Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy se zakázkami v Rusku čelí poklesu rublu i případným sankcím

  8:16aktualizováno  8:16
Ruské vměšování do dění na Ukrajině by mělo zajímat nejen politiky, ale i zaměstnance řady firem v Pardubickém kraji. Řada z nich na něj totiž může doplatit ztrátou zakázek - zvláště v Rusku, s nímž obchodují podniky častěji.

Textilka Svitap sleduje dění na Ukrajině a v Rusku s obavami o své zakázky. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ředitele firem varuje už samotný pokles rublu na historicky nejnižší úroveň vůči dolaru. Anebo vyhlášení České exportní banky o zmrazení výše úvěrů u rozdělaných akcí, byť zatím jen na Ukrajině.

Do Ruska vyváží například své technické textilie v hodnotě desítek milionů korun svitavská firma Svitap JHJ. Její ředitel Jan Heřmanský nemá ze současného napětí na východě vůbec žádnou radost.

"Tyto události mohou mít velký vliv na naše obchodování. Zatím nemáme zprávy, že by to na nás nějakým způsobem dopadlo, ale klidně se to může všechno zhroutit. Pád rublu může mít velice negativní vliv, ruští zákazníci nám platí dolary a u nich to teď prudce zdraží," říká Jan Heřmanský.

Firmy se bojí i embarga a sankcí vůči Rusku

Další hrozbou jsou sankce vůči Rusku od Unie. "Pokud bychom s ním nemohli kvůli sankcím obchodovat, bylo by to pro nás velice špatné. Jak dojde k devalvaci měny a na jejich domácím trhu všechno zdraží, pak už se může stát ledaco a doplatíme na to i v naší firmě," dodal Jan Heřmanský.

Obavy má i jeden z největších zaměstnavatelů a zároveň vývozců do Ruska a na Ukrajinu z území Pardubického kraje, kterým je českotřebovská společnost CZ Loko.

Tato velká železniční strojírna vyrábí nové lokomotivy a modernizuje řadu druhů kolejových vozidel.

"Nemyslím si, že by byly ohroženy současné zakázky, ale ty budoucí. A to jak na Ukrajině, tak v Rusku. Celá oblast bývalého Sovětského svazu tvoří více jak polovinu naší dnešní produkce. Obáváme se tamního politického vývoje, protože vývoj v Rusku ovlivňuje většinou negativně všechny postsovětské země," řekl obchodní ředitel pro východní Evropu Josef Červený.

Situaci v Rusku a na Ukrajině "monitoruje", jak řekl, také Luděk Štěpán, ředitel Pardubického pivovaru, který do těchto zemí vyváží ve větším množství pivo. Zatím se k ní nechce více vyjadřovat, ale určitě by uvítal, kdyby platila slova ředitele Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Romana Sodomky.

Ten zůstává optimistou, když tvrdí: "V obchodování s Ruskem se nic nezmění a neměly by nastat nějaké problémy, jedině kdyby Unie jako celek vyhlásila nějaké embargo, ale to si nemyslím."

Velmi pozorně sleduje dění v Rusku i Jan Andrlík,šéf společnosti East Bohemian Airport, která provozuje pardubické civilní letiště.

V současné době zažívá pardubické letiště doslova zlatou éru, kdy překračuje historické počty tisícovek pasažérů a pouští se do výstavby nového odbavovacího terminálu. A jak známo, tito pasažéři přilétají nejčastěji právě z Ruska, proto je na nich letiště svým způsobem "životně" závislé.

"Pokud ruská nebo naše strana nepřijme výrazné omezení vycestování turistů nebo udělování víz, tak by nás tyto události postihnout neměly. Ale samozřejmě, pokud by Evropská unie přijala takové sankce, které by ohrozily vízum turistů, tak by se to stát mohlo," řekl Jan Andrlík.

Podle něj investici do terminálu ekonomické dopady případné invaze Rusů na Krym neohrožují, přípravné práce pokračují normálně. "Budeme vše samozřejmě sledovat, jak se situace projevuje na počtu letů a počtu cestujících, protože nejsou uzavřeny smlouvy o úvěru," dodal Andrlík.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz