Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve stavbě D35 končící v polích chce pokračovat řada zahraničních firem

  12:26aktualizováno  12:26
Silničáři zveřejnili seznam zájemců o stavbu prvních dvou úseků dálnice D35. Mezi více než desítkou uchazečů figuruje i několik firem ze zahraničí.

Otázka, kdo postaví dalších více než 27 kilometrů dálnice D35 za třípatrovou křižovatkou v Opatovicích nad Labem, má o něco blíže k odpovědi. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předložilo seznam firem a jejich sdružení, které usilují o dvě několikamiliardové zakázky na stavbu páteřní silnice v Pardubickém kraji. Lhůta pro podání nabídek vypršela minulý týden.

„Písemnou žádost o účast v užším řízení podalo na každý úsek D35 čtrnáct zájemců,“ uvedl ředitel pardubické pobočky ŘSD Bohumil Vebr.

Zatím se ovšem jednalo jen o první kolo výběrového řízení, kde byly hodnoceny kvalifikační požadavky jednotlivých uchazečů. Druhé kolo, kde už se bude rozhodovat o vítězi, musí silničáři ještě vypsat.

„Po posouzení kvalifikace zájemců se předpokládá výzva k podání nabídek ve druhém čtvrtletí roku 2017,“ upřesnil Vebr.

Do tendru na stavbu „pětatřicítky“ se přihlásili tradiční velcí hráči na trhu dopravních staveb v České republice. Stavět dlouho očekávanou dálnici tak chce třeba Eurovia, Strabag, Alpine Bau, Hochtief, Swietelsky, M-Silnice, Metrostav či pardubická firma Chládek a Tintěra. Tyto společnosti usilují o přidělení zakázky většinou ve sdružení.

Ve hře jsou Španělé, Italové, Slováci, Němci či Turci

Vedle tuzemských firem však hodlá poslat své lidi a stroje do práce i řada zahraničních zájemců, kterých je celkem osm. Zastupují přitom různé evropské státy. Ve hře je například španělský stavební kolos Corsán - Corviam Construcción, který se přihlásil sám, španělskou firmu Acciona Infraestructuras si přizvala do soutěže společnost Imos Brno, která je označena jako vedoucí sdružení. O zakázku usiluje například také italsko - turecké sdružení firem Astaldi a IC Intas.

Dostatek zkušeností s výstavbou velkých dopravních staveb má i italská společnost Toto Costruzioni, která se hlásí společně s českým Geosanem. Italové přitom měli před pár lety na starosti stavbu Variante di Valico, což byl nejnáročnější úsek dálnice vedoucí skrz Apeninské pohoří mezi Florencií a Bolognou, na kterém bylo víc než 40 tunelů a stejný počet viaduktů. Na stavbě D35 počítají silničáři s vybudováním více než 300 větších či menších stavebních objektů.

Úplným nováčkem mezi zájemci je firma Euro-Asfalt sídlící v bosenském hlavním městě Sarajevu. Na spolupráci s českými firmami pak spoléhají němečtí zástupci. Těmi jsou Berger Bau a Porr Bau.

Kvůli velikosti zakázky šly firmy většinou do sdružení, samotnou nabídku podaly jen Skanska, slovenský Doprastav a již zmíněný španělský Corsán - Corviam Construccion.

Na vlastní síly na druhé části z Časů do Ostrova by spoléhal i Strabag. Na výstavbě této části by se chtěl podílet i další slovenský uchazeč, kterým je Váhostav - SK, jenž budoval či stále staví třeba několik úseků na hlavní slovenské dálnici D1.

Podle dříve předložených podkladů silničářů bude při výběru vítěze hrát hlavní roli z 90 procent cena. Zbytek tvoří délka záruční doby. Za 12,6 kilometrů dlouhý úsek z Opatovic do Časů předpokládají silničáři zaplatit vítězi přes 4,6 miliardy korun. Na druhém 14,5 kilometru dlouhé úseku z Časů do Ostrova mají náklady činit bezmála pět miliard. Po zkušenostech z tendrů na jiných stavbách však silničáři očekávají, že finální cena bude nižší.

Stavbu alternativní trasy z Čech na Moravu, která má ulehčit dálnici D1, by silničáři rádi zahájili do května 2018.

Výběr vítěze na vykopávky se protahuje

Nejdříve totiž musí trasu prozkoumat archeologové. A zde je zatím situace s výběrem vítěze na provedení záchranného výzkumu složitější. Zakázku ŘSD vypsalo už v polovině května a obálky po drobných průtazích otevřelo koncem září. Dosud však vítěz není znám.

„Stále probíhá posuzování kvalifikací jednotlivých uchazečů,“ upřesnil aktuální stav šéf silničářů Vebr.

Do výběrového řízení na zemní práce i samotný výzkum se totiž přihlásila téměř stovka zájemců, a to opět i z různých zemí Evropy.

Důkazem o plynulejším postupu v případě tendru na samotnou stavbu čtyřproudé komunikace budiž skutečnost, že zde ŘSD podalo oznámení o zakázce 20. září a termín pro podání nabídek nemuselo posunovat ani o den.

Autoři: ,


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz