Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice vyhlásily válku infekcím, ročně se v nich nakazí tisíce lidí

  9:36aktualizováno  9:36
Svitavská nemocnice přinutila lékaře, aby hlásili všechny případy pacientů, kteří se nakazili v nemocnici. Ukázalo se, že nemocniční infekci dostal téměř každý dvacátý. Některé nemocnice soudí, že tolik nakažených u nich není.
V nemocnicích se nakazí každý dvacátý pacient, oslabení lidé mohou i zemřít. Ilustrační foto

V nemocnicích se nakazí každý dvacátý pacient, oslabení lidé mohou i zemřít. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Několik tisíc pacientů se každý rok v nemocnicích Pardubického kraje nakazí infekcí, jejich léčba se kvůli tomu prodlouží, někteří dokonce zemřou.

Často za to může banalita, zdravotní sestra přechází od jednoho pacienta k druhému a neumyje si ruce.

I když nemocniční nákazu podle odborníků dostane u nás zhruba každý dvacátý pacient, lékaři přiznávají daleko méně případů. Výjimkou jsou Pardubice a Svitavy, obě nemocnice udávají kolem pěti procent nakažených.

"Nemocniční nákaza vždy byla, je a bohužel i bude," uvedl ředitel Pardubické krajské nemocnice Josef Šimurda.

Svitavská nemocnice před dvěma roky zavedla změny, díky kterým odhalila několikanásobně vyšší počet případů infekce než dříve. Musela přitom překonávat odpor zdravotníků.

V ČEM JE PROBLÉM

Nozokomiální nákaza je infekční onemocnění vzniklé v souvislosti s pobytem postiženého ve zdravotních zařízeních. Rizikovější jsou oddělení intenzivní péče, operační sály, léčebny dlouhodobě nemocných a chirurgická oddělení. Nejčastěji se objevují infekce močového ústrojí, dýchacích cest či infekce v chirurgické ráně.

I když medicína na mnoha úrovních dosahuje úspěchů, nemocniční infekce kvůli stárnoucí populaci a vysoké spotřebě antibiotik, na kterou začínají být některé bakterie odolné, nemizí. Spíše naopak.

"Někteří lékaři mají pocit, že výskyt takové nákazy na oddělení je ostuda. Není to pravda, větší ostuda je si to nepřiznat," uvedl náměstek ředitele Svitavské nemocnice Pavel Kunčák.

Lékaři ve Svitavách podle něj zpočátku hlásili jen pětinu skutečných případů nemocničních infekcí, pak se to změnilo. "Musí si připustit, že nákaza existuje, to je první krok k tomu, aby se to začalo řešit," uvedl Kunčák.

U nás je nakažených mnohem méně než jinde!

Zatímco nemocnice v Pardubicích a ve Svitavách odhadují, že v nemocnici se nakazil každý dvacátý pacient, v Chrudimi a Ústí vykazují čísla hluboko pod jedním procentem. To ale znamená jediné - lékaři nehlásí všechny případy, nebo má nemocnice nastavena hodně měkká pravidla pro posuzování onemocnění.

"Máme výbornou epidemiologickou situaci," vysvětluje nízký počet nakažených pacientů ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.

Naopak ředitel nemocnice v Ústí nad Orlicí Martin Procházka uznává: "Snažíme se, ale sebekriticky říkám: Máme v tom rezervy."

Česko na tom není podle lékaře Davida Marxe, odborníka na kvalitu ve zdravotnictví, jinak než ostatní srovnatelné státy. "V rozvinutých zemích se počet lidí nakažených v nemocnicích pohybuje mezi pěti a deseti procenty," řekl před časem.

Takový podíl nakažených pacientů by v Pardubickém kraji znamenalo onemocnění pěti až deseti tisíců lidí.

Hlavně si myjte ruce, lékaři

Boj s nemocniční nákazou probíhá na několika frontách. Klíčové je přimět personál, aby po každém kontaktu s pacientem si umyl ruce.

"Musíte přesvědčit, že dezinfekce je důležitá. Je to samozřejmě věc disciplíny," říká Kunčák. Svitavská nemocnice provádí dvakrát ročně bez varování stěry z rukou personálu.

NÁKAZA V PARDUBICKÉM KRAJI

Podle odborníků se v nemocnicích nakazí 3 až 10 procent pacientů. Odhady jednotlivých nemocnic v Pardubickém kraji o počtu nakažených v loňském roce se výrazně liší. Může za to jiná metodika a malá ochota lékařů nemocniční nákazu hlásit.

Nemocnice a podíl nakažených:

Pardubice - cca 5 %

Svitavy - 4,6 %

Litomyšl - 1,1 %

Ústí nad Orlicí - 0,3-0,5 %

Chrudim - cca 0,5 %

Kvůli nemocniční infekci dávají lékaři pacienta do izolace, zpřísňují pravidla pro návštěvy, personál by měl pečlivěji provádět dezinfekci i sterilizaci.

Nákazám lze předcházet omezením invazivních zákroků, opatrnějším podáváním antibiotik a taky snahou o co nejkratší hospitalizaci.

I když na lékařských fakultách se o nemocniční nákaze učí už desítky let, v zemi stále neexistují jasná pravidla pro to, co nemocniční nákaza je, a co není. Díky tomu pak mohou některá zdravotnická zařízení tvrdit, že se jich tento problém v podstatě netýká.

Tisková mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky Radka Šmídová uvedla, že spolehlivost hlášení nemocnic o nákazách není moc vysoká.

"I přes nově zavedenou povinnost hlášení všech nemocničních nákaz jsou stále hlášeny pouze případy u operovaných pacientů," uvedla.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Pat kolem D35 u Litomyšle. Zastánci konkurenčních tras trvají na svém

Ilustrační snímek

Možnost, že by spory mezi zastánci dvou různých variant budoucí dálnice D35 kolem Litomyšle skončily nějakým...

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Už nikdy nesmí chybět opozice ve firmách města, míní lídryně TOP 09

Ludmila Ministrová vede Koalici pro Pardubice.

Poměrně složitá práce čeká na Ludmilu Ministrovou. Její TOP 09 ani lidovci, kteří spolu s Nestraníky tvoří Koalici pro...

Najdete na iDNES.cz