Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Bourání pardubického bazénu skončilo, staví se akvapark

  9:33aktualizováno  9:33
I když areál vypadá jako po náletu bombardérů, přestavba pardubického bazénu už přešla do růstové fáze. Přestalo se bourat a začalo stavět. Redakce MF DNES měla možnost podívat se zblízka na staveniště, kde denně pracuje na 150 dělníků.

Přestavba pardubického bazénu na akvapark (12. dubna 2011) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Na místě bývalého skokanského bazénu například zeje obrovská díra a zatím nic nenaznačuje, že tady jednou bude hned několik vodních atrakcí. Stavaři však slibují, že se to brzy změní.

Aby si člověk dokázal představit, jak jednou bude pardubický akvapark skutečně vypadat, musí zapojit všechnu svou fantazii. Tady stojí lešení, tamhle se rozdrolila podlaha, jinde zase leží klubko kabelů.

Na tu bazénovou vanu si vezměte přilbu

"Zatím je vše v pohodě. I když je to velká stavba, na které je denně zhruba 150 lidí, nějaká vážnější zranění se nám vyhýbají," říká stavbyvedoucí Tomáš Feygl, který před chvíli napomínal dělníky, aby si vzali ochranné přilby.

Takto vypadal padesátimetrový bazén v polovině dubna 2011.

Na první pohled je na nic nepotřebovali. Stáli na dně 50metrového bazénu a připravovali instalaci nerezové nádrže.

"Budeme ji sem dávat po částech. Je to obrovská plocha. Jinak prostor bazénu zůstane podobný, jak ho znali lidé dřív. Novinkou však budou třeba moderní startovní bloky, které budou splňovat nejpřísnější normy," říká Feygl a už míří do další části budoucího akvaparku.

"Tady bude wellness," ukazuje směrem k výstavišti Ideon. "Tam lidé najdou sauny, vířivky a další podobná zařízení," říká s tím, že nyní začne stavba rychle přibývat.

 

Přestavba pardubického bazénu na akvapark (12. dubna 2011)
Přestavba pardubického bazénu na akvapark (12. dubna 2011)

Na straně druhé, u vchodu na oblíbenou letní pláž, se zatím spíše bouralo. Úplně zmizela skokanská věž a stavaři nachystali základy pro bazén atrakcí. U něj bude ústit i dlouhý tobogán. Nedaleko si hlavně děti užijí trojskluzavku, vlnobití či divokou řeku. Nechybí ani skokanský a výukový bazén.

"Věřím, že to celé bude vypadat hodně dobře. Škoda že město zatím nedělá více pro prezentaci budoucí tváře akvaparku. Myslím, že by ho lidé vnímali mnohem lépe," uvedl Libor Joska, šéf firmy Chládek a Tintěra, která se na stavbě za zhruba půl miliardy korun podílí z jedné třetiny.

V plánu je i mokrá restaurace nebo letní terasa

Pravda je, že v areálu by si měli přijít na své skutečně všichni. Především tatínky bude zajímat takzvaná mokrá restaurace, ve které se bude dát popíjet přímo v plavkách. Naopak maminky s dětmi zase dají přednost brouzdališti či kávě na letní terase.

"Už jsme projektovali hodně bazenů, ale tohle bude jasně nejlepší. Pokud se vše podaří dotáhnout, Pardubice budou mít skutečně akvapark na úrovni," uvedl Jaroslav Pechman, jednatel projekční společnosti Code.

Přestavba pardubického bazénu na akvapark (12. dubna 2011)

Nových atrakcí bude skutečně dost. Ovšem některé skrývala už stará budova, která začala růst v socialistické akci Z v roce 1960. "Docela nás šokovalo, když jsme v podzemí našli velký trenažér na trénink veslařů. Ten se nyní pořádně opraví a bude dál sloužit svému původnímu účelu," řekl Feygl.

Ten navíc musí řešit i jedno daleko méně příjemné překvapení. Nájemce Ideonu Petr Vašíček, který nyní o objekt bojuje s radnicí, zakázal dělníkům jezdit k bazénu přes jeho pozemek. Technika tak zatím míří na stavbu z druhé strany, ale to už dlouho nepůjde.

"Bohužel už brzy budeme potřebovat pracovat na straně u Ideonu. Nevím, jak to řešit. Nová příjezdové cesta kolem letní pláže by město vyšla na 800 tisíc korun," dodal stavbyvedoucí Feygl.

Tak by se dále zvedly půlmiliardové náklady na celý projekt, které už beztak vzbudily mezi lidmi velkou diskusi o účelnosti takto vynaložených peněz. Přispět do ní můžete i vy, pište na redpa@mfdnes.cz.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Najdete na iDNES.cz