Některé programy Noci kostelů se zaměří i na postavu Jana Husa, kterou ztvárnil v novém českém filmu Matěj Hádek (uprostřed). Promítání první části filmu a beseda o ní bude součástí programu Noci kostelů v Brandýse nad Orlicí.

Některé programy Noci kostelů se zaměří i na postavu Jana Husa, kterou ztvárnil v novém českém filmu Matěj Hádek (uprostřed). Promítání první části filmu a beseda o ní bude součástí programu Noci kostelů v Brandýse nad Orlicí. | foto: Česká televize

Kostely lákají na filmy, divadla, pohádky, anekdoty i Jana Husa

  • 0
Páteční akce Noc kostelů láká nejen na možnost pokochat se architekturou a výtvarnými díly chrámů, kaplí a dalších svatostánků, ale i na množství kulturních a dalších aktivit. Letos se řada z nich dotýká 600. výročí smrti významného církevního reformátora Jana Husa.

V Litomyšli, Vysokém Mýtě a dalších městech pořádají katolíci i evangelíci ekumenickou hru pro děti, která jim přiblíží život a dílo neortodoxního a na svou dobu moderního katolického kněze. V chrudimském evangelickém kostele připravují výstavku publikací souvisejících s Husovým životem a dílem.

V Brandýse nad Orlicí chystají večerní promítání prvního dílu nového českého filmu Jan Hus s Matějem Hádkem v titulní roli, vlastně paralelně s televizní premiérou. Ale v evangelickém kostele mu bude předcházet beseda s historikem a teologem Dušanem Coufalem. Diskutovat se bude o tom, v čem je Hus dodnes aktuální, mluvit se bude i o úrovni českých historických filmů.

„Přeji si, aby se během květnové noci, kdy se kostely otevřou, spolu s nimi otevřela i srdce všech, kteří do nich vstoupí,“ řekl královéhradecký biskup Jan Vokál.

V Pardubickém kraji se oproti roku 2014 počet přihlášených kostelů mírně snížil, blíží se ke dvou stovkám. „Stejně jako loni i letos je nejvíce přihlášených kostelů v okrese Ústí nad Orlicí,“ řekl mluvčí diecéze Lukáš Peška. Z přihlášených kostelů, sborů, kaplí v diecézi jich jsou asi tři čtvrtiny katolických.

Řada programů je zaměřena na děti. Pardubický kostel svatého Václava láká například na podvečerní streetball a kreslení křídou na chodník. Dětem je určeno i divadelní představení „Cestujeme světem“ jako prezentace pardubické ZŠ a MŠ Noe, hra s poustevníkem Františkem ve Vraclavi na Vysokomýtsku i brandýské i choceňské autorské čtení nové knihy pro děti Kaštánkova dobrodružství.

Pohádky z celého světa zazní v Litomyšli v podání žáků dramatického oddělení tamní ZUŠ. Pro děti bude určeno i lanškrounské divadelní představení dětí a mládeže „Otrokář, který našel milost“, anebo výtvarná díla, soutěže i zpívání v Bukovce na Přeloučsku.

Divadelní lahůdkou by měly být Pohyblivé obrázky neboli noční divadlo Hany Voříškové s hudbou manželů Vedralových v Litomyšli anebo taneční vystoupení „Jdeme za světlem“ tamtéž.

Štěpán Rak, Payne i náboženské anekdoty

Hudba programům dominuje. Pardubice lákají do kostela svatého Bartoloměje na koncert duchovní hudby, Přelouč na koncert Scholy Cantoribus, Chrudim na pěvecké sbory ZUŠ, Vraclav zve během popíjení „zázračné vraclavské vody“ a při tvořivé dílně Síla bylinek i na koncert pěveckého sboru Musica da Chiesa.

Králíky a jejich kostel na Hoře Matky Boží se mohou těšit na kytarový koncert Štěpána Raka, Litomyšl na pěvce Vox humana, Brandýs na sopranistku Martu Filovou a varhaníka Josefa Coufala.

Jedním z lákadel programu v Heřmanově Městci bude autorské čtení spisovatele Petra Pazdery Payna. Ačkoli se návštěvníci Noci kostelů připravují spíše na výtvarné umění z doby před staletími, v litomyšlském kostele Povýšení Svatého Kříže je bude čekat úplně něco jiného, výstava s názvem Církevní a náboženské vtipy a anekdoty.

Do programu Noci kostelů stále více proniká filmový žánr. Například v pardubickém kostele svatého Bartoloměje bude možné zhlédnout dokument Odlívání zvonu Arnošt, v chrudimském kostele Českobratrské církve evangelické projekci autorského filmu režiséra Tomáše Pavlíčka „Parádně pokecal“. Ve Dvakačovicích je na programu promítání filmu Free China a v husitském kostele v Heřmanově Městci projekce dokumentárního filmu Olgy Sommerové Sedm světel o židovských ženách, které nejenom že přežily holocaust, ale aktivně se podílely na odboji proti nacistickému režimu za druhé světové války.

Zážitkem by měla být i výjimečná prohlídka dřevěné osmiboké zvonice v Sezemicích, která je svým tvarem, zakončením cibulovou věžičkou a velikostí jedinou v Čechách.