Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prioritou pro staronového starostu Třebové Zedníka je průmyslová zóna

  7:57aktualizováno  7:57
Jaroslav Zedník se stal už počtvrté starostou České Třebové. Za prioritu považuje dokončení průmyslové zóny.

Jaroslav Zedník je po ustavujícím zasedání zastupitelů znovu prvním mužem České Třebové. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ve svém městě dostal dosavadní starosta Jaroslav Zedník při komunálních volbách znovu největší důvěru voličů. „Je to pro mě velmi zavazující,“ řekl Jaroslav Zedník.

Neobáváte se, že po tolika letech v politice budete nazýván politickým dinosaurem?
Tak nepřemýšlím. Když jsem přišel do funkce starosty v roce 2002, byl jsem připraven, že za čtyři roky složím účty a lidé si řeknou, že chtějí zase někoho jiného. Zaplaťpámbů, počtvrté řekli, že tady chtějí nejen mě, ale i lidi okolo, aby se město dále rozvíjelo.

Proč se vaši Nestraníci s podporou Top 09 nespojili s lidovci? Politicky k sobě přece nemáte daleko a reprezentují druhou nejúspěšnější stranu?
Ve vyjednáváních sehrály roli průsečíky programů o způsob vedení kampaně, rozhodli jsme se jít s partnery, se kterými jsme spolupracovali na radnici dlouhodobě. Také to není rozhodnutí jenom moje, ale sedmadvaceti lidí na kandidátce.

Mohl přispět k rozkolu fakt, že dnes již bývalý ředitel ZUŠ Bohuslav Mimra, jeden ze zvolených zastupitelů za KDU-ČSL, podal na radnici trestní oznámení kvůli svému odvolání z funkce ředitele?
Myslím, že to vůbec žádný vliv na povolební vyjednávání nemělo.

Co se vám v tom minulém čtyřletém období nejvíc povedlo, a co nepovedlo?
Někdy jsme měli jinou představu, třeba že jsme chtěli postavit větrné elektrárny, abychom posílili rozpočet města, ale respektovali jsme, že nakonec obyvatelé přidružených obcí řekli ne. Takové případy neberu jako neúspěch. Šlo o demokratickou diskusi a nejsme na radnici proto, abychom prosazovali za každou cenu svůj názor. Přece poskytujeme službu občanům, a jestliže něco nechtějí, tak to neberu jako prohru.

Jaroslav Zedník

Narozen v roce 1962. Starostou České Třebové je od roku 2002. O dva roky později se stal krajským zastupitelem, je jím dosud. V roce 2010 se stal prvním náhradníkem křesla v Poslanecké sněmovně za TOP 09, podobně skončil po volbách o tři roky později. V letech 1995 až 2002 byl jednatelem českotřebovské společnosti Eko Bi. Je rozvedený a má dva syny.

Jedna věc nevyšla - před čtyřmi lety jste prohlásil, že do pěti let bude mít dnes šestnáctitisícové město dvacet tisíc obyvatel a bude třetím městem v kraji.
To jsem sice řekl, ale úplně opomíjíte, že jsme si prošli tříletou recesí, kdy bylo hospodářství úplně na dně a privátní i státní investice byly skoro nulové. Neberu to jako neúspěch - přece musím mít nějaké vize a dělat pro to maximum. Což město udělalo pozváním firmy Metrans, která má za sebou stavbu první etapy logistického centra, letos zahajuje druhou a v příštím roce třetí. Čili tady proinvestuje obrovské peníze. Navíc jsme do této oblasti sehnali další dva investory a jednáme se třetím.

Čeho chcete především dosáhnout v příštích čtyřech letech?
Je toho hodně. Prioritou je dokončení průmyslové zóny, do které budeme investovat další finance. Dále je to dobudování infrastruktury města, stavba nové knihovny, Nového náměstí, dodělání sportovního areálu Na Skále, krytá tenisová hala a tak dále. Napovídat je toho možné hodně, ale podstatná je realita, schopnost nalézt finanční prostředky a dobře hospodařit.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Rozpočet České Třebové myslí také na atlety, tenisty a bikery

Jaroslav Zedník

Českotřebovští zastupitelé odsouhlasili příjmy a výdaje města pro letošní rok. Rozpočet bude ve výši téměř 366 milionů...

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Najdete na iDNES.cz