Pietní akce v památníku Zámeček v Pardubicích

Pietní akce v památníku Zámeček v Pardubicích - Na pardubickém Zámečku se sešli pamětníci operace Silver A, která vedla k atentátu na Reinharda Heydricha. (10. ledna 2011) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

OBRAZEM: Pamětníci si na popravišti připomněli Operaci Silver A

  • 1
V pardubickém památníku Zámeček se sešli pamětníci Operace Silver A. Výsadkáři, kteří měli připravit půdu pro atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, dopadli na Chrudimsko koncem roku 1941. V neděli uplynulo 69 let od prvního pokusu o spojení s Anglií prostřednictvím vysílačky Libuše.

Na Zámečku a později v hotelu Zlatá štika vzpomínali na temnou dobu pamětníci, pozůstalí, historikové i čestní hosté. Všichni položili květiny a věnce na někdejším popravišti.

Nechyběl místopředseda Senátu Petr Pithart, ministr kultury Jiří Besser, předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková nebo velvyslanci Spolkové republiky Německo a Velké Británie.

Akci pořádal Památník Lidice, který sdružuje i Památník v Ležákách na Chrudimsku, které nacisté právě v odvetě za atentát vypálili.

Památník Zámeček v Pardubicích

Památník Zámeček v Pardubicích

Petr Pithart v památníku Zámeček v Pardubicích

Petr Pithart v památníku Zámeček v Pardubicích

Ředitel Památníku Milouš Červencl představil také putovní výstavu "Heydrichiáda - druhé stanné právo" a "Český Malín - Lidice volyňských Čechů".

"Výstavou Heydrichiáda otevřeme 1. března sezonu v památníku Ležáky," řekla vedoucí Národní kulturní památky Ležáky Kamila Chvojková.

"Třiatřicet mužů a žen z Ležáků bylo na těchto místech bez výslechu a rozsudku popraveno. Skláníme se s hlubokou úctou nad oběťmi nacistického teroru. Mým nesplněným přáním zůstává, aby na naše vzpomínkové akce chodilo více mládeže, která by po nás měla nést odkaz odboje nést," řekla na Zámečku předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková.

Pietní akce v památníku Zámeček v Pardubicích

Pietní akce v památníku Zámeček v Pardubicích

Blažena Kvapilová při pietě v památníku Zámeček v Pardubicích

Blažena Kvapilová při pietě v památníku Zámeček v Pardubicích

Vzpomínat přišla i Blažena Kvapilová, jejíž bratr se znal s parašutistou Alfrédem Bartošem.

"Dokonce u něj Bartoš nějaký čas bydlel. Když je Němci nachytali, zavřeli celou mou rodinu," líčí. Ji zachránila babička. Se svou matkou se po válce už neshledala, zemřela na tyfus nebo choleru krátce před koncem války v Bergen-Belsenu. Kvapilová tak bere Zámeček jako její hrob.

OPERACE SILVER A

Cílem operace bylo vysazení speciálně vyškolených parašutistů na území protektorátu k zajištění rádiového spojení s Londýnem. K tomu byli vybaveni vysílačkou s krycím názvem Libuše. Druhým úkolem operace bylo vytvoření střediska, které by koordinovalo činnost dalších vysazených parašutistů. Paravýsadek Silver A byl na území protektorátu Čechy a Morava shozen 29. prosince 1941 společně s výsadkem Anthropoid. Členové obou těchto operačních skupin se 27. května 1942 zúčastnili atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Vypálení Lidic a Ležáků bylo jedním z nejkřiklavějších zločinů nacistického bezpráví. V okolí Pardubic to nebyl čin jediný. Čtyři desítky pardubických občanů zaplatily za pomoc výsadkářům životem.

, ,