Zálusk na Zemana mělo více krajů, uspěli pardubičtí Zemanovci

  15:10aktualizováno  15:10
Nově zvolený prezident Miloš Zeman zamíří v sobotu do Pardubic na konferenci Strany práv občanů - Zemanovci. Jeho návštěva má být poděkováním za to, jak partaj uspěla v nedávných krajských volbách.

Miloš Zeman. Kdo bude chtít zahlédnout, musí v sobotu zamířit k hotelu Zlatá štika.

Krajská konference strany se koná v sobotu v pardubickém hotelu Zlatá štika. "Bude to volební konference, volí se krajské vedení na dva roky a delegáti na březnový sjezd," upřesnil krajský předseda Zemanovců Zdeněk Štengl.

S veřejností se však Zeman potká jen přes média. Kolem 13. hodiny vystoupí na tiskové konferenci a pak odjede domů do Nového Veselí na Žďársku, které je od Pardubic 68 kilometrů.

Pardubice se mohou chlubit, že Zeman k nim dorazí jako první

"Čáku na to, že Miloš Zeman po svém zvolení jako první navštíví jejich kraj, si dělalo více politiků. Nakonec jsme ale uspěli my a můžeme tak říct, že právě Pardubice budou prvním městem mimo Prahu, kam Miloš Zeman oficiálně dorazí po svém zvolení," uvedl Štengl, který je zároveň místopředsedou strany.

Z návštěv Miloše Zemana v kraji

1998 - před parlamentními volbami na mítinku v Moravské Třebové slíbil, že zachová tamní nemocnici. I když volby vyhrál, zařízení přišlo o akutní lůžka.

2002 - V březnu vyjela vláda Miloše Zemana na své zasedání do Pardubic vlakem, zpátky už je převážela auta, která za nimi jela prázdná z Prahy. Ten samý rok otevíral ve Starých Čívicích továrnu Panasonic.

2010 - V rámci předvolebního turné jeho nové strany SPOZ navštívil v dubnu Vinařský půlmartón v centru Pardubic.

2012 - V prosinci měl na Pernštýnském náměstí mítink před prezidentskými volbami.

Loni na podzim Štengl dovedl partaj do vedení krajského úřadu. Nedávno jako člen volebního týmu slavil vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě a nyní se může chlubit titulem politika, který jako první přivítá novou hlavu státu ve svém regionu.

Důvod výběru Pardubic je celkem zřejmý. SPOZ se na podzim dostala do krajských zastupitelstev jen ve dvou krajích - v Pardubickém a Zlínském. Zeman právě tyto dva regiony chce nyní "odměnit" svou návštěvou.

Věří, že Zeman regionu pomůže

"Bereme to jako ocenění našeho úspěchu. Ostatně Miloš Zeman sám říkal, že jako první navštíví právě ty dva kraje, kde jsme v krajských volbách uspěli," uvedl Štengl s tím, že Zeman se bude v regionu objevovat poměrně často.

Politici věří, že časté návštěvy Zemana mohou regionu pomoci. Na to ostatně sází i politici z ČSSD, které Zeman dělal před lety předsedu a která v posledních letech ovládá krajský úřad i magistrát.

"Mám za to, že by to Pardubicím mohlo pomoci třeba při plánovaných stavbách obchvatů. Sice prezident nerozděluje peníze, ale vliv má. Zemanovci vládnou na kraji, navíc jejich předseda tady každou chvíli je, to vše nám hraje do karet," řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber z ČSSD.

Podobný názor má i hejtman Martin Netolický, který na zvolení Zemana dokázal získat politické body. Jednak Zemanovce přizval do krajské rady a také Zemana podpořil před druhým kolem prezidentské volby ještě dávno předtím, než tak učinilo vedení ČSSD.

Nechtějí nabírat do svých řad kariéristy

"Zeman má ke kraji blízko, myslím, že ho tady uvidíme docela často," potvrzuje i Štengl, podle kterého se po Zemanově vítězství do SPOZ hlásí mnoho nových členů.

"Jen v Pardubickém kraji jsou to desítky. Musíme si dát ale pozor, abychom nenabrali lidi, kteří cítí, že se otevírá dobře vybavený dům k nastěhování a oni u nás budou jen přiživovat svou kariéru," uvedl Zdeněk Štengl.

Zatím mají Zemanovci v regionu asi 180 členů. A podobně výrazný nárůst počtu žadatelů o členství zaznamenaly i regionální organizace Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ) i v dalších krajích.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Zklamání z druhého místa? Kdeže. Zase mám pro co žít, říká Stromský

Desetiletý hnědák Hegnus v sedle s Markem Stromským (vlevo) během 128. ročníku...

Tolik chtěl konečně stanout na nejvyšším stupni pro vítěze Velké pardubické. Tolik příkoří už kvůli tomu vytrpěl. A...

Další z rubriky

Na pardubickém závodišti se bude bruslit, vznikne tam ledová plocha

Máchovo jezero v těchto dnech pokrývá dvaceticentimetrový led. Zamrzlá nejsou

Letošní Velká pardubická je již minulostí, ale dostihové závodiště do jara neosiří. Ještě letos by na něj měly zamířit...

Koaliční jednání v pardubických obvodech vítězové voleb zvládli

Ve velkých pardubických obvodech měl nejlepší výsledek starosta Polabin Radek...

Žádná velká překvapení nepřinesla povolební vyjednávání na malých radnicích v Pardubicích. V obvodech se tak stanou...

Vrávorající otec vedl čtyřleté dítě k lékaři, skončil na záchytce

Městská policie Pardubice. Ilustrační foto.

Na silně opilého muže doprovázejícího malou holčičku narazili v úterý strážníci v pardubické ulicí Jahnova. Zjistili,...

Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.

Najdete na iDNES.cz