Východočeské divadlo zve na film. Král bude koktat, mnich šetřit vraždy

  8:05aktualizováno  8:05
Osm premiér, pokračování IN projektů na malé scéně, řada známých hostů jak v činohře, tak i na koncertech, několik nových režisérů a dobrovolný ústup jedné oblíbené herečky do pozadí. Taková bude 104. sezona Východočeského divadla Pardubice, která začne už za pár týdnů.

Během nadcházející sezony uvede Východočeské divadlo v Pardubicích řadu novinek. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ať člověk chce, nebo nechce, tomu porovnání asi neuteče. Bude představitel role koktavého krále stejně uvěřitelný jako Colin Firth?

Podaří se na jevišti navodit podobnou mystickou atmosféru italského kláštera jako ve slavné knize Umberta Eca?

A zamrazí diváka při poslechu písní, které mají v závěsu nastupující nacistický teror, stejně intenzivně jako v proslulém muzikálu s Lizou Minnelli a Michaelem Yorkem? Všem, kteří se podobným otázkám neubrání, odpoví nadcházející sezona.

"Sezonu začneme komedií A je to v pytli, která patří k těm ryze současným, složitějším situačním komediím. Společně ji napsali Ray a Michael Cooney, což jsou otec a syn," řekl dramaturg Východočeského divadla Zdeněk Janál.

Následující dva tituly přinesou různé pohledy na klášterní prostředí, co se doby i děje týká. Nejprve se jeviště Městského divadla promění v klášter, kde nejenom přísně střeží vzácnou knihovnu, ale kde také záhadně umírají mniši.

Dramatizaci románu Jméno růže uvede hostující režisér Petr Kracik, který tak svým způsobem naváže na svou předchozí inscenaci, kterou v Pardubicích nastudoval před necelými dvěma roky. Stejně jako tehdy Dvanáct rozhněvaných mužů i nyní Jméno růže zaměstná hlavně mužskou část hereckého souboru.

Na herečky ovšem dramaturgie nezapomněla, jistým protikladem středověkému příběhu bude na komorní scéně muzikál Jeptišky.

"Zatímco Jméno růže je mysteriózní detektivkou s prvky thrilleru, Jeptišky jsou spíš kabaretem pro pět hereček, který ukáže život v současném klášteře. Věřím, že na malé scéně dostane muzikál ten pravý náboj a energii, která se v malém prostoru správně nakumuluje," uvedl Janál.

Po šedesáti letech se do repertoáru vrátí komedie Rozbitý džbán, zábavná hříčka o soudci, který potřebuje zakrýt svůj vlastní zločin, aby mohl dál soudit. I když tato hra vznikla začátkem 19. století, téma, jak si udržet moc za každou cenu, je nyní více než aktuální.

"Další titul bude pokračováním linie uvádění velkých muzikálů. Režisér Petr Novotný připraví muzikál Cabaret. Je to inscenace poměrně vážná, odehrává se v Německu v roce 1931, tedy v době, kdy se k moci dostává Adolf Hitler," přibližuje Janál. Vedle politického tématu o represi Židů spojuje děj příběhu i milostná zápletka kabaretní zpěvačky a amerického spisovatele.

Chystají se premiéry i koncerty

S tímto obdobím souvisí i další premiéra - Králova řeč, příběh o koktavém králi a jeho svérázném logopedovi. Podle hry Davida Seidlera vznikl v roce 2010 film, který získal čtyři Oscary.

Plánovaná představení

A je to v pytli (režie Robert Bellan) Jméno růže (režie Petr Kracik.) Jeptišky (režie Lumír Olšovský) Rozbitý džbán (režie Vít Vencl) Cabaret (režie Petr Novotný) Mrzák inishmaanský (režie Ladislav Špiner) Králova řeč (režie Petr Novotný) Západ slunce (režie Janusz Klimsza)

Loni v září se představil herec Ladislav Špiner v roli režiséra, v podobě scénického čtení uvedl tragikomedii Mrzák inishmaanský. Nyní tuto formu posune do regulérní inscenace, která obohatí repertoár komorní scény.

Poslední premiérou sezony bude Babelův Západ slunce o konfliktu mezi otcem a synem žijících na židovském předměstí ruské Oděsy. Hru, která se na českých jevištích hrála pouze jednou, uvede režisér Janusz Klimsza. Pro něj, stejně jako pro jeho kolegy Roberta Bellana a Víta Vencla to bude vůbec první spolupráce s pardubickým divadlem.

Nadále bude pokračovat cyklus scénického čtení IN projekty, atraktivní budou i dovozová představení. Hostovat zde bude například Divadlo Na Fidlovačce nebo Simona Stašová, své koncerty odehrají 4TET, Petra Janů, Richard Müller či Pavel Dobeš.

Malá změna čeká i herecký soubor. Fanoušci herečky Kristiny Jelínkové se musí připravit na to, že ji v nové sezoně uvidí velice zřídka. Herečka totiž v září porodí, takže ji na nějaký čas pohltí úplně jiná hlavní role.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Další z rubriky

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Změna v Chrudimi: město online, otevřené, ale konkrétní kroky jsou hádankou

Chrudim je druhé největší město Pardubického kraje.

Politici, kteří řídili Chrudim 28 let v čele se starostou Petrem Řezníčkem (SNK ED), pomalu míří do opozice. Nahradit...

VIDEO: Policisté honili zdrogovaného řidiče, museli za ním až do řeky

Policisté pronásledovali zdrogovaného řidiče.

Policisté na Chrudimsku v pondělí večer pronásledovali ujíždějícího řidiče a na konci honičky se ještě namočili v...

Najdete na iDNES.cz