Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nákupy nikdo neřídil, přiznal ředitel pardubické nemocnice

  • 0
Předchozí ředitel pardubickou nemocnici přirovnal k tankeru, kterému změna kurzu netrvá týdny, nýbrž měsíce či léta. A tak dodnes v nemocnici nefungují výběrová řízení na materiál a léky za desítky milionů korun. Současný ředitel Tomáš Gottvald vysvětluje proč.

V příštím roce chce Gottvald rozjet výběrová řízení na dodávky zdravotnického materiálu i léků. Jak je ale vůbec možné, že je nedělá nemocnice už léta?

"Musím říct, že obchodní politiku v Pardubické krajské nemocnici v předchozím období absolutně nikdo neřídil, nebylo katalogizované zboží, každé oddělení si objednávalo to, co chtělo," říká lékař, který je ve funkci půldruhého roku.

Pokud vím, tak dříve si oddělení mohla vybrat materiál a koupit.
Bylo to tak. Snažíme se to sjednotit, vzniklo obchodní oddělení, přes které řídíme obchodní politiku. Oddělení mají na výběr z několika možností. V poptávkovém řízení oslovíme potenciální dodavatele na trhu a nabídky hodnotíme za účasti odborného experta, tedy příslušného primáře nebo vrchní sestry, tak, aby zvítězila nejlevnější varianta. Případně při zhodnocení kvality zvolíme přijatelný, byť nepatrně dražší typ materiálu, který doporučí příslušný odborník.

V poptávkovém řízení oslovíte vybrané firmy, ale ve výběrovém řízení mají šanci všichni a můžete víc stlačit cenu. Proč to neděláte?
Není to tak, že nic neděláme, jak je to možná prezentováno. Výběrové řízení vzhledem k podmínkám zákona může probíhat týdny či měsíce, pokud se firmy odvolávají. Některá zdravotnická zařízení, například Fakultní nemocnice Hradec Králové, se snaží soutěžit prakticky všechny komodity zdravotnického materiálu. Potřebuje na to ale značný aparát a efektivita tohoto postupu je někdy sporná. Jsou komodity, kde se výběrové řízení nevyplatí, protože cena v průběhu roku kolísá. Tehdy je efektivnější dělat poptávková řízení.

Výběrová řízení jsou ale transparentní.
Poptávkové řízení, pokud probíhá podle jasných pravidel, je také transparentní. Musí být poptávka, předložení nabídek, hodnocení nabídek. Pardubická krajská nemocnice má na tento postup směrnici, podle které postupujeme. Všechny nabídky jsou písemné, zasedá k hodnocení expertní skupina.

Ale u některých komodit se i podle hlasů z jiných nemocnic výběrové řízení vyplatí.
Souhlasím. Výběrové řízení u některých komodit výhodné být může, třeba soutěže na přístrojová vybavení tu běží naprosto standardně. V tomto případě je to efektivní, nevadí, když se zavážete na určité delší časové období. Připravujeme i výběrová řízení na zdravotnický materiál, například je připraveno výběrové řízení na šicí materiál v objemu zhruba čtyř milionů korun za rok. Doufám, že ho budeme schopni uskutečnit v lednu. Další výběrová řízení připravujeme. Třeba na infuzní roztoky, rouškování a další.

Proč jste to nezvládli dřív?
Měli jsme připravené výběrové řízení na infuzní roztoky i část léků, ale došlo k náhlému odchodu vedoucího obchodního oddělení. Dlouho jsme hledali kvalitní personální obsazení této pozice.

Některé nemocnice dělají i elektronické aukce. Byl byste pro?
Třeba v případě nákupu léků to může být velmi efektivní, dělá to například Fakultní nemocnice Motol. Byl bych pro. Je možné, že to bude řešeno pod hlavičkou kraje v rámci centralizace nákupní politiky.