Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza neplatiči: obec porazila stát a nemusí vracet dotaci za byty

  8:28aktualizováno  8:28
Starostka Sebranic u Litomyšle Lenka Karalová prožila několik bezesných nocí jen proto, že kvůli neplatičům v obecních bytech chtěla, aby nájemníci složili tři nájmy dopředu. Finanční úřad totiž rozhodl, že kaucí obec porušila pravidla pro přidělení dotace na stavbu bytů a musí státu vrátit skoro dva miliony korun.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejvyšší správní soud se však za obec loni v prosinci postavil. Sebranicím peníze zůstanou.

Čtyři byty v Sebranicích postavené v roce 2010 s pomocí bezmála dvoumilionové dotace byly podle starostky obsazeny lidmi, kteří odmítali platit nájemné.

„Byla jsem na radnici nová a zjistila jsem, že mají velké dluhy a v bytech bydlí prakticky zadarmo. Chtěla jsem zavést nějaký řád, a tak jsem po nich požadovala, aby zaplatili kauci,“ říká Karalová.

Povinnost zaplatit tři nájmy dopředu považovala za rozumné opatření, ale neověřila si, zda to podmínky přidělení dotace na byty umožňují.

„Bylo to zhruba šest sedm tisíc korun, nic zničujícího. Nastavil se pořádek, do bytů přišli noví lidé, ale pak dorazil finanční úřad,“ řekla starostka.

Pracovníkům finančního úřadu se nelíbily kauce ani fakt, že část peněz z dotace byla využita na stavbu parkoviště. Úřad rozhodl, že prakticky celou dotaci musí obec vrátit.

Starostka cítila křivdu

„Byla jsem z toho rozlícená. Ať nám stát nedává peníze, když potom chce, abychom tam nájemníky nechali bydlet zadarmo,“ řekla starostka Lenka Karalová.

„Stát nemůže dávat dotace způsobem, který následně obce a města likviduje. Pravidla se ctít musí, když ale k chybě dojde, je třeba vážit se zdravým rozumem její závažnost, a podle toho ukládat sankce,“ uvedla advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která obec zastupovala.

U krajského soudu nepochodila, ale Nejvyšší správní soud v Brně s argumenty obce souhlasil. Na začátku prosince zbavil Sebranice povinnosti vrátit dotaci s tím, že finanční úřad i krajský soud rozhodly nesprávně. Finanční úřad podle rozsudku „neposoudil závažnost jednotlivých pochybení obce ve vztahu k čerpané částce, nezabýval se posouzením, jaké byly dopady zjištěných pochybení“.

Podle advokátky Jany Zwyrtek Hamplové nelze dávat až tak vinu konkrétním pracovníkům finančních úřadů, kteří postupují podle daných metodik.

Starostka je ráda, že obec nepřijde o peníze, a zároveň cítí křivdu, že stát jednal tak tvrdě. „Stavíme něco pro lidi a pak tento majetek nemůžeme ani chránit. Naštěstí to dopadlo dobře,“ řekla Karalová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz