Textilka Svitap sleduje dění na Ukrajině a v Rusku s obavami o své zakázky.

Textilka Svitap sleduje dění na Ukrajině a v Rusku s obavami o své zakázky. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Firmy se zakázkami v Rusku čelí poklesu rublu i případným sankcím

  • 0
Ruské vměšování do dění na Ukrajině by mělo zajímat nejen politiky, ale i zaměstnance řady firem v Pardubickém kraji. Řada z nich na něj totiž může doplatit ztrátou zakázek - zvláště v Rusku, s nímž obchodují podniky častěji.

Ředitele firem varuje už samotný pokles rublu na historicky nejnižší úroveň vůči dolaru. Anebo vyhlášení České exportní banky o zmrazení výše úvěrů u rozdělaných akcí, byť zatím jen na Ukrajině.

Do Ruska vyváží například své technické textilie v hodnotě desítek milionů korun svitavská firma Svitap JHJ. Její ředitel Jan Heřmanský nemá ze současného napětí na východě vůbec žádnou radost.

"Tyto události mohou mít velký vliv na naše obchodování. Zatím nemáme zprávy, že by to na nás nějakým způsobem dopadlo, ale klidně se to může všechno zhroutit. Pád rublu může mít velice negativní vliv, ruští zákazníci nám platí dolary a u nich to teď prudce zdraží," říká Jan Heřmanský.

Firmy se bojí i embarga a sankcí vůči Rusku

Další hrozbou jsou sankce vůči Rusku od Unie. "Pokud bychom s ním nemohli kvůli sankcím obchodovat, bylo by to pro nás velice špatné. Jak dojde k devalvaci měny a na jejich domácím trhu všechno zdraží, pak už se může stát ledaco a doplatíme na to i v naší firmě," dodal Jan Heřmanský.

Obavy má i jeden z největších zaměstnavatelů a zároveň vývozců do Ruska a na Ukrajinu z území Pardubického kraje, kterým je českotřebovská společnost CZ Loko.

Tato velká železniční strojírna vyrábí nové lokomotivy a modernizuje řadu druhů kolejových vozidel.

"Nemyslím si, že by byly ohroženy současné zakázky, ale ty budoucí. A to jak na Ukrajině, tak v Rusku. Celá oblast bývalého Sovětského svazu tvoří více jak polovinu naší dnešní produkce. Obáváme se tamního politického vývoje, protože vývoj v Rusku ovlivňuje většinou negativně všechny postsovětské země," řekl obchodní ředitel pro východní Evropu Josef Červený.

Situaci v Rusku a na Ukrajině "monitoruje", jak řekl, také Luděk Štěpán, ředitel Pardubického pivovaru, který do těchto zemí vyváží ve větším množství pivo. Zatím se k ní nechce více vyjadřovat, ale určitě by uvítal, kdyby platila slova ředitele Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Romana Sodomky.

Ten zůstává optimistou, když tvrdí: "V obchodování s Ruskem se nic nezmění a neměly by nastat nějaké problémy, jedině kdyby Unie jako celek vyhlásila nějaké embargo, ale to si nemyslím."

Velmi pozorně sleduje dění v Rusku i Jan Andrlík,šéf společnosti East Bohemian Airport, která provozuje pardubické civilní letiště.

V současné době zažívá pardubické letiště doslova zlatou éru, kdy překračuje historické počty tisícovek pasažérů a pouští se do výstavby nového odbavovacího terminálu. A jak známo, tito pasažéři přilétají nejčastěji právě z Ruska, proto je na nich letiště svým způsobem "životně" závislé.

"Pokud ruská nebo naše strana nepřijme výrazné omezení vycestování turistů nebo udělování víz, tak by nás tyto události postihnout neměly. Ale samozřejmě, pokud by Evropská unie přijala takové sankce, které by ohrozily vízum turistů, tak by se to stát mohlo," řekl Jan Andrlík.

Podle něj investici do terminálu ekonomické dopady případné invaze Rusů na Krym neohrožují, přípravné práce pokračují normálně. "Budeme vše samozřejmě sledovat, jak se situace projevuje na počtu letů a počtu cestujících, protože nejsou uzavřeny smlouvy o úvěru," dodal Andrlík.