Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nováčci skákat neměli, brání se obžalovaní za smrt výsadkáře

  12:04aktualizováno  12:04
Okresní soud v Chrudimi začal posuzovat, kdo může za smrt třicetiletého vojenského výsadkáře Lukáše Syručka. V lednu 2009 se mu neotevřel padák. Obžalovaní instruktoři z letecké zkušebny čelí znaleckému posudku, podle něhož o hrozbě věděli. Tvrdí však, že vojsko použilo málo vyzkoušenou skladbu výstroje.

Petr Suchomel (vpravo), jen z obžalovaných za smrt parašutisty, u chrudimského soudu (16. května 2011) | foto: MF DNES

Před soudem stojí vedoucí zkušebny Petr Suchomel a zkušený testovací parašutista Jan Šturc. Oba odmítli přímou zodpovědnost za tragédii.

Z jejich výpovědí však vyplynulo, že výstroj nebyla řádně vyzkoušená a v jejích testech měli pokračovat zkušení výsadkáři. Ne nováčci jako byl Lukáš Syruček a jeho kolegové, kteří měli za sebou jen dvacet seskoků. 

Spor se vede o zkušební seskok ze 7. března 2006, který absolvoval Šturc s tlumokem a ostřelovací puškou. Zkušebna měla pokus nahraný na videu.

K záznamu se dostala při vyšetřování tragédie policie a podle znalce z něj vyplývá, že při skoku došlo ke kritické situaci. Šturc se z ní dostal díky svým zkušenostem.

Když přistál, do protokolu žádné problémy nehlásil. "Protože se nic nestalo," tvrdí. Názor znalce odmítl. "Posudku vůbec nerozumím, nebyla tam žádná nestandardní poloha při seskoku. Každý skáče jiným stylem," argumentoval.

Z výpovědi znalce také vyplynulo, že nebohý výsadkář dostal nedostatečně vyzkoušený hlavní padák, záložní padák i tlumok. Armáda prý vypustila kontrolní zkoušky, které by provedli zkušení výsadkáři.

Oba obžalovaní tak svorně tvrdí, že hlavní chyby se staly jinde. Zřejmě v armádě. Syruček měl tlumok zatížený jen 2,5 kilogramu místo Šturcových pětadvaceti, pouzdro na pušku měl na rameni, ne na tlumoku a skákal s jiným typem padáku. Navíc v hromadném seskoku, který je rizikovější než výše popsaný Šturcův samostatný test.

O problémech se vědělo, ale skákalo se dál

"Se smrtí Lukáše Syručka nemám žádnou spojitost. Seskok neměl být takto proveden, měly se udělat další testy, pak teprve vojskové zkoušky. Obecného ohrožení se dopustil někdo jiný, kdo nechal skákat vojáky bez kvalifikace," prohlásil před soudem obžalovaný vedoucí zkušebny Petr Suchomel.

Už při vyšetřování vyšlo najevo, že den před tragédií měla se stejným typem padáku problém jiná skupina parašutistů. Museli použít záložní padáky. Parašutisté byli vystresovaní na nejvyšší míru, protože o problémech věděli.

"Mohlo zahynout osm chlapů," přiznává někdejší velitel chrudimského výsadkového praporu Zdeněk Kolář. Vdově Aleně Syručkové to potvrdila i armádní komise: "Řekli mi, že také další kluci to měli málem spočítané. Nechápu, že testy nikdo nezastavil, když je provázely tak velké problémy."

Autoři: ,Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Lepší lávka s eskalátory začne růst nad pardubickým kolejištěm příští rok

Původnímu chudému nadchodu dodal lepší design zastupitel a architekt Milan...

Žádné tahání těžkých kufrů do schodů nebo hledání výtahu. Plánovaný nadchod přes pardubické vlakové nádraží nakonec...

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Lodní kontejner slouží jako prodejna na vesnici a u lidí má úspěch

V Květné u Poličky funguje obchod, který má netradiční podobu, ale sází na...

Už řadu let mizí z nejmenších vesnic venkovské prodejny. S receptem na krachující obchody teď možná přišli v Květné na...

Najdete na iDNES.cz