Dohled policie nad děním v pardubických ulicích se po pořízení nového kamerového systému výrazně zvýší. (Ilustrační snímek)

Dohled policie nad děním v pardubických ulicích se po pořízení nového kamerového systému výrazně zvýší. (Ilustrační snímek) | foto: František Vlček, MAFRA

Natáčení všude a non stop. Strážníci v Pardubicích rozmístí 80 kamer

  • 19
Pardubická radnice vypsala výběrové řízení na pořízení nového digitálního kamerového systému. Místo třinácti starých kamer z minulého století bude situaci v ulicích sledovat až osmdesát přístrojů.

Psal se rok 1997 a Městská policie Pardubice byla jedna z prvních, která používala kamerový systém. Dnes už je zastaralý, kamery jsou poruchové a mají z dnešního pohledu špatné rozlišení. S obměnou začali strážníci prozatím vypsáním výběrového řízení na nákup kamer - obálky se budou otvírat 10. listopadu.

„Pro začátek je vyčleněna částka 11 milionů korun, která patrně pokryje nákup 20 kamer. Ale bude záležet i na vysoutěžené ceně,“ řekla preventistka pardubické městské policie Lucie Klementová.

Ale to je jen začátek. Tato první dvacítka moderních kamer bude fungovat od příštího léta. Celkové náklady dosáhnou 25 milionů korun a místo dnešních 13 starých kamer bude situaci v ulicích nakonec sledovat až 70 či 80 přístrojů.

A to je už z hlediska pardubických chodců i řidičů pořádná změna. K čemu kamery nejvíc slouží?

„Díky nim velmi často odhalíme přestupky proti veřejnému pořádku, zejména noční vandalství. A také se nám tak už několikrát podařilo dohledat pachatele drobných krádeží. Záznamy z těchto kamer rovněž slouží jako důkaz pro orgány činné v trestním řízení,“ vysvětluje využití kamer Lucie Klementová.

Největší význam kamerového systému vidí policisté v jeho preventivním účinku. Po vylepšení budou mít také větší přehled i o dopravní situaci.

Pro pořízení obrazu je počítáno v základním modelu s IP kamerou typu doom s rozlišením Full HD a dvacetinásobným optickým zoomem. Vzhledem k tomu, že tento počet kamer již nelze efektivně sledovat, počítá se se zapojením celé řady automatických analytických funkcí. Proti původnímu systému budou snímat i zvuk, což městští policisté ocení zejména v létě při rušení nočního klidu.

Není vyloučené, že leckomu může být zvýšený dohled nad ulicemi a dalšími veřejnými prostranstvími nepříjemný. Je v pořádku, když se města zamořeného kamerami bojí skuteční či potenciální pachatelé přestupků, přečinů i zločinů. Ale jistě se nemusí zamlouvat i některým dalším "nepodezřelým" - od milenců toužících po soukromí až třeba po lidi se syndromem stihomamu.

Městští policisté však mají několik argumentů, proč se obyvatelé a návštěvníci Pardubic nemají městského kamerového systému bát.

„Je prokazatelné, že v místech, kde je, mají lidé lepší pocit bezpečí, a plní tak preventivní roli. Kamerový systém také v posledních dvaceti letech pomohl v mnoha našich městech v tisících případech a neznám jediný případ, kdy by ho bylo zneužito k jinému účelu, než pro který byl zřízen,“ řekl správce informačních systémů Městské policie Petr Kvaš.

Podle něj Úřad pro ochranu osobních údajů dává striktní požadavky pro nakládání se záznamy. „Osobně se cítím podstatně více ohrožen daty, která jsou k dispozici při používání mobilního telefonu,“ dodal Kvaš.