Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S vajíčkem do sauny, Velikonoce lákají na méně všední i tradiční akce

  8:23aktualizováno  8:23
Je libo kapr, nebo si raději vychutnáte sjezd divokými peřejemi?Lidé v Pardubickém kraji mají o velikonočním víkendu vskutku z čeho vybírat. Své brány otevřou hrady, vodáci budou odemykat řeky a na programu jsou leckde i tradiční jarmarky.

Lidová zábava na Veselém kopci u Hlinska. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Tradiční velikonoční zvyky si mohou lidé prohlédnout už několik dní v hlineckém Betlémě.

„V roubenkách návštěvníci naleznou atmosféru oslav Velikonoc z konce 19. století. Spatřit tu mohou ukázky tradičního pečiva, způsobu zdobení kraslic a výzdoby interiérů. Dozvědí se i spousty zajímavostí o obyčejích, které provázely Velikonoce v minulosti,“ říká ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

V hlineckém skanzenu připravili organizátoři i program, při němž do aktivit zapojí také návštěvníky -například malování skleněných vajíček nebo dílnu pro děti. Otevřeno bude i o Velikonočním pondělí, a to od 13 do 16 hodin. Velikonoce v Betlémě potrvají až do 19. dubna.

V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi se v sobotu uskuteční tradiční akce u příležitosti velikonočních svátků s podtitulem Proč 100 vajec? Pro malé i velké návštěvníky je připravena hravá netradiční prohlídka muzea se zábavnými úkoly, živá zvířátka i možnost vyrobit si vlastní postavičku z keramiky.

„Otevřeno budeme mít jako obvykle od 9 do 18 hodin, jednotné vstupné na akci je 60 korun včetně expozice,“ informuje Břetislav Oliva z chrudimského muzea loutek.

V Pařížově budou vodáci otevírat letošní sezonu. V sobotu a v neděli se sem lidé mohou nejen přijet podívat, ale sjet si tu třeba i řeku. „Na Doubravu je nejlepší vyrazit v době vypouštění pařížovské přehrady, které se koná jednou ročně, vždy první dubnový víkend. Nejzajímavějším a také nejnáročnějším místem je peřej Martin, kde plaváčky chytají místní hasiči a kolem řeky jsou davy přihlížejících,“ uvádí k akci pořadatelé.

Není to omyl. Rybáři nabídnou velikonočního kapra

Netradičně pojmou Velikonoce rybáři z Chocně. Ti budou prodávat velikonoční kapry u náhonu v pátek od 10 hodin dopoledne do 15:30.

K výletu zase láká hrad Kunětická hora či zámek v Moravské Třebové. Také tyto památky se po zimě otevírají návštěvníkům a zvou k prohlídce. Sezona začíná i v muzeu starokladrubského koně - ve Švýcárně ve Slatiňanech. V dubnu tam bude otevřeno každý víkend, od května potom začne klasická otevírací doba od úterka do neděle.

Na Velikonoce jsou dobře připraveni rovněž v Litomyšli. Nevšední zážitek čeká ty, kteří se od soboty do pondělí rozhodnou prohlédnout si zrekonstruovaný chrám Nalezení sv. Kříže. Prohlídky, které se konají od 14 hodin, plánují organizátoři zaměřit na křesťanský význam Velikonoc.

„V případě, že velikonočnímu víkendu bude přát sluníčko, bude možné zhlédnout jedinečný úkaz, který vytváří za příznivých slunečních podmínek pouze v tuto denní dobu instalace Václava Cíglera v Piaristickém chrámu,“ lákají organizátoři prohlídek.

V Holicích zamíří zájemci do saun

Do svátečního se oblékne také zámek v Litomyšli. Až do 6. dubna jej ozdobí květinová výstava při příležitosti otevření zámecké sezony. Zručnější návštěvníci mohou po celý prodloužený víkend navštívit také Zámecké sklepení. Pro různé věkové kategorie je tam připravený workshop, při kterém si zájemci nazdobí skleněné kraslice. Na děti bude čekat degustace moštů.

Sezonu zahajují o Velikonocích také tvrze Bouda a Hůrka. Otevře i vojenské muzeum v Králíkách a pěchotní srub K - S 14 „U Cihelny“.

Neobvyklý program nabídnou v Holicích, kde se v pondělí uskuteční Velikonoční saunování. Kdo dorazí do tamního Saunového ráje alespoň na dvě hodiny a přinese malované velikonoční vajíčko, obdrží dárek.

Autoři: , ,Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Najdete na iDNES.cz