Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice vyhlásily válku infekcím, ročně se v nich nakazí tisíce lidí

  9:36aktualizováno  9:36
Svitavská nemocnice přinutila lékaře, aby hlásili všechny případy pacientů, kteří se nakazili v nemocnici. Ukázalo se, že nemocniční infekci dostal téměř každý dvacátý. Některé nemocnice soudí, že tolik nakažených u nich není.
V nemocnicích se nakazí každý dvacátý pacient, oslabení lidé mohou i zemřít. Ilustrační foto

V nemocnicích se nakazí každý dvacátý pacient, oslabení lidé mohou i zemřít. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Několik tisíc pacientů se každý rok v nemocnicích Pardubického kraje nakazí infekcí, jejich léčba se kvůli tomu prodlouží, někteří dokonce zemřou.

Často za to může banalita, zdravotní sestra přechází od jednoho pacienta k druhému a neumyje si ruce.

I když nemocniční nákazu podle odborníků dostane u nás zhruba každý dvacátý pacient, lékaři přiznávají daleko méně případů. Výjimkou jsou Pardubice a Svitavy, obě nemocnice udávají kolem pěti procent nakažených.

"Nemocniční nákaza vždy byla, je a bohužel i bude," uvedl ředitel Pardubické krajské nemocnice Josef Šimurda.

Svitavská nemocnice před dvěma roky zavedla změny, díky kterým odhalila několikanásobně vyšší počet případů infekce než dříve. Musela přitom překonávat odpor zdravotníků.

V ČEM JE PROBLÉM

Nozokomiální nákaza je infekční onemocnění vzniklé v souvislosti s pobytem postiženého ve zdravotních zařízeních. Rizikovější jsou oddělení intenzivní péče, operační sály, léčebny dlouhodobě nemocných a chirurgická oddělení. Nejčastěji se objevují infekce močového ústrojí, dýchacích cest či infekce v chirurgické ráně.

I když medicína na mnoha úrovních dosahuje úspěchů, nemocniční infekce kvůli stárnoucí populaci a vysoké spotřebě antibiotik, na kterou začínají být některé bakterie odolné, nemizí. Spíše naopak.

"Někteří lékaři mají pocit, že výskyt takové nákazy na oddělení je ostuda. Není to pravda, větší ostuda je si to nepřiznat," uvedl náměstek ředitele Svitavské nemocnice Pavel Kunčák.

Lékaři ve Svitavách podle něj zpočátku hlásili jen pětinu skutečných případů nemocničních infekcí, pak se to změnilo. "Musí si připustit, že nákaza existuje, to je první krok k tomu, aby se to začalo řešit," uvedl Kunčák.

U nás je nakažených mnohem méně než jinde!

Zatímco nemocnice v Pardubicích a ve Svitavách odhadují, že v nemocnici se nakazil každý dvacátý pacient, v Chrudimi a Ústí vykazují čísla hluboko pod jedním procentem. To ale znamená jediné - lékaři nehlásí všechny případy, nebo má nemocnice nastavena hodně měkká pravidla pro posuzování onemocnění.

"Máme výbornou epidemiologickou situaci," vysvětluje nízký počet nakažených pacientů ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.

Naopak ředitel nemocnice v Ústí nad Orlicí Martin Procházka uznává: "Snažíme se, ale sebekriticky říkám: Máme v tom rezervy."

Česko na tom není podle lékaře Davida Marxe, odborníka na kvalitu ve zdravotnictví, jinak než ostatní srovnatelné státy. "V rozvinutých zemích se počet lidí nakažených v nemocnicích pohybuje mezi pěti a deseti procenty," řekl před časem.

Takový podíl nakažených pacientů by v Pardubickém kraji znamenalo onemocnění pěti až deseti tisíců lidí.

Hlavně si myjte ruce, lékaři

Boj s nemocniční nákazou probíhá na několika frontách. Klíčové je přimět personál, aby po každém kontaktu s pacientem si umyl ruce.

"Musíte přesvědčit, že dezinfekce je důležitá. Je to samozřejmě věc disciplíny," říká Kunčák. Svitavská nemocnice provádí dvakrát ročně bez varování stěry z rukou personálu.

NÁKAZA V PARDUBICKÉM KRAJI

Podle odborníků se v nemocnicích nakazí 3 až 10 procent pacientů. Odhady jednotlivých nemocnic v Pardubickém kraji o počtu nakažených v loňském roce se výrazně liší. Může za to jiná metodika a malá ochota lékařů nemocniční nákazu hlásit.

Nemocnice a podíl nakažených:

Pardubice - cca 5 %

Svitavy - 4,6 %

Litomyšl - 1,1 %

Ústí nad Orlicí - 0,3-0,5 %

Chrudim - cca 0,5 %

Kvůli nemocniční infekci dávají lékaři pacienta do izolace, zpřísňují pravidla pro návštěvy, personál by měl pečlivěji provádět dezinfekci i sterilizaci.

Nákazám lze předcházet omezením invazivních zákroků, opatrnějším podáváním antibiotik a taky snahou o co nejkratší hospitalizaci.

I když na lékařských fakultách se o nemocniční nákaze učí už desítky let, v zemi stále neexistují jasná pravidla pro to, co nemocniční nákaza je, a co není. Díky tomu pak mohou některá zdravotnická zařízení tvrdit, že se jich tento problém v podstatě netýká.

Tisková mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky Radka Šmídová uvedla, že spolehlivost hlášení nemocnic o nákazách není moc vysoká.

"I přes nově zavedenou povinnost hlášení všech nemocničních nákaz jsou stále hlášeny pouze případy u operovaných pacientů," uvedla.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Odpůrce zdí proti povodni a kácení stromů v Žamberku se obrátil na policii

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice...

Radnice v Žamberku je stále pod palbou kritiky kvůli zdem a mizejícím stromům na břehu Divoké Orlice. Neboli kvůli...

Kardinála Berana doprovodí na poslední cestě starokladrubští vraníci

Starokladrubští vraníci jsou na vystupování na veřejnosti zvyklí, často cestují...

Přímými účastníky sobotního procesí, které uctí kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se po téměř padesáti letech...

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Najdete na iDNES.cz