Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nesahejte nám na lokálky, protestují tisíce lidí proti rušení vlaků

  18:24aktualizováno  18:24
Radní Pardubického kraje chtějí posílit autobusovou dopravu na úkor vlaků. Z některých tratí úplně či částečně zmizí tradiční lokálky. Lidé se bouří, nadávají a sepisují petice.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

"Obáváme se, že výsledkem chystané analýzy společnosti Oredo bude zrušení osobní vlakové přepravy na trati Štíty - Dolní Lipka. S tímto záměrem nesouhlasíme a žádáme okamžité zastavení všech kroků vedoucích ke zrušení osobní železniční dopravy na uvedené trati," píší autoři jedné z petic.

Další se týká trati Hanušovice -Dolní Lipka. "Budeme také spouštět internetovou petici, aby se dostala k co nejvíce lidem," uvedl jeden ze spoluautorů Miroslav Drobný. Pod každou ze dvou petic sebrali organizátoři zatím zhruba 2000 podpisů.

Rušení či omezování vlakových spojů odmítají i obyvatelé dalších oblastí, například podél trati Žďárec u Skutče - Pustá Kamenice na Chrudimsku.

"Vlakové spoje mají být v plné výši nahrazeny autobusovými. A tomu snad někdo věří? Já tedy ne. Je mi jasné, že časem se ukáže, že ten či onen spoj je nerentabilní, dostatečně nevyužívaný a bude jich ubývat. Vše to spěje k tomu, že trať bude dřív či později zrušena úplně. Zaroste travou, koleje si rozkradou sociálně slabší a nepřizpůsobiví občané. A zbudou nám jen vzpomínky," varuje na webových stránkách Krouny Lenka Balounová, která zdůrazňuje, že železniční doprava je ekologická.

Autobusy jsou levnější, tvrdí krajští radní

Představitelé kraje si však za rozhodnutím šetřit na vlacích stojí. "Jestliže Pardubický kraj platí u autobusové dopravy prokazatelnou ztrátu 18 korun za kilometr a u železnice ztrátu 92 korun na kilometr, pak už nechceme platit tuto částku tam, kde jezdí jen jednotky cestujících a jednodušší by bylo odvézt je taxíkem," řekl náměstek hejtmana a radní pro dopravu Jan Tichý.

Podle něj bude v celkovém objemu vlaková doprava na území kraje zachována a doprava autobusy se zvýší přibližně o deset procent. Ušetřené prostředky se totiž použijí pro posílení vlakových spojů tam, kde jsou hojně využívány.

Osobní vlaky by mohly přestat jezdit také na tratích mezi Heřmanovým Městcem a Prachovicemi na Chrudimsku, Moravskou Třebovou a Chornicemi na Svitavsku a Borohrádkem a Holicemi na Pardubicku. Anebo po vzoru úseku mezi Vysokým Mýtem a Litomyšlí zvolí kraj po dohodě se samosprávami kompromis a autobusy nahradí jen několik vlakových spojů.

Podle náměstka Tichého není v žádném případě vhodné mluvit o rušení tratí kdekoliv. Pardubický kraj může maximálně "neobjednat přepravu" po nich. Vlastní zrušení by bylo věcí správy železniční dopravní cesty. "Soukromý dopravce nebo sdružení obcí by přece mohlo trať dále využívat a provozovat," tvrdí Tichý.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Další z rubriky

Friends Fest na pardubickém závodišti rozproudí angličtí bouřliváci Slade

Britská kapela Slade se představila také v roce 2014 v Litomyšli.

Pravou atmosféru Ameriky mohou v sobotu ochutnat návštěvníci třetího ročníku Friends Festu. Na pardubickém dostihovém...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

Najdete na iDNES.cz