Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O podnikání vlivného pardubického úředníka se nakonec zajímá policie

  17:21aktualizováno  17:21
Krajské státní zastupitelství a policie se zajímají o okolnosti prodeje pardubické lékárenské společnosti, která skončila v mnohamilionových dluzích. V pozici jejího majitele se vystřídalo několik vlivných sociálních demokratů.
Prodej pardubické lékárské společnosti provázely podivné okolnosti.

Prodej pardubické lékárské společnosti provázely podivné okolnosti. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Po bývalém náměstkovi primátorky Jindřichu Tauberovi a jeho ženě, bývalé náměstkyni hejtmana Markétě Tauberové, převzal Pardubickou investorskou společnost současný vedoucí oddělení kanceláře hejtmana Zdeněk Škařupa.

Ten společnost nakonec prodal Františku Švejdovi, muži, jenž má trvalé bydliště na městské ubytovně a vlastní šest desítek firem, vesměs v likvidaci.

„Krajské státní zastupitelství vstupuje do řízení podle zákona o úpadku a způsobu jeho řešení,“ uvedl státní zástupce Miroslav Elich.

Podnět k tomu, aby se zabýval případem zadlužených lékáren, které skončily i s dluhy v rukou člověka bez domova, původně přišel státnímu zastupitelství v Pardubicích. Dosud neznámý člověk, který se na něj obrátil, s ním však napoprvé nepochodil.

„Konstatuji, že vaše podání je nejasné. Není z něj patrné, v jaké věci je podáno, jaké jsou jeho důvody a čeho se domáháte,“ zněla odpověď okresní státní zástupkyně v Pardubicích Kateřiny Pavlíkové.

Není přitom zřejmé, kdo podal oznámení k přešetření zkrachovalé firmy.  Z textu je patrné, že to byl někdo z okruhu sociální demokracie.

„Pana Škařupu znám dobře, on si myslí, že přes sociální demokraty si všechno zařídí, ale neměli byste mu dovolit, aby takhle šidil na daních,“ psal v závěru dopisu oznamovatel.

Poukazoval na to, že Škařupa prodal v dubnu roku 2012 společnost provozující lékárny Františku Švejdovi. Podle svědectví však firmu i nadále vedl a běžně operoval s hotovostí. V následujících měsících vznikly dluhy ve výši kolem pěti milionů korun.

Pak teprve Škařupa lékárny opustil a nechal je napospas Františku Švejdovi. To ale už byl definitivní konec společnosti, zaměstnanci dostali výpovědi a Škařupa následně získal vlivný post na kraji.

Poté, co MF DNES uvedené skutečnosti zveřejnila, Škařupa předal hejtmanovi Martinu Netolickému vysvětlení, ve kterém uvádí, že pro něj byl Švejda perspektivním partnerem. „Podnikatelský záměr obsahoval i nabídku vstupu zahraničního investora, což dávalo naději na záchranu pracovních míst zaměstnanců,“ uvedl Škařupa.

Švejda sám odmítl, že by byl takzvaným bílým koněm, který na sebe přebírá zadlužené firmy. „Kupuji nemocné společnosti a po zlepšení jejich ekonomické situace je nabízím k prodeji,“ uvedl.

Hejtman se drží Škařupovy verze a podporuje ho

Podle hejtmana Martina Netolického proto není důvod, aby z uvedených okolností vyvozoval nějaké personální opatření. „Pan Škařupa mi doložil, že společnost prodal bez závazků vůči státu. Navíc své úkoly plní svědomitě,“ řekl hejtman.

Jiného názoru jsou ale někteří další sociální demokraté. „Prozatím je z dostupných listin krajského soudu zřejmé, že informace zveřejněné médii je nutno pokládat za podložené a je nutno se jimi zabývat s nejvyšší pečlivostí a vážností,“ uvedl pardubický zastupitel za ČSSD Vítězslav Novohradský.

Dodal, že se na celý případ chce důkladně podívat okresní výkonný výbor strany.

Převod Pardubické investorské společnosti

Škařupa uvedl, že se lékárnám přestalo dařit, když na trh vstoupily velké řetězce. A když se rozhodl lékárny prodat, nejlepší nabídku prý podal právě František Švejda z pardubické ubytovny. Převod firmy se uskutečnil předloni v dubnu, bývalí zaměstnanci však MF DNES uvedli, že ještě několik měsíců je stále vedl Škařupa. V uvedeném několikaměsíčním období nastaly pro dodavatele lékáren těžké časy. Pardubická lékárenská společnost stále pod vedením Škařupy přestala platit faktury, a než to dodavatelům léků došlo, byly dluhy v milionech korun. Peníze přitom mizely neznámo kam. Pak došla trpělivost všem dodavatelům, vedení firmy se skutečně ujal František Švejda. Nabídl jednu lékárnu k odkupu lékárnici, a když odmítla, rozdal všem výpovědi.

„Navíc jsme již v závěru roku 2014 při volbách stranických orgánů zaznamenali silnou reakci členské základny, kdy pan Škařupa nebyl zvolen do žádného stranického orgánu,“ dodal Novohradský.

Stejně tak byl jiného názoru i královéhradecký státní zástupce, kterému se posléze na stole sešla hned dvě oznámení na podivné převody Škařupových lékáren.

Případem se proto nyní zabývá pardubická hospodářská kriminálka, byť bez bližších uvedených informací. „Je to čerstvé, takže zatím nemůžeme říct, k jakým trestným činům mohlo dojít,“ uvedla policejní mluvčí Eva Maturová.

Tím ale počet oznámení pravděpodobně nekončí. Podle informací MF DNES se k trestnímu řízení chtějí připojit také někteří bývalí zaměstnanci, kteří tvrdí, že nedostali poslední výplatu ani odstupné při ukončení pracovního poměru.

Z dostupných materiálů pak vyplývá, že po Pardubické investorské společnosti zůstali další dlužníci, mezi nimiž figurují zejména farmaceutické firmy.

Celková výše dluhu podle insolvenčního správce činí kolem pěti milionů korun. A veškeré dluhy nastaly krátce poté, co Škařupa předal lékárny Švejdovi, nadále je ale fakticky vedl, což MF DNES potvrdili také někteří věřitelé i bývalí zaměstnanci Pardubické investorské společnosti.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Boje o průplav u Přelouče znovu vzplály. Děti Země chrání také akáty

Takto si Ředitelství vodních cest představuje nový plavební kanál u Přelouče,

Spor o splavnění Labe přes Slavíkovy ostrovy u Přelouče, který před dvěma roky Nejvyšší správní soud vrátil na úplný...

Všichni proti ANO. Malé strany v Pardubicích vytvářejí koalice

Radnice Pardubice.

Lidovci společně s TOP 09 nebo Pardubáci s Patrioty a Starosty. Tak by měly vypadat pardubické předvolební koalice....

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz