Nominace v pardubické ČSSD dopadly podle tajně pořízených nahrávek

  17:30aktualizováno  17:30
Víkendové nominační volby kandidátů na hejtmana v ČSSD Pardubického kraje dopadly přesně podle scénáře, který bývalý místopředseda Miroslav¨Petržílek předestřel na nahrávkách tajně pořízených podnikatelem Liborem Joskou. Na první místo se vyšplhal náměstek pardubického hejtmana Jan Tichý.

Náměstek pardubického hejtmana Jan Tichý se stal lídrem kandidátky ČSSD do krajských voleb pro pardubický okres. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Tichý byl jedničkou do krajských voleb za pardubický okres zvolen na sobotní nominační konferenci ČSSD. Na druhém místě je Zdeněk Křišťál. Na samotném výčtu kandidátů by nebylo nic divného, pokud by jej už dopředu nepředpověděl pardubický podnikatel Libor Joska.

"Ručím za to, že Tichý bude o víkendu zvolen lídrem a dvojkou bude Zdenek Křišťál, jak říkal Petržílek," uvedl podnikatel minulý týden v rozhovoru pro MF DNES.

Jednatel stavební firmy Chládek a Tintěra Libor Joska proslul zveřejněním tajně pořízených nahrávek s bývalým krajským místopředsedou Miroslavem Petržílkem. Chtěl poukázat na korupční prostředí, které vládne v ČSSD.

Na nahrávkách se bývalý místopředseda Petržílek chlubil, jak dokáže díky účelově založeným organizacím ovládat život ve straně a jak ho nic nezastaví před plánem udělat z Jana Tichého hejtmana, aby mohl s jeho pomocí dál pokračovat v korupčních praktikách.

"Pan Joska má asi křišťálovou kouli"

Leckdo by mohl namítnout, že Joska jen uhodl nejvhodnějšího kandidáta. Jenže Tichý má za sebou v pozici náměstka hejtmana několik přehmatů. Nepovedla se mu organizace dopravy ve spolupráci s firmou Oredo, stejně tak mu lidé nemohou zapomenout rušení železničních spojů a tratí.

Zveřejnění nahrávek Petržílka stálo křeslo funkcionáře i členství ve straně. Navíc ho vyšetřuje policie. Jeho plány však nyní vycházejí do puntíku, ačkoliv si to vedení strany nechce připustit. "Pan Joska má asi křišťálovou kouli, když dokáže předpovědět, kdo bude nominován do krajských voleb," uvedl mluvčí strany Miloslav Kučera.

Ani samotná sobotní nominační konference neměla hladký průběh. Nemohlo na ní hlasovat osm delegátů. Shodou okolností těch, kteří pocházejí z organizace, již vede Markéta Tauberová. Tu nedávno hejtman Radko Martínek sesadil z křesla náměstkyně zodpovědné za zdravotnictví.

"Organizace, které předsedá Tauberová, se nesešla v dostatečném počtu a neměla na programu volbu delegátů. Musíme měřit všem stejným metrem," řekl Kučera.

Svoboda: Ve straně si jdou po krku

Důvod, proč nakonec nemohli zvolení delegáti hlasovat, však přijde podivný jinému kandidátovi na hejtmana, řediteli pardubické záchranky Pavlu Svobodovi.

"Prý jedna schůze nebyla svolána v souladu se stanovami. Spíše to samo o sobě mluví o tom, jak si jdou ve straně po krku," řekl Svoboda, který sám nakonec skončil až na samém konci nominační listiny.

Svoboda se netají tím, že aktivity podnikatele Josky, který zveřejnil nahrávky, na kterých bývalý funkcionář ČSSD bez obalu mluví o korupčních praktikách, považuje za přínosné. "Můžeme se bavit o tom, zdali je tajné nahrávání fér nebo nefér, ale pravda je, že bez toho podobné levárny nevymýtíme," řekl.

Jan Tichý nebral telefon a nereagoval na SMS a do uzávěrky novin se k věci nevyjádřil.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Další z rubriky

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Devadesát tun ryb z Buňkova na Pardubicku musí zlikvidovat kvůli viru

Veterináři nařídili usmrcení ryb v rybníku Buňkov na Pardubicku.

Ryby v rybníce Buňkov v Břehách na Pardubicku jsou nakažené herpes virem. Není přenosný na člověka, ale mohl by se...

VIDEO: Policisté honili zdrogovaného řidiče, museli za ním až do řeky

Policisté pronásledovali zdrogovaného řidiče.

Policisté na Chrudimsku v pondělí večer pronásledovali ujíždějícího řidiče a na konci honičky se ještě namočili v...

Najdete na iDNES.cz