Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Nemocnice pořídí špičkové přístroje, sloužily by patrně v Chrudimi

  • 2
Spojené krajské nemocnice chystají nákup nejmodernější magnetické rezonance, která by zkrátila čekání pacientů na stále běžnější vyšetření. Přístrojová komise ministerstva zdravotnictví s tím souhlasila a svolení přišlo i od dvou zdravotních pojišťoven, včetně Všeobecné zdravotní pojišťovny.

„Od dvou zdravotních pojišťoven jsou už oficiální stanoviska, že jsou ochotni nasmlouvat, nebavili jsme se vůbec o způsobu úhrady. Teprve podle způsobu úhrady můžeme spočítat, zda se to vyplatí, nebo ne,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Magnetická rezonance by nemusela nutně fungovat v Pardubicích, Gottvald jako rovnocennou možnost zmínil Chrudim.

V Pardubicích už fungují tři magnetické rezonance, dva přístroje z toho má v Rokycanově ulici soukromé zdravotnické zařízení Multiscan provozující onkologii.

Zatímco „staré“ rezonance v pardubické nemocnici a v Rokycanově ulici pracují s magnetickým polem s intenzitou 1,5 tesla, nový stroj Multiscanu za 50 milionů korun, zaměřený na moderní diagnostiku, má pole s intenzitou 3 tesla. Vyšetření většinou díky tomu trvá kratší dobu, ale především může poskytnout podstatně více detailů. I spojené krajské nemocnice by sáhly po rezonanci nové generace.

Nemocnice uvažuje i o dalším špičkovém přístroji

Nemocnice uvažuje o zakoupení ještě jednoho špičkového diagnostického přístroje. Tím je PET/CT, který v sobě kombinuje dvě metody vyšetření - počítačovou a pozitronovou emisní tomografii. Počítačový tomograf dokáže odhalit tvar a velikost ložiska, ale neukáže, zda jde o zhoubný nádor, nebo třeba o tukovou či vazivovou tkáň.

Naopak pozitronová emisní tomografie odhalí díky použití slabě radioaktivní látky nádory i metastázy zcela přesně, a to i ve velmi časném stadiu. Gottvald řekl, že odborná společnost doporučuje, aby tento přístroj mělo k dispozici každé komplexní onkologické centrum.

Nemocnice ještě není ale ani tak daleko, že by požádala přístrojovou komisi o svolení s nákupem. I v tomto případě je ve hře podle Gottvalda možnost, že by špičková technologie byla umístěna v Chrudimi.

„V tuto chvíli je to ve fázi úvah. Pracovišť s tímto přístrojem je už v zemi relativně hodně,“ uvedl generální ředitel nemocnic. Přístroj PET/CT má k dispozici například Fakultní nemocnice v Hradci Králové, pracoviště PET/ CT za téměř 100 milionů by mělo začít fungovat letos na podzim v jihlavské nemocnici.