Socha Zdeňka Nejedlého v Litomyšli.

Socha Zdeňka Nejedlého v Litomyšli. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Politici v Litomyšli budou hlasovat o soše kontroverzního Nejedlého

  • 24
Zastupitelé Litomyšle budou jednat o soše tamního rodáka, vědce a zarytého komunisty Zdeňka Nejedlého, která stojí před základní školou. Buď přesunou skulpturu jinam, nebo doplní sochu o další informace, anebo neudělají nic.

Na konci svého života se stal Zdeněk Nejedlý, kdysi uznávaný levicový kritik a muzikolog, odborník na Smetanu, husity, Jiráska, Němcovou, Litomyšl i Lenina, nesnášenlivým starcem.

Jistou transformací prochází i 55 let po své smrti. Stává se z něj strašidlo litomyšlské polistopadové politické scény, která se stále nemůže dohodnout, zda jeho socha na veřejnost patří, nebo ne. Teď o tom budou po třinácti letech zastupitelé hlasovat znovu.

Bitva o sochu

Autorem pomníku Zdeňka Nejedlého před Základní školou v Zámecké ulici v Litomyšli je sochař Jan Hána. Nejedlý se narodil v Litomyšli, byl to historik, muzikolog, literární historik, komunistický politik a poválečný ministr školství. Město chtělo pomník po roce 1989 zbořit, ale upustilo od toho s tím, že bourání pomníků bylo spojené s totalitními režimy, a sochu opatřilo nápisem.

Text vysvětlující tabulky: „Odmítám ty, kdož se rozhodli pro oslavu člověka, stejně jako ty, kdož se rozhodli jej tupit... Mohu dát za pravdu jen těm, kdož v úzkostech hledají. B. Pascal.

Zdeněk Nejedlý (1878 - 1962). Rozmnožil i poškodil kulturu českou. Přinesl poctu i úhonu rodnému městu, jež oceňuje dobré a zavrhuje špatné jeho skutky.“

„Téma se vrací cyklicky, v minulosti naši předchůdci doplnili sochu vysvětlující tabulkou, občas se objevují názory, že Zdeněk Nejedlý před školu nepatří, anebo naopak, že to je pozitivní a děti se doma od rodičů dozvědí, co to bylo za horlivce, když tam má tak problematickou tabulku,“ uvedl místostarosta Litomyšle Josef Janeček (ODS).

Emoce kolem rozcuchaného bolševika a autora monumentálních, ale nedokončených monografií o Smetanovi, Masarykovi a Leninovi rozdmýchal v Litomyšli komunistický leták oslavující Nejedlého, který lidé v Litomyšli dostali letos v březnu do schránek. Vzápětí se na soše objevila oprátka (psali jsme o tom zde)

„Téma Zdeňka Nejedlého se vrací jako jakési strašidlo Litomyšle,“ uvedl Janeček, podle něj bude hlasování o osudu sochy těsné.

„Na 13. dubna jsem pozval na jednání zaměstnance archivu, Regionálního muzea a další osobnosti, abychom si o té situaci povídali a přišli s nějakým názorem,“ uvedl starosta Litomyšle Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

Litomyšl se na počátku devadesátých let v případě Nejedlého rozhodla vzepřít tradici neustálého vztyčování a bourání pomníků velikánů, kteří jimi být přestali. S výjimkou komunistů všichni cítí, že glorifikace Nejedlého není na místě. Proto je u sochy tabulka, podle níž „Nejedlý ...rozmnožil i poškodil kulturu českou, přinesl poctu i úhonu rodnému městu, jež oceňuje dobré, zavrhuje špatné jeho skutky“.

Nejedlý má zůstat. Ne, patří do sklepa

Bývalý starosta Litomyšle Miroslav Brýdl často zmiňoval, jak jej za toto kompromisní řešení chválili Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem. Jenže pro řadu lidí je nějaká tabulka málo. Historik Regionálního muzea v Litomyšli Martin Boštík radí, aby město ustavilo komisi, která navrhne, jak se sochou naložit. S heslem „Nejedlý do sklepa“ přišel už v roce 2004.

„Byl to on, kdo se na adresu obviněných v litomyšlském procesu s rektorem Stříteským vyjádřil, že reakce musí být zničena jako klubko zmijí,“ píše Boštík v reakci na komunistický leták.

„Jsem hrdá na to, že jsem z Litomyšle, ale socha komunistického politika moji hrdost kazí, byť to byl také rodák,“ uvedla například Petra Novotná z Litomyšle.

Zatím se zdá, že pokud by Nejedlý měl zmizet, objevil by se na jiném místě, které je méně na očích. „Budeme rozhodovat na zastupitelstvu, zda ho přemístíme, či ne, pokud jej přemístíme, tak kam. Rozhodně nechceme sochu demolovat, je řemeslně a výtvarně zpracována tak, že si to nezasluhuje. Nechceme žádné rozbíjení soch,“ uvedl Janeček.

Město se radí s Milanem Skřivánkem, bývalým ředitelem Státního okresního archivu se sídlem v Litomyšli, který je autorem vět na tabulce u Nejedlého.

„Přišel s některými nápady, jak případně pomník doplnit dalšími uměleckými instalacemi,“ uvedl starosta s tím, že ty by možná razantněji upozornily na odvrácenou část Nejedlého osobnosti.

Jaké ale jsou klady propagátora stalinismu, o nichž se tabulka pod sochou zmiňuje? „Napsal dějiny Litomyšle, které jsou nepřekonané a budou nepřekonané, dal dohromady mládí Bedřicha Smetany, nikdo jiný dosud nezpracoval dějiny husitského zpěvu. To jsou věci, které pominout nelze,“ uvedl před čtyřmi lety na besedě v Litomyšli historik Petr Čornej.