Pohled na mlýny přes řeku Chrudimku.

Pohled na mlýny přes řeku Chrudimku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Záchrana mlýnů je blíž. Primátor Charvát chce, aby je město koupilo

  • 0
Maximálně během čtvrt roku by pardubičtí zastupitelé měli rozhodnout, zda město koupí prázdné Automatické mlýny, nebo ne. Dobrou zprávou pro fanoušky památky je to, že nový šéf radnice Martin Charvát se vyslovil pro nákup.

Primátor ho podmiňuje vytvořením analýz toho, kolik by areál stál magistrát v následujících letech.

Pískot a silně negativní pokřiky se tehdy snášely z balkonu pro veřejnost na hlavy pardubických zastupitelů. Ti na svém posledním zasedání v minulém volebním období neschválili nákup prázdných Automatických mlýnů za 25 milionů korun od firmy Goodmills.

Přitom jim na stůl skupina složená ze zástupců kulturních a neziskových organizací či pracovníků magistrátu dodala poměrně vyčerpávající plán, jak s areálem od architekta Josefa Gočára naložit. Chtěla s pomocí evropských dotací mlýny přeměnit na kulturně-vzdělávací centrum, takzvanou Kulturfabrik.

„Zastupitelé naši zprávu ani nevzali na vědomí. To nám přijde jako absolutní zahození celé aktivity. Část zastupitelů se s tím evidentně neseznámila. Jsme z toho velmi zklamaní,“ řekl člen skupiny František Václavík.

Šance na nákup mlýnů se znovu vrací

Brzy by se jemu i dalším lidem ze sdružení Mlýny městu mohla zlepšit nálada. Zdá se totiž, že lidé z nového vedení magistrátu budou nákupu více nakloněni.

„Sám za sebe si myslím, že je to velká možnost pro město, Automatické mlýny koupit. Primárně jsem pro,“ uvedl nový primátor Martin Charvát. Ovšem ani on nechce dělat rozhodnutí bez několika důležitých údajů. Předně chce dostat přesná čísla, kolik by nákup město stál.

„Jako první musíme udělat hodně práce. Musíme například zadat stavebnětechnický průzkum, musíme se pobavit s památkáři, co nás v areálu nechají dělat, a co ne a také potřebujeme vědět, na kolik by nás vyšel samotný provoz areálu,“ doplnil Charvát s tím, že by chtěl mít všechny údaje pohromadě nejpozději do tří měsíců.

Zdá se, že nijak závratně spěchat nemusí. Vedení firmy GoodMills, které areál patří, už po zářijovém zastupitelstvu oznámilo, že počká na stanovisko nového vedení magistrátu. „Firma GoodMills v dopise uvedla, že bude ctít dohodu o vyjednávání a nebude jednat s komerčními subjekty,“ řekl bývalý náměstek primátorky František Brendl.

Mlýny může za evropské peníze opravit pouze radnice Areál bývalých hutí v Ostravě - Vítkovicích jasně ukazuje, že opuštěné průmyslové areály lze smysluplně využít. Vznikly tam prostory pro kulturu i vědu, ale také prohlídkový okruh po bývalé továrně. Chce to ale minimálně dvě věci: dobrý nápad a také hromadu peněz. Ty však může zajistit Brusel.

Poslední nabídka zněla na 25 milionů

„Na národní kulturní památky je možné žádat evropské dotace a žadateli mohou být jen města,“ uvedla bývalá primátorka Štěpánka Fraňková.

Jasné také není, za kolik by město od firmy GoodMills nakonec areál kupovalo. Poslední nabídka zněla na 25 milionů, ale na posledním řádném zastupitelstvu se politici shodovali, že cena půjde nejspíše dolů.

„Moudřejší budeme, až dostaneme jasná čísla z analýz. Ty nám ukážou reálnou cenu za automatické mlýny,“ dodal primátor Charvát, zvolený za hnutí ANO.