Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O Smetanovu Litomyšl je menší zájem, organizátoři nabízí slevy

  15:16aktualizováno  15:16
Už tento pátek začíná mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl. Organizátoři nyní přicházejí se zajímavou nabídkou, prodávají totiž lístky na dosud nevyprodaná představení se slevou. Lidé tak mohou slyšet Smetanu, Dvořáka i Orffa za polovinu ceny.

Festival Smetanova Litomyšl | foto: Michal Klíma, MAFRA

Lidé, kteří chtějí uslyšet klasickou hudbu ve špičkovém provedení uprostřed nádherného renesančního zámku, mají šanci. Samozřejmě - Eva Urbanová v opeře Turandot je už dávno vyprodaná, ale se slevou mohou jít na Českou filharmonii nebo na mimořádné hudebně taneční vystoupení s hudbou Carla Orffa a Igora Stravinského nazvané Písně a tance lásky. Za polovic jsou i vstupenky na Dvořákovu Stabat Mater i balet Svěcení jara.

"Snad z důvodu finanční krize a nejistoty z chystaných reforem v nabídce zůstaly i pořady velmi atraktivní, které by v minulosti byly vyprodány mezi prvními," uvedl ředitel operního festivalu Jan Pikna. Upozornil, že prodej zlevněných vstupenek před začátkem festivalu je v Litomyšli již pravidlem.

Festival od pátku 10. června do 4. července nabídne skoro dvacet pět tisíc vstupenek, dvacet osm pořadů pokrývajících širokou škálu uměleckých forem, žánrů a slohů. Nejlevnější lístek na koncert České filharmonie díky slevě nestojí 490 korun, ale pouze 255 korun.

Diváci chtějí lehčí koncerty

Filharmonici uvedou Mahlerovu Symfonii č. 4 pro velký orchestr se sopránovým sólem a doplní ji předehra z opery Prodaná nevěsta, kterou sám Gustav Mahler jako dirigent kdysi nasazoval až po prvním jednání, aby tu nádheru slyšelo i neukázněné vídeňské publikum, chodící do opery pozdě.

Levnější je i Donizettiho opera Nápoj lásky v podání souboru opery Národního divadla v Praze. Nejlevnější lístek se prodává nikoliv za 390 korun, ale jen za necelých dvě stě.

Zlevněné lístky mohou zájemci koupit v prodejních místech Ticketportal, v Pardubicích například pod Zelenou branou, v Chrudimi v informačním centru.

Diváci v Litomyšli v posledních letech dávají stále více najevo, že chtějí "lehčí" koncerty. S lístky na Koncert na přání složený z oblíbených rockových písní skupiny Queen potíže nejsou.

Návštěvníci festivalu ušetří při prohlídce zámku

Sleva na vstupenku není jediná, kterou letos mohou lidé v Litomyšli získat. Poprvé mají příležitost díky zakoupenému lístku na koncert koupit se slevou i vstupenku na zámek.

"Návštěvníci, kteří předloží vstupenku z kteréhokoliv představení Smetanovy Litomyšle, získají slevu na vstup do historické expozice. Vstupenka pro dospělého stojí 120 korun, po předložení lístku zaplatí 70 korun, což je podle mne zajímavá sleva," uvedla kastelánka litomyšlského zámku Jana Sehnalová.

Organizátoři přehlídky vylepšili i loňskou novinku - prohlídky zákulisím festivalu. Lidé si budou moci opět o víkendech zaplatit cestu do nitra festivalu, projít si šatnu, maskérnu, vyzkoušet si ovládání zastřešení nad druhým zámeckým nádvořím.

Nebudou ale už tolik závislí na tom, zda se strefí do víkendu, kdy bude zákulisí plné rekvizit, kulis a kostýmů. "Tentokrát jsme na víkendy objednali garderoby ze Státní opery v Praze. Díky tomu budou mít prohlídky stále stejnou kvalitu a nikdo nebude ošizen tím, že přijel ve špatný víkend," uvedl Pikna.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Najdete na iDNES.cz