Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O podnikání vlivného pardubického úředníka se nakonec zajímá policie

  17:21aktualizováno  17:21
Krajské státní zastupitelství a policie se zajímají o okolnosti prodeje pardubické lékárenské společnosti, která skončila v mnohamilionových dluzích. V pozici jejího majitele se vystřídalo několik vlivných sociálních demokratů.
Prodej pardubické lékárské společnosti provázely podivné okolnosti.

Prodej pardubické lékárské společnosti provázely podivné okolnosti. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Po bývalém náměstkovi primátorky Jindřichu Tauberovi a jeho ženě, bývalé náměstkyni hejtmana Markétě Tauberové, převzal Pardubickou investorskou společnost současný vedoucí oddělení kanceláře hejtmana Zdeněk Škařupa.

Ten společnost nakonec prodal Františku Švejdovi, muži, jenž má trvalé bydliště na městské ubytovně a vlastní šest desítek firem, vesměs v likvidaci.

„Krajské státní zastupitelství vstupuje do řízení podle zákona o úpadku a způsobu jeho řešení,“ uvedl státní zástupce Miroslav Elich.

Podnět k tomu, aby se zabýval případem zadlužených lékáren, které skončily i s dluhy v rukou člověka bez domova, původně přišel státnímu zastupitelství v Pardubicích. Dosud neznámý člověk, který se na něj obrátil, s ním však napoprvé nepochodil.

„Konstatuji, že vaše podání je nejasné. Není z něj patrné, v jaké věci je podáno, jaké jsou jeho důvody a čeho se domáháte,“ zněla odpověď okresní státní zástupkyně v Pardubicích Kateřiny Pavlíkové.

Není přitom zřejmé, kdo podal oznámení k přešetření zkrachovalé firmy.  Z textu je patrné, že to byl někdo z okruhu sociální demokracie.

„Pana Škařupu znám dobře, on si myslí, že přes sociální demokraty si všechno zařídí, ale neměli byste mu dovolit, aby takhle šidil na daních,“ psal v závěru dopisu oznamovatel.

Poukazoval na to, že Škařupa prodal v dubnu roku 2012 společnost provozující lékárny Františku Švejdovi. Podle svědectví však firmu i nadále vedl a běžně operoval s hotovostí. V následujících měsících vznikly dluhy ve výši kolem pěti milionů korun.

Pak teprve Škařupa lékárny opustil a nechal je napospas Františku Švejdovi. To ale už byl definitivní konec společnosti, zaměstnanci dostali výpovědi a Škařupa následně získal vlivný post na kraji.

Poté, co MF DNES uvedené skutečnosti zveřejnila, Škařupa předal hejtmanovi Martinu Netolickému vysvětlení, ve kterém uvádí, že pro něj byl Švejda perspektivním partnerem. „Podnikatelský záměr obsahoval i nabídku vstupu zahraničního investora, což dávalo naději na záchranu pracovních míst zaměstnanců,“ uvedl Škařupa.

Švejda sám odmítl, že by byl takzvaným bílým koněm, který na sebe přebírá zadlužené firmy. „Kupuji nemocné společnosti a po zlepšení jejich ekonomické situace je nabízím k prodeji,“ uvedl.

Hejtman se drží Škařupovy verze a podporuje ho

Podle hejtmana Martina Netolického proto není důvod, aby z uvedených okolností vyvozoval nějaké personální opatření. „Pan Škařupa mi doložil, že společnost prodal bez závazků vůči státu. Navíc své úkoly plní svědomitě,“ řekl hejtman.

Jiného názoru jsou ale někteří další sociální demokraté. „Prozatím je z dostupných listin krajského soudu zřejmé, že informace zveřejněné médii je nutno pokládat za podložené a je nutno se jimi zabývat s nejvyšší pečlivostí a vážností,“ uvedl pardubický zastupitel za ČSSD Vítězslav Novohradský.

Dodal, že se na celý případ chce důkladně podívat okresní výkonný výbor strany.

Převod Pardubické investorské společnosti

Škařupa uvedl, že se lékárnám přestalo dařit, když na trh vstoupily velké řetězce. A když se rozhodl lékárny prodat, nejlepší nabídku prý podal právě František Švejda z pardubické ubytovny. Převod firmy se uskutečnil předloni v dubnu, bývalí zaměstnanci však MF DNES uvedli, že ještě několik měsíců je stále vedl Škařupa. V uvedeném několikaměsíčním období nastaly pro dodavatele lékáren těžké časy. Pardubická lékárenská společnost stále pod vedením Škařupy přestala platit faktury, a než to dodavatelům léků došlo, byly dluhy v milionech korun. Peníze přitom mizely neznámo kam. Pak došla trpělivost všem dodavatelům, vedení firmy se skutečně ujal František Švejda. Nabídl jednu lékárnu k odkupu lékárnici, a když odmítla, rozdal všem výpovědi.

„Navíc jsme již v závěru roku 2014 při volbách stranických orgánů zaznamenali silnou reakci členské základny, kdy pan Škařupa nebyl zvolen do žádného stranického orgánu,“ dodal Novohradský.

Stejně tak byl jiného názoru i královéhradecký státní zástupce, kterému se posléze na stole sešla hned dvě oznámení na podivné převody Škařupových lékáren.

Případem se proto nyní zabývá pardubická hospodářská kriminálka, byť bez bližších uvedených informací. „Je to čerstvé, takže zatím nemůžeme říct, k jakým trestným činům mohlo dojít,“ uvedla policejní mluvčí Eva Maturová.

Tím ale počet oznámení pravděpodobně nekončí. Podle informací MF DNES se k trestnímu řízení chtějí připojit také někteří bývalí zaměstnanci, kteří tvrdí, že nedostali poslední výplatu ani odstupné při ukončení pracovního poměru.

Z dostupných materiálů pak vyplývá, že po Pardubické investorské společnosti zůstali další dlužníci, mezi nimiž figurují zejména farmaceutické firmy.

Celková výše dluhu podle insolvenčního správce činí kolem pěti milionů korun. A veškeré dluhy nastaly krátce poté, co Škařupa předal lékárny Švejdovi, nadále je ale fakticky vedl, což MF DNES potvrdili také někteří věřitelé i bývalí zaměstnanci Pardubické investorské společnosti.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz