Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O vykopávky pod D35 je zájem, silničáři evidují téměř stovku nabídek

  12:56aktualizováno  12:56
Značné množství uchazečů projevilo zájem o záchranný archeologický výzkum pod budoucí dálnicí D35, která protne Pardubický kraj. Ve výběrovém řízení se firmy snaží uspět před konkurenty zejména v zemních pracích.

Archeologické naleziště pod budoucí dálnicí D11 u Hradce Králové. Vědci odkrývají pravěké hroby. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Tendr za více než půl miliardy byl pro uchazeče lákavý. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) již před téměř měsícem otevřelo obálky, z nichž vybere zpracovatele výzkumu na prvních dvou úsecích pětatřicítky z Opatovic nad Labem k Ostrovu.

Práce na úseku dlouhém více než 27 kilometrů rozdělili silničáři na šest částí. Zvlášť přitom soutěžili zemní práce a samotnou archeologii.

„Výběrového řízení na zemní práce se zúčastnilo (podalo nabídku) 16 subjektů a na archeologický výzkum tři subjekty. Celkem je na jednotlivé úseky podáno 93 nabídek,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Pracovníci z pardubické pobočky ŘSD v těchto dnech předložené nabídky pečlivě zkoumají. „Musíme zkontrolovat, zda uchazeči splňují zadávací podmínky podle zákona,“ řekl šéf pobočky Bohumil Vebr.

Na sousední D11 byly jiné požadavky

Pokud podmínky některý z uchazečů nesplní, může být jeho nabídka vyřazena. Při pohledu na výběr vítěze v sousedním Královéhradeckém kraji na stavbě D11 je zřejmé, že škrtat by se mohlo i v případě D35. Ovšem zadávací dokumenty se na obou dálnicích lišily.

„Tendrovali jenom archeologii, nikoliv zemní práce, na které je u nás nabídek nejvíce,“ prohlásil Vebr.

Podmínky výrazně levnější zakázky na D11 byly podle archeologů těžko splnitelné. I z tohoto důvodu ŘSD přijalo pouze jedinou nabídku, která veškerým požadavkům vyhovovala.

„Pokud se týká D11, tak tam byly podmínky nastaveny jiným způsobem a my jsme splnili část kvalifikačních podmínek,“ sdělil ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška. Právě tato organizace spolu s dalšími členy sdružení může tendr odhadovaný na více než 220 milionů vyhrát.

Ovšem mezi trojicí uchazečů o vykopávky pod D35 olomoučtí archeologové nefigurují. „Do tendru na D35 přihlášeni nejsme,“ potvrdil Peška.

Místní muzeum do tendrů nešlo

Zájem o výzkum ovšem neprojevila ani instituce z blízkého okolí. „Do soutěže na D35 jsme se jako hlavní dodavatel archeologických prací nehlásili,“ uvedla Kristýna Bulvová, vedoucí archeologického oddělení Východočeského muzea v Pardubicích.

Výzkum nedalekého úseku D11 Hradec Králové - Smiřice a touto obcí a Jaroměří by měl začít rovněž v příštích měsících. Podle Bulvové se muzeum do soutěže ani přihlásit nemohlo.

„Naše instituce má licenci na provádění archeologických výzkumů pouze pro Pardubický kra. Proto jsme neuvažovali o tom zúčastnit se soutěže. Navíc podmínky požadované ŘSD na D11 bychom také nesplnili, ačkoliv jsme největší muzeum v našem kraji,“ podotkla Bulvová.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz