Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Město chce lékárnu s provozem přes noc. Připlaťte si, reaguje hejtman

  • 12
V Pardubicích se lékárna v tamní nemocnici zavírá každý den v deset hodin večer. Pardubičtí politici to považují za problém a chtějí lékárnu, která bude fungovat 24 hodin denně. Pardubický kraj ale tuto službu hradit nehodlá.

Představitelé Pardubic si přejí, aby obyvatelé měli k dispozici lékárnu, která funguje non stop podobně jako je tomu v Hradci Králové. Vedení Pardubického kraje si ale myslí, že by taková služba nebyla příliš využívaná a nehodlá ji platit.

Mezi politiky ve vedení Pardubic pod taktovkou hnutí ANO a Pardubickým krajem řízenými hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD to skřípe odjakživa. Nejnovější spor se týká lékárny. Ta v pardubické nemocnici se každý den zavírá v deset večer, což se magistrátu nelíbí. Primátor Martin Charvát proto požádal hejtmana, aby zajistil nepřetržitý provoz.

„Na lékařskou pohotovost, zvláště ve večerních a nočních hodinách, jdete v případě vážného zdravotního stavu, byť se může jednat o subjektivní pocit. Připadá mi absurdní, že ve chvíli, kdy opouštíte pohotovostního lékaře těsně po 22. hodině, nemáte šanci získat předepsaný lék,“ uvedl Charvát.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický je připraven zajistit, aby lékárna v Pardubicích zavírala o půl hodiny či o hodinu později. Zároveň ale odmítá, aby Pardubický kraj sám platil nepřetržitý provoz lékárny. „V minulosti jsme to vyhodnocovali, těch příchozích během noci jsou jen jednotky. Pokud by na tom město trvalo, mělo by na takovou službu přispět,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že nepřetržitý provoz by mohl zvýšit náklady až o milion korun ročně.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický si dokáže představit, že lékárna bude zavírat o půl hodiny či o hodinu později, aby k takovým případům dojít nemohlo. Zároveň ale odmítá platit nepřetržitý provoz lékárny.

„Vyhodnocovali jsme to, těch příchozích jsou jednotky, díky tomu je to veřejná služba, kterou by podle mne mělo město podpořit ze svých finančních prostředků,“ uvedl hejtman Martin Netolický pro Český rozhlas.

Kraj by se měl k tomu postavit čelem, říká primátor

Jenže primátor je přesvědčen, že zajištění non stop lékárny je věc, která přísluší kraji a nikoliv městu. „Zatím jsem přesvědčen, že ve chvíli, kdy krajská vláda hovoří o prosperujícím krajském zdravotnictví a o tom, jak spokojenost pacienta je na prvním místě, měl by se zřizovatel, tedy kraj, k zajištění této záležitosti postavit čelem,“ uvedl Charvát.

Lékaři to však za tak velký problém nepovažují. Například pardubická dětská lékařka Helena Jandová si myslí, že nepřetržitý provoz lékárny v Pardubicích není nutný. „Na pohotovosti vás na akutní situace vybaví lékem,“ uvedla.

Obyvatelé Pardubic mají také ve srovnání s lidmi z jiných částí kraje nezanedbatelnou výhodu. Díky čtyřproudové silnici mohou za dvaceti minut dojet do lékárny v Hradci Králové. Podobná možnost lidem z jiných měst chybí. Roli pohotovostních lékáren postupně v Chrudimi, Svitavách či v České Třebové převzal řetězec Dr. Max, který ale po dvacáté hodině už nefunguje.

Charvát doufá, že lidem v Pardubicích nakonec pomůže nová ředitelka pardubické a chrudimské nemocnice a bývalá primátorka Štěpánka Fraňková.
„Přislíbila, že záležitost a její možné řešení prověří a především zajistí podávání nejnutnějších léků pro akutní případy, a to především na dětské pohotovosti,“ uvedl Charvát