Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do nemocnic zamíří miliarda. Aby záchranáři neváhali, kam s pacienty

  16:30aktualizováno  16:30
Záchranáři, kteří vezou pacienta do pardubické nemocnice, někdy váhají. Mají ho zavézt chirurgům, na internu, nebo na kardiologii? Když nezvolí správně, pacienta čeká zanedlouho převoz do jiného pavilonu, kde budou lékaři opět pátrat, zda na jejich oddělení patří, nebo ne.

Takto například vypadá nový centrální příjem pacientů v sokolovské nemocnici. Ilustrační foto. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Ne vždy poznáme, proč je pacient v bezvědomí nebo proč je dušný. Pacienta s bolestí břicha vezeme na chirurgii, tam udělají vyšetření, zjistí, že k nim nepatří, a nechají ho převézt třeba na internu nebo kardiologii,“ říká ředitel Záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda.

V nemocnicích by měl fungovat centrální příjem, kde má lékař všechny potřebné diagnostické přístroje, provede vyšetření, určí diagnózu a pošle pacienta na správné oddělení. Je to výhodnější pro chod nemocnice a zajistí tak pacientovi rychlejší a účinnější pomoc.

„Ani v jedné nemocnici není centrální příjem, což dlouhodobě není obhajitelné,“ řekl Roman Línek, náměstek hejtmana odpovědný za zdravotnictví.

Právě vybudování centrálních příjmů je podle vedení kraje hlavní úkol nemocnic v příštích letech.

„Zatímco náklady na centrální příjmy v jednotlivých menších nemocnicích se odhadují na desítky milionů korun, protože v nich lze uzpůsobit stávající prostory, v Orlickoústecké nemocnici, což je pavilónová nemocnice, se pohybujeme kolem částky 200 milionů korun,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Nejdražší ovšem má být toto oddělení v Pardubicích - za půl miliardy až miliardu korun. Intenzivní a nejdražší akutní péče by se díky němu soustředila do jednoho monobloku. „Když mám říct časový horizont všech centrálních příjmů, tak rok 2020 je podle mne realistický,“ řekl hejtman.

Zatím není jasné, kdo to zaplatí

Zatím ale není jasné, kdo takovou investici zaplatí. Vedení kraje přiznává, že od Unie se peníze získat pravděpodobně už nepodaří. Ale kde je tedy vzít?

Kraj zatím každý rok dával nemocnicím sto až dvě stě milionů korun ročně, kterými zachraňovaly své ztrátové hospodaření.

Pokud politici chtějí vidět budoucnost v hodně růžových barvách, tak po spojení nemocnic do jedné firmy se nemocnicím bude dařit lépe a peníze od kraje budou moci použít nikoliv na provoz, nýbrž na postupné budování centrálních příjmů. Druhou možností je, že si hejtmanství na důležité investice v nemocnicích půjčí. Tam ovšem naráží na fakt, že bojuje s vysokým zadlužením, které nyní dosahuje dvou miliard. Hejtman nedávno slíbil, že do dvou let by mělo klesnout na 1,6 miliardy korun.

Náměstek hejtmana Roman Línek připouští, že způsob financování není jasný. „Ale musíme být na tuto investici připraveni,“ dodal.

Otázkou je, zda by nešlo už dnes lepší organizací práce urgentní příjmy vytvořit. Šéf záchranářů Pavel Svoboda si to myslí. „Měla by se také odehrát odborná diskuse. Můžeme zjistit, že by stačily tři příjmové nemocnice,“ řekl.

Jak funguje centrální příjem? V hradecké fakultní nemocnici je v provozu takzvané emergency od roku 2008. Na jedno místo se transportují téměř všichni pacienti, což je pro záchranáře výhodnější, než když se rozhoduje o umístění pacienta podle charakteru příznaků na jednotlivé pavilony. Systém předávání pacientů mezi záchrannou službou a nemocnicemi Pardubického kraje je už přežitý. Centrální příjem se může stát i jediným místem pro příjem všech pacientů vyžadujících akutní péči nemocnice.




Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...



Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Další z rubriky

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Pardubickým radním se daří získávat pozemky pro terminál

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Zdá se, že by v Pardubicích mohlo už příští rok začít růst nové autobusové nádraží. To radní nazývají terminálem B,...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz