Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jako lídr jdu do voleb naposledy, říká Netolický. Nechce být dinosaurem

  7:59aktualizováno  7:59
Jedno se zdá jisté. Martin Netolický vede svou ČSSD do krajských voleb naposledy. Stále velmi mladý politik, chce po následujícím volebním období ukončit kariéru na krajském úřadě.

Martin Netolický | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na první pohled by se mohlo zdát, že hejtman Martin Netolický má před volbami větší potíže s některými kolegy ve straně než se soupeři z jiných partají. S nimi je totiž buď za dobře a nebo je nekompromisně stírá ve veřejných debatách i na sociálních sítích.

Ovšem na vnitrostranickém bojišti musel v poslední době svést nejede ostrý souboj, aby si uchoval pozici silného lídra. Nejvíce rozruchu bylo kolem nápadu na zřízení nové krajské nemocnice, který vedle politiků z ANO silně podporoval i městský radní za ČSSD Vítězslav Novohradský a to i přesto, že moc dobře věděl, že Netolický je kategoricky proti.

„Vnímám to tak, že pan Novohradský chtěl nastartovat jakousi debatu o dvou možných cestách. Samozřejmě by bylo krásné postavit novou nemocnici na zelené louce, ale důležité je také říci, kde na ni vezmu peníze. Dokonce bych takový nápad mohl posunout dál, že by bylo nejlepší postavit novou krajskou nemocnici v geografickém středu kraje, to znamená někde u Litomyšle. Jenže každý takový nápad stojí nemalé peníze, které nemáme,“ říká nejmladší hejtman v dějinách České republiky Martin Netolický.

Takže vaše vztahy s panem Novohradským nemocnice nepoškodila? Přece jen kandiduje za vámi hned na čtvrtém místě krajské kandidátky a dá se počítat s tím, že budete muset úzce spolupracovat.
Já mám s panem doktorem korektní vztahy. Vídáme se poměrně často v rámci předvolebních akcí. Nebudu na druhou stranu zastírat, že jsou lidé, ke kterým mám lidsky blíž a jsou lidé, ke kterým to mám dál. Ale to je normální v životě i v politice. Jsem přesvědčený, že shodu najdeme.

Nemáte přesto strach, že po volbách budou o koalici vyjednávat dvě sociální demokracie?
V žádném případě taková varianta nenastane. Nebude to možné, protože vyjednávání musí probíhat prostřednictvím lídra a možné koalici bude rozhodovat demokraticky většinou zastupitelský klub. To znamená, že individuální rozhovory jsou možné, ale rozhodnutí bude vznikat takto.

To je jasné. Přesto občas takové mechanismy zkolabují a začnou se dít nečekané věci.
Vím, kam míříte. Slyšel jsem také hodně možných a zaručených povolebních scénářů, ale musím se jim smát. Rád bych všem jejím šiřitelům vzkázal, že to ani snad nemohou myslet vážně. Sociální demokracie je jednotná pod mým velením a po volbách se to jasně ukáže.

Máte za sebou čtyři roky na pozici hejtmana. Z pohledu zvenku se zdá, že vaše spolupráce hlavně s náměstkem Romanem Línkem byla až idylická. Dá se počítat s tím, že ta pohoda se přeleje i do povolebního vyjednávání s Koalicí pro Pardubický kraj?
Podívejte, pokud chcete, aby Pardubický kraj někam spěl, tak to v jeho vedení musí fungovat i po lidské stránce. To je stejné, jako v každém jiném zaměstnání. Chodím do práce a neumím si představit, že bych tady čtyři roky na někoho koukal s naštvaností nebo dokonce pomlouval či intrikoval. Myslím, že díky tomu jsme se vyhnuli dlouhým a zbytečným zasedáním plných osobních útoků a hádek, které k ničemu nevedou a hlavně zdržují od práce. Jsem rád, že jsme něco stihli a podle reakcí na mítincích bych řekl, že to lidi vidí a kvitují.

Máte nějaký odhad, jak by volby mohly za týden dopadnout?
Každý, kdo do nich jde, tak chce vyhrát. Já osobně pak mám tři cíle. Prvním je obhájit vítězství. Druhým cílem je obhájit počet mandátů a cokoliv navíc je bonus. Otázkou je, jak dopadnou povolební vyjednávání, ale dávám si reálné cíle.

Jak podle vás budete vypadat vyjednávání, ve kterém bude nově zastoupeno hnutí ANO?
Myslím, že to bude stejné jako v minulých volbách. Hned druhý den jsou totiž v Pardubicích dostihy a tam se všichni potkáme a začnou spekulace. Už jsem si také zvykl, že tam do toho budou zasahovat i lidé, kteří nejsou ani zvoleni a nenesou žádnou odpovědnost. Čekám tedy, že neděle bude výživná, ale také jsem přesvědčený o tom, že další dny budou mnohem klidnější, než tomu bude v ostatních krajích.

Nakolik podle vás může situaci v kampani ovlivnit to, že vašimi největšími soupeři jsou lidovci a hnutí ANO, tedy partaje, který sedí spolu s ČSSD ve vládě?
Tak sice to jsou naši největší soupeři, ale zároveň to jsou nejpravděpodobnější partneři. I proto se budu snažit tu kampaň vést v nekonfrotačním stylu, bez zbytečných emocí. Nechci to dělat osobně vyhrocené, aby po kampani byly spálené vztahy a my se nebyli schopni ani potkat.

A vliv na budoucí koalici to mít může?
To si nemyslím. Vláda je jedna věc a krajský úřad jiná. Určitě budou roli hrát i ty zmíněné osobní vztahy, navíc jsou tady i jiné strany, které mají ambice. Těch možností může být hodně.

Vy už jste v minulosti říkal, že pokud budete znovu hejtmanem, příště už kandidovat nebudete. To rozhodnutí stále platí?
Řekl jsem to poprvé loni v srpnu a stále si zatím stojím. Politik je v obecné rovině nežádoucí tvor, kterého lidi většinou nemají rádi a není možné něco takového dělat příliš dlouho. Navíc s podobnou funkcí souvisí i to, že nevím, co je pracovní doba, často nemám víkendy, prostě to chce celého člověka, abych tu funkci mohl dělat tak dobře, jak chci já. Ale to se podle mne nedá zvládnout déle než zmíněná dvě období. Nerad bych se stal nějakým místním dinosaurem, který tady bude roky.

Na druhou stranu můžete dostat silný mandát a odcházení může být velmi komplikované...
Jde o moje osobní rozhodnutí, a tak si za ním stojím. Nyní dám politice ještě všechno, jdu do voleb s plným nasazením, ale za čtyři roky to už opakovat nebudu. Neříkám, že se úplně stáhnu z politiky, ale budu hledat jinou pozici. Ostatně jsem také jen člověk, který má své zájmy, svůj život a nerad bych obětoval své nejlepší roky života jen schůzování.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz