Zálusk na Zemana mělo více krajů, uspěli pardubičtí Zemanovci

  15:10aktualizováno  15:10
Nově zvolený prezident Miloš Zeman zamíří v sobotu do Pardubic na konferenci Strany práv občanů - Zemanovci. Jeho návštěva má být poděkováním za to, jak partaj uspěla v nedávných krajských volbách.

Miloš Zeman. Kdo bude chtít zahlédnout, musí v sobotu zamířit k hotelu Zlatá štika.

Krajská konference strany se koná v sobotu v pardubickém hotelu Zlatá štika. "Bude to volební konference, volí se krajské vedení na dva roky a delegáti na březnový sjezd," upřesnil krajský předseda Zemanovců Zdeněk Štengl.

S veřejností se však Zeman potká jen přes média. Kolem 13. hodiny vystoupí na tiskové konferenci a pak odjede domů do Nového Veselí na Žďársku, které je od Pardubic 68 kilometrů.

Pardubice se mohou chlubit, že Zeman k nim dorazí jako první

"Čáku na to, že Miloš Zeman po svém zvolení jako první navštíví jejich kraj, si dělalo více politiků. Nakonec jsme ale uspěli my a můžeme tak říct, že právě Pardubice budou prvním městem mimo Prahu, kam Miloš Zeman oficiálně dorazí po svém zvolení," uvedl Štengl, který je zároveň místopředsedou strany.

Z návštěv Miloše Zemana v kraji

1998 - před parlamentními volbami na mítinku v Moravské Třebové slíbil, že zachová tamní nemocnici. I když volby vyhrál, zařízení přišlo o akutní lůžka.

2002 - V březnu vyjela vláda Miloše Zemana na své zasedání do Pardubic vlakem, zpátky už je převážela auta, která za nimi jela prázdná z Prahy. Ten samý rok otevíral ve Starých Čívicích továrnu Panasonic.

2010 - V rámci předvolebního turné jeho nové strany SPOZ navštívil v dubnu Vinařský půlmartón v centru Pardubic.

2012 - V prosinci měl na Pernštýnském náměstí mítink před prezidentskými volbami.

Loni na podzim Štengl dovedl partaj do vedení krajského úřadu. Nedávno jako člen volebního týmu slavil vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě a nyní se může chlubit titulem politika, který jako první přivítá novou hlavu státu ve svém regionu.

Důvod výběru Pardubic je celkem zřejmý. SPOZ se na podzim dostala do krajských zastupitelstev jen ve dvou krajích - v Pardubickém a Zlínském. Zeman právě tyto dva regiony chce nyní "odměnit" svou návštěvou.

Věří, že Zeman regionu pomůže

"Bereme to jako ocenění našeho úspěchu. Ostatně Miloš Zeman sám říkal, že jako první navštíví právě ty dva kraje, kde jsme v krajských volbách uspěli," uvedl Štengl s tím, že Zeman se bude v regionu objevovat poměrně často.

Politici věří, že časté návštěvy Zemana mohou regionu pomoci. Na to ostatně sází i politici z ČSSD, které Zeman dělal před lety předsedu a která v posledních letech ovládá krajský úřad i magistrát.

"Mám za to, že by to Pardubicím mohlo pomoci třeba při plánovaných stavbách obchvatů. Sice prezident nerozděluje peníze, ale vliv má. Zemanovci vládnou na kraji, navíc jejich předseda tady každou chvíli je, to vše nám hraje do karet," řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber z ČSSD.

Podobný názor má i hejtman Martin Netolický, který na zvolení Zemana dokázal získat politické body. Jednak Zemanovce přizval do krajské rady a také Zemana podpořil před druhým kolem prezidentské volby ještě dávno předtím, než tak učinilo vedení ČSSD.

Nechtějí nabírat do svých řad kariéristy

"Zeman má ke kraji blízko, myslím, že ho tady uvidíme docela často," potvrzuje i Štengl, podle kterého se po Zemanově vítězství do SPOZ hlásí mnoho nových členů.

"Jen v Pardubickém kraji jsou to desítky. Musíme si dát ale pozor, abychom nenabrali lidi, kteří cítí, že se otevírá dobře vybavený dům k nastěhování a oni u nás budou jen přiživovat svou kariéru," uvedl Zdeněk Štengl.

Zatím mají Zemanovci v regionu asi 180 členů. A podobně výrazný nárůst počtu žadatelů o členství zaznamenaly i regionální organizace Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ) i v dalších krajích.

Nejčtenější

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Požár Apolenky někdo založil úmyslně, lidé z farmy jsou rozčarovaní

Ze shořelé stodoly zbyly jen obvodové zdi.

Velký požár farmy Apolenka u Pardubic, který minulý týden zničil stáje a zásoby sena a slámy na celou zimu, má...

Další z rubriky

Muž přitápěl ve skleníku, zabil ho unikající oxid uhelnatý

Hasiči v domu zasahovali v dýchací technice. (30. října 2018)

Hasiči se záchranáři před polednem oživovali muže z Vysokého Mýta, který si ve skleníku přitápěl plynovými kamny....

Vysokoškoláci vyrazili v roce 1968 pěšky do Sofie, teď se hledají

Jiří Belej (vpravo) a Zdeněk Smiřický dnes.

Před padesáti lety se Jiří Belej vydal spolu s dalšími studenty z vysokých škol na pěší pochod do Sofie. Životní osudy...

Hrubián oběsil na vodítku psa, za týrání mu hrozí až tři roky vězení

Služebna Policie ČR

Až tři roky vězení hrozí muži z Luže na Chrudimsku, kterého stíhá policie za týrání zvířete. Podle vyšetřovatelů...

Najdete na iDNES.cz