Východočeské divadlo zve na film. Král bude koktat, mnich šetřit vraždy

  8:05aktualizováno  8:05
Osm premiér, pokračování IN projektů na malé scéně, řada známých hostů jak v činohře, tak i na koncertech, několik nových režisérů a dobrovolný ústup jedné oblíbené herečky do pozadí. Taková bude 104. sezona Východočeského divadla Pardubice, která začne už za pár týdnů.

Během nadcházející sezony uvede Východočeské divadlo v Pardubicích řadu novinek. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ať člověk chce, nebo nechce, tomu porovnání asi neuteče. Bude představitel role koktavého krále stejně uvěřitelný jako Colin Firth?

Podaří se na jevišti navodit podobnou mystickou atmosféru italského kláštera jako ve slavné knize Umberta Eca?

A zamrazí diváka při poslechu písní, které mají v závěsu nastupující nacistický teror, stejně intenzivně jako v proslulém muzikálu s Lizou Minnelli a Michaelem Yorkem? Všem, kteří se podobným otázkám neubrání, odpoví nadcházející sezona.

"Sezonu začneme komedií A je to v pytli, která patří k těm ryze současným, složitějším situačním komediím. Společně ji napsali Ray a Michael Cooney, což jsou otec a syn," řekl dramaturg Východočeského divadla Zdeněk Janál.

Následující dva tituly přinesou různé pohledy na klášterní prostředí, co se doby i děje týká. Nejprve se jeviště Městského divadla promění v klášter, kde nejenom přísně střeží vzácnou knihovnu, ale kde také záhadně umírají mniši.

Dramatizaci románu Jméno růže uvede hostující režisér Petr Kracik, který tak svým způsobem naváže na svou předchozí inscenaci, kterou v Pardubicích nastudoval před necelými dvěma roky. Stejně jako tehdy Dvanáct rozhněvaných mužů i nyní Jméno růže zaměstná hlavně mužskou část hereckého souboru.

Na herečky ovšem dramaturgie nezapomněla, jistým protikladem středověkému příběhu bude na komorní scéně muzikál Jeptišky.

"Zatímco Jméno růže je mysteriózní detektivkou s prvky thrilleru, Jeptišky jsou spíš kabaretem pro pět hereček, který ukáže život v současném klášteře. Věřím, že na malé scéně dostane muzikál ten pravý náboj a energii, která se v malém prostoru správně nakumuluje," uvedl Janál.

Po šedesáti letech se do repertoáru vrátí komedie Rozbitý džbán, zábavná hříčka o soudci, který potřebuje zakrýt svůj vlastní zločin, aby mohl dál soudit. I když tato hra vznikla začátkem 19. století, téma, jak si udržet moc za každou cenu, je nyní více než aktuální.

"Další titul bude pokračováním linie uvádění velkých muzikálů. Režisér Petr Novotný připraví muzikál Cabaret. Je to inscenace poměrně vážná, odehrává se v Německu v roce 1931, tedy v době, kdy se k moci dostává Adolf Hitler," přibližuje Janál. Vedle politického tématu o represi Židů spojuje děj příběhu i milostná zápletka kabaretní zpěvačky a amerického spisovatele.

Chystají se premiéry i koncerty

S tímto obdobím souvisí i další premiéra - Králova řeč, příběh o koktavém králi a jeho svérázném logopedovi. Podle hry Davida Seidlera vznikl v roce 2010 film, který získal čtyři Oscary.

Plánovaná představení

A je to v pytli (režie Robert Bellan) Jméno růže (režie Petr Kracik.) Jeptišky (režie Lumír Olšovský) Rozbitý džbán (režie Vít Vencl) Cabaret (režie Petr Novotný) Mrzák inishmaanský (režie Ladislav Špiner) Králova řeč (režie Petr Novotný) Západ slunce (režie Janusz Klimsza)

Loni v září se představil herec Ladislav Špiner v roli režiséra, v podobě scénického čtení uvedl tragikomedii Mrzák inishmaanský. Nyní tuto formu posune do regulérní inscenace, která obohatí repertoár komorní scény.

Poslední premiérou sezony bude Babelův Západ slunce o konfliktu mezi otcem a synem žijících na židovském předměstí ruské Oděsy. Hru, která se na českých jevištích hrála pouze jednou, uvede režisér Janusz Klimsza. Pro něj, stejně jako pro jeho kolegy Roberta Bellana a Víta Vencla to bude vůbec první spolupráce s pardubickým divadlem.

Nadále bude pokračovat cyklus scénického čtení IN projekty, atraktivní budou i dovozová představení. Hostovat zde bude například Divadlo Na Fidlovačce nebo Simona Stašová, své koncerty odehrají 4TET, Petra Janů, Richard Müller či Pavel Dobeš.

Malá změna čeká i herecký soubor. Fanoušci herečky Kristiny Jelínkové se musí připravit na to, že ji v nové sezoně uvidí velice zřídka. Herečka totiž v září porodí, takže ji na nějaký čas pohltí úplně jiná hlavní role.

Nejčtenější

Bezdomovcům nedávejte ani korunu, vyzvou Svitavy veřejnost

Bezdomovci si budou muset na bydlení v novém „útulku“ vydělat

Bezdomovcům ve Svitavách začínají těžké časy. Město je hodlá hned několika způsoby vytlačit z centra. Nenechá je pít...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Další z rubriky

Muž přitápěl ve skleníku, zabil ho unikající oxid uhelnatý

Hasiči v domu zasahovali v dýchací technice. (30. října 2018)

Hasiči se záchranáři před polednem oživovali muže z Vysokého Mýta, který si ve skleníku přitápěl plynovými kamny....

Hrubián oběsil na vodítku psa, za týrání mu hrozí až tři roky vězení

Služebna Policie ČR

Až tři roky vězení hrozí muži z Luže na Chrudimsku, kterého stíhá policie za týrání zvířete. Podle vyšetřovatelů...

VIDEO: Dostihy vystřídalo kluziště, Pardubice mají třetí ledovou plochu

Novou ledovou plochu otestují první bruslaři v neděli.

V Pardubicích vznikla po dvou kluzištích na zimním stadionu třetí ledová plocha. Na závodišti v blízkosti cílové roviny...

Najdete na iDNES.cz