Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nemocnice v Pardubickém kraji chtějí lékaře zpět. Vraťte se, vzkazují

  • 3
Zatímco v jiných krajích zažijí lékaři, kteří podali výpověď, nečekané potíže, pokud budou chtít vzít zpět, v Pardubickém kraji se 219 protestujících lékařů bát nemusí. Pokud se odboráři rozhodnou v nějaké rozumné době protest ukončit, všichni mají své místo jisté.

Hejtman Radko Martínek slíbil, že všichni lékaři budou moci bez problémů stáhnout výpovědi, pokud se rozhodnou pro návrat do konce ledna.

A teď říká, že není problém lhůtu prodloužit. Vstřícní jsou i ředitelé nemocnic. "Vzhledem k nastavení systému nemocnice a k tomu, že jsou to kvalitní lékaři, uvažujeme o tom, že bychom je všechny vzali zpět," řekl ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.

Postoj Pardubického kraje k lékařům není překvapivý, hejtman i ředitelé nemocnic se za požadavky odborářů postavili na konci prosince, kdy poslali dopis ministru Leoši Hegerovi.

V kraji je málo akutních lůžek

Stejně zajedno jsou ředitelé nemocnic i vedení kraje v tom, že případné rušení lůžek, kterými chce ministerstvo zdravotnictví získat do systému další peníze, by se mělo týkat jiných krajů. "Pardubický kraj má již v této chvíli nejnižší počet akutních lůžek na počet obyvatel," uvedl Martínek.

"Restrukturalizace u nás již proběhla, v kraji máme 52 lůžek na 10 tisíc obyvatel, což je o 400 méně, než je celorepublikový průměr. To je, jako kdyby nám oproti většině krajů chyběly dvě nemocnice," uvedl Vondráček. Další omezení akutních lůžek odmítá i ředitel Svitavské nemocnice Pavel Havíř.

Z celkových zhruba 600 lékařů z pěti nemocnic kraje jich dalo výpověď asi 220. Nejvíce by chod zdravotnických zařízení narušil značný úbytek anesteziologů, chirurgů či gynekologů.

,