Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza neplatiči: obec porazila stát a nemusí vracet dotaci za byty

  8:28aktualizováno  8:28
Starostka Sebranic u Litomyšle Lenka Karalová prožila několik bezesných nocí jen proto, že kvůli neplatičům v obecních bytech chtěla, aby nájemníci složili tři nájmy dopředu. Finanční úřad totiž rozhodl, že kaucí obec porušila pravidla pro přidělení dotace na stavbu bytů a musí státu vrátit skoro dva miliony korun.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejvyšší správní soud se však za obec loni v prosinci postavil. Sebranicím peníze zůstanou.

Čtyři byty v Sebranicích postavené v roce 2010 s pomocí bezmála dvoumilionové dotace byly podle starostky obsazeny lidmi, kteří odmítali platit nájemné.

„Byla jsem na radnici nová a zjistila jsem, že mají velké dluhy a v bytech bydlí prakticky zadarmo. Chtěla jsem zavést nějaký řád, a tak jsem po nich požadovala, aby zaplatili kauci,“ říká Karalová.

Povinnost zaplatit tři nájmy dopředu považovala za rozumné opatření, ale neověřila si, zda to podmínky přidělení dotace na byty umožňují.

„Bylo to zhruba šest sedm tisíc korun, nic zničujícího. Nastavil se pořádek, do bytů přišli noví lidé, ale pak dorazil finanční úřad,“ řekla starostka.

Pracovníkům finančního úřadu se nelíbily kauce ani fakt, že část peněz z dotace byla využita na stavbu parkoviště. Úřad rozhodl, že prakticky celou dotaci musí obec vrátit.

Starostka cítila křivdu

„Byla jsem z toho rozlícená. Ať nám stát nedává peníze, když potom chce, abychom tam nájemníky nechali bydlet zadarmo,“ řekla starostka Lenka Karalová.

„Stát nemůže dávat dotace způsobem, který následně obce a města likviduje. Pravidla se ctít musí, když ale k chybě dojde, je třeba vážit se zdravým rozumem její závažnost, a podle toho ukládat sankce,“ uvedla advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která obec zastupovala.

U krajského soudu nepochodila, ale Nejvyšší správní soud v Brně s argumenty obce souhlasil. Na začátku prosince zbavil Sebranice povinnosti vrátit dotaci s tím, že finanční úřad i krajský soud rozhodly nesprávně. Finanční úřad podle rozsudku „neposoudil závažnost jednotlivých pochybení obce ve vztahu k čerpané částce, nezabýval se posouzením, jaké byly dopady zjištěných pochybení“.

Podle advokátky Jany Zwyrtek Hamplové nelze dávat až tak vinu konkrétním pracovníkům finančních úřadů, kteří postupují podle daných metodik.

Starostka je ráda, že obec nepřijde o peníze, a zároveň cítí křivdu, že stát jednal tak tvrdě. „Stavíme něco pro lidi a pak tento majetek nemůžeme ani chránit. Naštěstí to dopadlo dobře,“ řekla Karalová.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zdravotní sestra - moderní zařízení v Praze, od 30 000 Kč výše, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz