapely, včetně Štěpána Škocha, autora textu prvního singlu Spáč, a bubeníka Otakara Petřiny jr. neboli Marpa, který rapuje ve skladbě Digitálně.

Svou kamarádku ze Slovenska Zuzanu Smatanovou pak Chinaski přizvali, aby si na desce zazpívala s Michalem Malátným v písni Takmer svätý. Ve studiu Sono, kde pracovali s producentem Milanem Cimfem, se skupina vrátila ke kořenům živého hraní.

Nahrávka blízko živému hraní

"Řekli jsme si, že nové písně natočíme přesně tak, jak je hrajeme ve zkušebně. Chceme udělat syrovou desku, žádné čarování s computery," vysvětluje Michal Malátný. "Všechno nahrajeme pokud možno sami, naživo a dohromady.“

Poslední koncert turné Chinaski v PardubicíchPoslední koncert turné Chinaski v Pardubicích

Další fotografie od Radka Kalhouse najdete v galerii.

Michal Malátný se zprvu obával, že po všem, čím si kapela prošla, vznikne smutná deska.

"Měli bychom na ni právo. Nikdo by se tomu nedivil a bylo by to vlastně v pořádku," říká zpěvák.

"Ale kdyby se nám podařilo udělat opak, bylo by to skvělé. A to mě trochu nasměrovalo v textech. Občas jsem si nechal ulétnout hlavu, třeba v písni Kérka. Ale myslím, že to docela vyšlo. Na albu sice zazní pár smutných věcí, hlavně poslední píseň Šatna. Ale jinak je to docela veselá deska," dodává Malátný.

,