Objev starého města mění Litomyšli plány. Ale nálezy trvale zpřístupní

  16:00aktualizováno  16:00
Sklepení domů stará čtyři sta let, jež objevili archeologové v Litomyšli, zcela změnila plánovanou modernizaci tamního muzea. Vedení Litomyšle se bojí, že kvůli nálezům bude muset předělat chystanou přístavbu piaristické koleje.

V místě plánované přístavby muzea v Litomyšli objevili archeologové pozůstatky města ze 16. století. Foto: Michal Klíma, MAFRA

Regionální muzeum v Litomyšli se mělo díky evropským penězům po kompletní rekonstrukci otevřít městu. Tři vchody ze tří stran, které by ústily do jediného místa, jak je navrhl renomovaný architekt Josef Pleskot, jsou však už minulostí. Na místě plánované přístavby vstupního objektu objevili archeologové pozůstatky města ze 16. století.

Nový vstupní objekt tak stavbaři nakonec vybudují na straně historické budovy muzea, kde bývala zahrádka čajovny. Tedy pokud archeologové, kteří tam nyní zahájili průzkum, zase něco významného nenajdou.

"Nepředpokládám to, ve vrchních vrstvách by nic být nemělo, ale už bych byl s nějakými předpověďmi velmi opatrný," uvedl ředitel Regionálního muzea v Litomyšli René Klimeš. Dodal, že stavba musí být dokončena ještě letos.

I když tak padl vtipný plán na otevření muzea, jehož vchodem by se dala zkracovat cesta na litomyšlský zámek, návštěvníky čeká jiný bonus. Odkryté základy Horního města muzeum zpřístupní. Byť ne tak, že by si lidé mohli sáhnout na někdejší zdivo. Podzemí bude od muzea odděleno.

Dochované základy budov jsou podle Klimeše zděné na jíl a je nutné je ponechat v dosavadním prostředí, jinak by se postupně rozpadly.

"Nebude to izolované od země, od stěn, nebude to vytápěné. Lidé se na dochované stavební konstrukce budou moci podívat ze dvou stran. K tomu budou k dispozici modely i dokumentární film," uvedl Klimeš.

Radní stále bojují o přístavbu

"Je to cenný nález. Jedná se o celistvě zachované Horní město, jsou tu sklepy, zdi, možná i nějaké brány," uvedl před časem archeolog Martin Pospíšil.

Zatímco vedení muzea se už s požadavky archeologů a památkářů smířilo, radní Litomyšle stále bojují. Jde jim o pozemek u piaristické koleje, na němž chtěli postavit přístavbu s knihovnou. Jenže i zde našli archeologové sklepení.

Ve hře je tak možnost, že přístavba nebude mít přízemí. Tím by sklepy zůstaly nedotčené. Město je ale proti. "Zatím nejsme ve shodě, s odborníky stále vyjednáváme. Tento týden ale už musíme rozhodnout," uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš.

Město podle něj při obnově zámeckého návrší zhruba za 400 milionů korun z Evropské unie památkářům stále vychází vstříc. "Tentokrát by nám to mohli povolit," řekl.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Další z rubriky

Vrávorající otec vedl čtyřleté dítě k lékaři, skončil na záchytce

Městská policie Pardubice. Ilustrační foto.

Na silně opilého muže doprovázejícího malou holčičku narazili v úterý strážníci v pardubické ulicí Jahnova. Zjistili,...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

VIDEO: Elegance místo potu, pólo hrají koně se zapletenými ocasy

Diváci na Velké pardubické mohli před hlavní tribunou sledovat ukázku koňského...

Koňské pólo je jezdecká disciplína, kterou znají lidé hlavně z amerického trháku Pretty Woman. V Čechách se tradice...

Personal Consult s.r.o.
Vedoucí údržby plastů (P4208)

Personal Consult s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz