Příkladem jedné z mnoha firem, které dnes rostou a potřebují nové pracovníky, je  zpracovatel sklovláknitých pramenů litomyšlský závod Saint-Gobain Adfors CZ.

Příkladem jedné z mnoha firem, které dnes rostou a potřebují nové pracovníky, je zpracovatel sklovláknitých pramenů litomyšlský závod Saint-Gobain Adfors CZ. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Rekordní Plzeňsko a Pardubicko. Nikde se neshání práce snáz

  • 0
Od vzniku Pardubického kraje v něm nebylo tak málo lidí bez práce jako nyní. Přibližně 9 800 evidovaných nezaměstnaných v polovině roku znamená pokles o desetinu procentního bodu na 2,6 procenta. Jen jeden kraj má nezaměstnaných ještě méně.

Ve statistikách se Pardubický kraj, pokud jde o počty ubytovaných turistů, vždy krčí na posledním, nebo předposledním místě. Teď se ale dostal do čela ostatních regionů v jiné a pro obyvatele důležitější disciplíně. Lidé tu seženou práci snadněji než v Praze i Středočeském kraji. Jenom v Plzeňském kraji je nezaměstnaných na počet obyvatel ještě méně. V jednom ohledu Pardubický kraj dokonce vede.

„V celém Pardubickém kraji máme 14 500 volných pracovních míst, a proti tomu necelých 9 800 uchazečů o zaměstnání. Počtem 0,7 uchazečů na jedno volné pracovní místo jsme nejvýše,“ řekl ředitel krajské pobočky Úřadu práce Petr Klimpl.

Velký ekonomický boom vytváří volná pracovní místa vlastně ve všech oborech. I proto přinášejí poslední statistiky nové rekordy. Jednak se ještě nikdy nestalo, aby všechny okresy v kraji měly podíl nezaměstnaných nižší než celostátní průměr a také aby nejméně lidí bez práce bylo překvapivě na Chrudimsku a Orlickoústecku. Tam dosáhl ke konci pololetí jejich podíl 2,4 procenta, a je tedy ještě o desetinku nižší než na průmyslovém Pardubicku.

Firmy se o zaměstnance přetahují

„Severovýchodní část kraje, zvláště Orlickoústecko, ovlivňuje volnými místy automobilka ve Kvasinách na Rychnovsku. Ale pod celorepublikovým průměrem jsou i třeba Svitavsko nebo Hlinecko, kde vznikla celá řada drobných firem o 10 až 15 lidech, absorbujících uvolněnou pracovní sílu,“ řekl Petr Klimpl, který připomíná například i dříve vysokou nezaměstnanost v Moravské Třebové, k jejímuž snížení přispěla tamní průmyslová zóna s menšími zaměstnavateli.

Nezaměstnanost za červen v procentech

Plzeňský kraj 2,5

Pardubický kraj 2,6

Královéhradecký kraj 2,7

Jihočeský kraj 2,7

Praha 2,9

Středočeský kraj 3,3

Vysočina 3,5

Zlínský kraj 3,5

Karlovarský kraj 4,0

Liberecký kraj 4,1

Olomoucký kraj 4,4

Jihomoravský kraj 4,7

Moravskoslezský kraj 6,2

Ústecký kraj 6,4

ČR celkem 4,0

Vývoj nezaměstnanosti v okresech kraje

okres Pardubice 2,5

okres Chrudim 2,4

okres Ústí nad Orlicí 2,4

okres Svitavy 3,4

Nejméně lidí bez práce je na Hlinecku (1,4 %), nejvíce jich je na Moravskotřebovsku (5,7 %).

Pramen: Úřad práce ČR

Samotné firmy musejí o nové lidi bojovat. „Dnes je těžší získávat nové pracovníky. Samozřejmě to trvá déle a je to náročnější než před několika lety. Nedaleko jsou Škodovka v Kvasinách, AVX a Schott v Lanškrouně, německá firma INA buduje nový závod ve Svitavách, na Litomyšlsku je Saint-Gobain, ale je tu i řada menších nástrojáren a dalších firem s potřebou obráběčů kovů, elektromechaniků, pracovníků do technické přípravy výroby, kontroly kvality a tak dále,“ řekl například generální ředitel orlickoústecké firmy Rieter CZ Jan Lustyk s tím, že je třeba nabízet zajímavou práci a také slušné mzdy.

Problémy získat nové potřebné pracovníky má řada firem na celém území kraje, protože si z větší části užívají dnešní konjunktury. Podle Petra Klimpla má navíc na snížení počtu uchazečů o práci vliv i to, že dříve si nezaměstnané zvali na úřad jen jednou za dva měsíce a nyní třeba i dvakrát týdně. „Potom se tito lidé raději odhlásí z evidence úřadu práce. Někteří přiznají, že někde pracují,“ dodal ředitel.

Pardubické statistiky podle něj ovlivňuje oblast Husovy a Češkovy ulice, kde žijí v hojném počtu lidé dlouhodobě nezaměstnaní žijící na sociálních dávkách. V jiných okresech v kraji tak velké vyloučené lokality nejsou.

Nejnižší nezaměstnanost v zemi měl na konci června okres Rychnov nad Kněžnou, kde byla míra nezaměstnanosti 1,2 procenta.

Nižší podíl nezaměstnaných byl pouze v Plzeňském kraji s hodnotou 2,5 procenta, naopak nejvyšší byl v Ústeckém kraji, kde nezaměstnanost dosáhla hodnoty 6,4 procenta. Sousední Královéhradecký kraj je s 2,7 procenty společně s Jihočeským krajem na třetím místě.