Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyvlastnění zažehnáno. Časy prodají státu potřebné pozemky pro R35

  8:24aktualizováno  8:24
Byla to dlouhá a složitá jednání, ale výsledek už je jasný. Obec Časy rozhodla o prodeji pozemků nutných pro stavbu rychlostní silnice R35. Na pátečním večerním zasedání zastupitelé odsouhlasili návrh kupní smlouvy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na odkup téměř dvou hektarů obecních parcel.

Budoucí rychlostní silnice R35 má vést jen kousek za obcí Časy. Příprava stavby zatím vázne na výkupech pozemků. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Za pozemky Časy dostanou od státu téměř tři miliony korun, což je zhruba suma ve výši rozpočtu na jeden rok. Obec ovšem natrvalo ztratí deset procent pozemků ležících v jejím katastru.

„V rámci možností jsme s vyjednanými podmínkami spokojeni,“ prohlásil starosta Časů Zdeněk Seidl.

Státu chybí na první 27 kilometrů dlouhé části budoucí čtyřproudé komunikace vykoupit poslední potřebné pozemky. V úseku z Opatovic do Časů už jich mají více než 96 procent a na trase z Časů do Ostrova přes 90 procent.

Se zbývajícími majiteli ŘSD ještě jedná či s nimi zahájilo vyvlastnění. To ostatně hrozilo i Časům, jež by se tak staly první obcí, kterou by stát připravil o majetek. Časy si však prosadily své požadavky a na prodej kývly.

Jednou z podmínek prodeje bylo navýšení ceny za prodej obecní cesty. Po opakovaných problémech se znaleckými posudky dostalo zastupitelstvo počátkem listopadu na stůl finální verzi, která určuje cenu 107 korun za metr čtvereční. Jde o kompromis mezi původním návrhem znalce najatého silničáři, který ocenil pozemek na 65 korun, a odhadem zpracovaným znalcem, kterého si najala obec. Ten došel k ceně 140 korun za metr čtvereční. Obec od silničářů chtěla vědět, proč neuznávají jeho posudek. Proto ještě před hlasováním hrozilo, že by sbor zastupitelů nemusel s návrhem souhlasit.

„Nevím, jak se k tomu zastupitelstvo postaví. Na oficiální dopis nám nepřišla žádná reakce,“ uvedl Seidl ještě před zasedáním. Zásadní překážka to pro sedmičku zastupitelů však nebyla a ti poměrem hlasů 6:1 prodej stvrdili. „S ŘSD ještě budeme řešit další pozemky, které se netýkají této stavby, takže to tam zohledníme. Nechtěli jsme to nyní brzdit,“ doplnil starosta.

Podle ministerstva stát nikdo přeplatit nemohl

Další komplikací mohla být vyšší nabídka, kterou by potenciální zájemce přeplatil návrh silničářů. Po listopadovém schválení záměru prodeje visela nabídka na úřední desce i webu.

„Zastupitelstvo by se tím znovu zabývalo nebo by mohlo celý záměr zrušit a vypsat další kolo. Teoreticky se to stát mohlo, ale prakticky jsem to nepředpokládal. Žádná jiná nabídka se nicméně neobjevila,“ řekl Seidl.

Za celkem dvanáct pozemků, které tvoří jak komunikace, tak i travní porosty či les, však nikdo více nedal, a většinu parcel tak obec prodala za 120 korun za metr čtvereční.

Pokud by se ale našel kupec, který by chtěl dát více a posléze požadoval od státu vyšší částku, narazil by a při pravděpodobném vyvlastnění by dostal mnohem méně. Jak však sdělilo ministerstvo dopravy, pozemky obec musela prodat jen státu. Ten se opíral o územní plán, v němž je trasa R35 zakreslená a měl mít na pozemky ze zákona předkupní právo. Ovšem nic takového nebylo za celou dobu zapsáno v katastru nemovitostí, kde u omezení byla jen informace o zástavním právu smluvním.

Dohodou s obcí však výkupy na katastru Časů nekončí. Další téměř tři hektary má stále ve vlastnictví starosta jako soukromník. A zdá se, že i v tomto případě budou jednání o prodeji ještě složitá.

Autor:Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Útlý lupič se do chalup protáhl malým otvorem. Kradl nářadí i obrazy

Jeden z objektů ve Žlebských Chvalovicích na Chrudimsku, do kterého zloděj...

Pět případů vloupání do rekreačních chalup v obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku objasnili kriminalisté a obvinili...

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Volkswagen Passat 2.0 TDI 2013...
Volkswagen Passat 2.0 TDI 2013...

r.v. 2013, naj. 113 341 km, diesel
350 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz