Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nováčci skákat neměli, brání se obžalovaní za smrt výsadkáře

  12:04aktualizováno  12:04
Okresní soud v Chrudimi začal posuzovat, kdo může za smrt třicetiletého vojenského výsadkáře Lukáše Syručka. V lednu 2009 se mu neotevřel padák. Obžalovaní instruktoři z letecké zkušebny čelí znaleckému posudku, podle něhož o hrozbě věděli. Tvrdí však, že vojsko použilo málo vyzkoušenou skladbu výstroje.

Petr Suchomel (vpravo), jen z obžalovaných za smrt parašutisty, u chrudimského soudu (16. května 2011) | foto: MF DNES

Před soudem stojí vedoucí zkušebny Petr Suchomel a zkušený testovací parašutista Jan Šturc. Oba odmítli přímou zodpovědnost za tragédii.

Z jejich výpovědí však vyplynulo, že výstroj nebyla řádně vyzkoušená a v jejích testech měli pokračovat zkušení výsadkáři. Ne nováčci jako byl Lukáš Syruček a jeho kolegové, kteří měli za sebou jen dvacet seskoků. 

Spor se vede o zkušební seskok ze 7. března 2006, který absolvoval Šturc s tlumokem a ostřelovací puškou. Zkušebna měla pokus nahraný na videu.

K záznamu se dostala při vyšetřování tragédie policie a podle znalce z něj vyplývá, že při skoku došlo ke kritické situaci. Šturc se z ní dostal díky svým zkušenostem.

Když přistál, do protokolu žádné problémy nehlásil. "Protože se nic nestalo," tvrdí. Názor znalce odmítl. "Posudku vůbec nerozumím, nebyla tam žádná nestandardní poloha při seskoku. Každý skáče jiným stylem," argumentoval.

Z výpovědi znalce také vyplynulo, že nebohý výsadkář dostal nedostatečně vyzkoušený hlavní padák, záložní padák i tlumok. Armáda prý vypustila kontrolní zkoušky, které by provedli zkušení výsadkáři.

Oba obžalovaní tak svorně tvrdí, že hlavní chyby se staly jinde. Zřejmě v armádě. Syruček měl tlumok zatížený jen 2,5 kilogramu místo Šturcových pětadvaceti, pouzdro na pušku měl na rameni, ne na tlumoku a skákal s jiným typem padáku. Navíc v hromadném seskoku, který je rizikovější než výše popsaný Šturcův samostatný test.

O problémech se vědělo, ale skákalo se dál

"Se smrtí Lukáše Syručka nemám žádnou spojitost. Seskok neměl být takto proveden, měly se udělat další testy, pak teprve vojskové zkoušky. Obecného ohrožení se dopustil někdo jiný, kdo nechal skákat vojáky bez kvalifikace," prohlásil před soudem obžalovaný vedoucí zkušebny Petr Suchomel.

Už při vyšetřování vyšlo najevo, že den před tragédií měla se stejným typem padáku problém jiná skupina parašutistů. Museli použít záložní padáky. Parašutisté byli vystresovaní na nejvyšší míru, protože o problémech věděli.

"Mohlo zahynout osm chlapů," přiznává někdejší velitel chrudimského výsadkového praporu Zdeněk Kolář. Vdově Aleně Syručkové to potvrdila i armádní komise: "Řekli mi, že také další kluci to měli málem spočítané. Nechápu, že testy nikdo nezastavil, když je provázely tak velké problémy."

Autoři: ,


Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz