Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice v sobotu ovládnou běžci. Auta by lidé měli nechat raději doma

  8:04aktualizováno  8:04
Vinařský půlmaraton uzavře na celou sobotu centrum Pardubic. Kvůli atletům se lidé nedostanou do většiny ulic. Pro řidiče i pasažéry MHD to znamená jediné: Když vyrazit do středu města, tak jedině pěšky nebo na kole.

Trasa půlmaratonu je letos jiná. Poběží se na dvě kola, od tradičního startu na Smetanově náměstí ulicemi Jahnova a Sakařova, Husova, Mezi Mosty, Labská až k aréně a pak přes Wonkův most ulicí Hradeckou. Následuje nová část trasy závodu přes Cihelnu, a to ulicemi Studentská a Kunětická, kde se běžci po doběhu otočí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Na jedné straně nevšední zážitek z velké sportovní akce s mezinárodní účastí, na straně druhé velké dopravní potíže. To vše znamená pro Pardubice vinařský půlmaraton, který se v sobotu už po deváté poběží v centru Pardubic.

„Půlmaraton logicky přináší určitá dopravní omezení. Jistě nejsou příjemná, ale věřím, že lidé pro ně budou mít, stejně jako v minulých letech, pochopení,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Uzavírek bude skutečně dost. Hlavně řidiči z centra budou mít naprosté minimum šancí, jak v sobotu vyjet ze středu krajského města.

Motoristé musí počítat třeba s tím, že od 5 do 18 hodin bude uzavřena nejen třída Míru, ale také náměstí Republiky či Smetanovo náměstí, tedy klíčové dopravní tepny.

„Dále se uzavře ulice Jahnova, Bubeníkova, Sakařova, Bezdíčkova, Husova, Mezi Mosty, Labská a letos také nově Studentská a Kunětická na Cihelně. Ulice Karla IV. bude opět slepou komunikací od křižovatky Jahnova po ulici Jiráskova,“ řekla mluvčí radnice Nataša Hradní.

Tak masivní uzavření ulic bude mít samozřejmě veliký dopad i na jízdní řády linek městské hromadné dopravy. O změnách dopravní podnik informuje na všech zastávkách, v autobusech i na svém webu.

„Po dobu konání závodu nebudou obsluhovány například zastávky Sukova, náměstí Republiky, Karla IV., Židov točna, Bezdíčkova, Holubova, Sakařova, Husova, Zlatá štika a mnoha dalších,“ sdělil ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Na trať vyrazí stovky běžců

Dopravní komplikace by však neměly být úplně fatálním problémem. Už minulé roky ukázaly, že strážníci s pomocí pořadatelů dokážou situaci zvládnout tak, aby se obešla bez incidentů.

Vinařský půlmaraton

Program akce

9.20 - Slavnostní zahájení u Východočeského divadla.

9.40 - Start Lidového běhu Vaňka Vaňhy.

10.10 - Start in-line projížďky pro všechny na okruhu půlmaratonu.

10.30 - Start Pohárového závodu handbike - limit 1:45 hod.

10.40 - Start půlmaratonu koloběžek.

12.00 - Start Pernštejnské desítky.

12.15 - Vyhlášení Pohárového závodu handbike - před tribunou na Pernštýnském náměstí.

13.00 - Start Pardubického vinařského půlmaratonu.

13.15 - Vyhlášení výsledků Pernštejnské desítky.

14.40 - Vyhlášení výsledků MČR.

15.25 - Vyhlášení Pardubického vinařského půlmaratonu.

„Třeba Cihelna bude uzavřena po celý den, podobně se nebude možné dostat autem třeba z ulice Labská, ale na to jsou lidé při půlmaratonu zvyklí. V dalších částech okruhu budou možné kolmé průjezdy s asistencí policistů, když bude trať volná,“ doplnila ředitelka závodů Míla Kalinová.

Ta se stejně jako další pořadatelé může těšit z toho, že do ulic vyrazí velké počty sportovců. „Máme celkem šest startů, začínáme lidovým během. Největší radost mám z počtu dětí. V lidovém běhu očekávám 1800 lidí, do Pernštejnské desítky je přihlášeno 400 a k tomu se zpravidla stovka dohlašuje na místě. V hlavním závodě bude 1500 běžců jak hobíků, tak i špičkových,“ uvedl zakladatel akce Oldřich Bujnoch.

Akci podporuje i vedení města. „Vinařský půlmaraton je sportovní událost, která dělá Pardubicím dobré jméno doma i v zahraničí. Díky doprovodnému programu je navíc akcí pro všechny věkové kategorie, pro rodiny s dětmi, pro handicapované. Zkrátka pro každého, kdo má rád pohyb,“ dodal primátor.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz