Vzrostlých lip před svými byty se bojí občané domu v Družstevní ulici v Hlinsku. (ilustrační foto).

Vzrostlých lip před svými byty se bojí občané domu v Družstevní ulici v Hlinsku. (ilustrační foto). | foto: František Vlček, MAFRA

Nové lípy nechceme. Budou moc stínit, stěžují si lidé v petici

  • 0
Poněkud netradiční petice se objevila na posledním zasedání zastupitelstva v Hlinsku. Závěrečným bodem programu bylo totiž projednání petice, která požaduje změnu plánované výsadby stromů. Lidé se bojí, že jim nové lípy budou příliš stínit.

Obsah petice s názvem „Zeleň s rozumem v zájmu občanů“ vzalo zastupitelstvo na vědomí.

Kolem 150 obyvatel bytového domu na Družstevní ulici se na radnici obrátilo poté, co zjistili, že v rámci chystané obnovy městské zeleně jim za pár let mohou před okny bytů růst vysoké lípy. Ty by bránily průniku slunečních paprsků.

„Lípy před naším domem nechceme. Proti projektu jinak nic nemáme. Pokud by byly vysázeny nízké keře, tak bez problémů. Budeme prostě rádi za vegetaci, která nebude clonit. Vadí nám, že byl špatně zvolený postup radnice, protože jsem byli pozváni až na veřejnou prezentaci, kdy už byl projekt hotový a bylo zažádáno o dotaci,“ říká iniciátor petice Vladimír Havel, jenž by přivítal opačný přístup.

„Město by se mělo nejdříve zeptat občanů a poté teprve jednat,“ míní Havel.

Celá akce má přijít na zhruba sedmnáct milionů. Pokud by město kvůli změnám o dotaci ve výši přibližně dvanácti milionů ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) přišlo, nebylo by v jeho možnostech obnovu zeleně samo zafinancovat.

„Najednou stoprocentně ne. Bylo by to postupnými kroky. Takhle máme představu, že zeleň založíme najednou, aby rostla rovnoměrně a měla tím pádem i estetický účinek,“ říká starostka Magda Křivanová, podle jejíž slov město nyní podniká kroky, které by vedly ke změně v projektu.

„Problémem se dále zabýváme. Konzultujeme to s poskytovatelem dotace, zda nám nějaké změny povolí. Občany budeme o průběhu jednání informovat,“ slibuje starostka.

Kvůli zákonným lhůtám však nelze snahu města o změnu projektu urychlit, a to tak zatím činí další kroky, které by lidem měly ukázat, jak by lípy proměnily okolí jejich domovů.

„S projektanty máme domluvené, že připraví podrobnou vizualizaci toho, jak bude výsadba vypadat za deset patnáct let, aby občané, který se tato záležitost týká, měli konkrétní představu,“ říká Křivanová.

Několik metrů od oken mají být podle plánu vysázené lípy malolisté, které dorůstají až do výše 30 metrů. Podle iniciátorů petice by tak zastínily i nejvyšší patra bytových domů.

Město se s návrhy úprav výsadby obrátilo na SFŽP. Jak fond s připomínkami naloží nelze předpovědět. Odhadům se brání i sama starostka.

„Netroufám si říci, jak to dopadne. Musíme samozřejmě respektovat pravidla poskytovatele, jinak bychom riskovali porušení podmínek a ztrátu dotace,“ zmiňuje.

S obnovou, která zasáhne prakticky všechny částí Hlinska, by radnice ráda začala co nejdříve. Vše se ale bude odvíjet od případných průtahů při nutném výběrovém řízení. Termín dokončení revitalizace má být do konce roku 2015.

Nově se vysadí přes tři tisíce stromů

Podle Yvony Jandové z odboru vnitřní věcí, jenž má péči o zeleň na starost, bude po celém městě vykáceno 454 stromů.

„Nově se ale vysadí 3 010 kusů stromů. Ošetřeno navíc bude 7 042 kusů dřevin,“ říká Jandová. Odpor k plánům radnice se podle ní týká pouze onoho jediného bytového domu, před kterým už letos zmizely dva stromy. Za odstranění starých stromů obyvatelé domu v minulosti rovněž bojovali.

„Před 40 lety se tu vysázely listnáče i smrky, které se přilepily přímo na fasádu. Nechceme mít před okny hráz i v budoucnu. Pak totiž narůstá vlhko a fasády plesnivějí. Ze začátku to vadit nikomu nebude, ale co na to budou říkat naši potomci? Budou nám vytýkat, co jsme si to tady nechali vysadit,“ dodává Havel.

Jandová ale ujišťuje, že stromy clonit nebudou. „Nepůjde o lípy, které známe z volné krajiny. Jsou zvoleny ty, které jsou vhodné do městského prostředí. Stejně je tomu tak i u ostatních dřevin,“ mírní obavy.